Жеруха гірка (Cardamine amara) – це гола або незначно опушена знизу багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини хрестоцвітих. У неї повзучі наземні пагони і борозенчасте гранчасте стебло завдовжки 20 - 30 см. Листя жерухи гіркої перисте, чергове, містить 3 бо 4 пари бокових листочки та непарний листок більшого розміру. Листочки нижніх листків майже сидячі, іноді можуть звужуватись до короткого черешка. Вони крутувато-зубчасті, мають округлу яйцеподібну форму або видовжені на стеблових листках. Квіти цієї рослини правильні, двостатеві, мають чотири пелюстки, зібрані в щиткоподібні китиці. Довжина пелюстків 6 - 9 мм, вони мають білий колір і в кілька разів довші від чашечки. Плоди жерухи гіркої прямостоячі стручки довжиною 20 - 40 мм, вони розміщені на ніжках і мають шилоподібні тоненьку носики. Ця рослина цвіте з квітня до липня.
Жеруха гірка найчастіше зустрічається у північних регіонах Лісостепу і на Поліссі. Вона росте на болотах, вологих луках, вздовж водойм та у вільшняках.
Хімічний склад і фармакологічні властивості жерухи гіркої
У якості сировини для виготовлення ліків застосовується свіжий сік та листя цієї рослини. До категорії лікарських жеруха гірка, як і жеруха лучна, належить неофіційно.
Хімічний склад жерухи гіркої досліджений не повністю. Поки що відомо, що листя цієї лікарської рослини містить ефірну олію, гірчичний глікозид кохлеарин, аскорбінову кислоту та гіркі речовини.
Жеруху гірку використовують в народній медицині. З неї вичавлюють сік або готують з молодого листя вітамінні салати. Салати і сік з рослини допомагають при анемії, поганому травленні, вуграх, а також використовуються як стимулюючий, кровоочисний та сечогінний засіб. Ранньою весною жеруха гірка містить багато вітаміну С.
Для внутрішнього вживання з цієї рослини вичавлюють сік, який потрібно пити по 30 – 70 грамів два або три рази на добу.
Щоб приготувати салат з жерухи гіркої слід змішати посічене молоде листя з подрібненою картоплею і додати різану цибулю. Заправляти такий салат можна сметаною. Також до нього можна додавати різні спеції. У розрахунку на 100 грамів листя жерухи слід взяти 100 грамів картоплі та 20 грамів ріпчастої цибулі. Кількість оцту, солі, перцю та вершків визначається за власним смаком.