Жито посівне (Secale ceieale) – це злакова трав'яниста однорічна лікарська рослина. У неї зазвичай є декілька прямих, голих стебел, довжина яких може сягати 100 - 200 см. НА поверхні стебел чітко виділяються колінця (вузлики), що сполучені порожнистими меживузлями. Листя жита посівного голе, лінійне, зеленуватого кольору з блакитним відтінком. Цвіт цієї рослини представляє собою двохрядні густі колоски, всередині яких знаходиться майже гола вісь, яка при достиганні втрачає ламкість. Колоски жита посівного двоквіткові та містять зачаток третьої квітки. Луски колосків шилоподібні, лінійні, набагато коротші за самі луски, можуть містити остюк або бути без нього. Нижня луска квітки має війчастий кіль з декількома жилками і плавно звужується вгорі з переходом в остюк. Плоди жита зерно, воно цвіте у червні.
Жито посівне культивується майже на всій території нашої країни в основному як зернова рослина.
Хімічний склад жита посівного
Хімічний склад жита посівного дуже багатий на корисні для організму речовини. У зернах рослини є приблизно 11 % білку, до 68 % вуглеводів, більш ніж 3 % клітковини та близько 1 % мінеральних речовин, що містять мідь, цинк, марганець, кальцій, фосфор і фтор. Крім цього до складу жита входить піридоксин, рибофлавін, тіамін, незначна кількість жирів та нікотинова кислота. Слід зазначити, що жири, які містяться у зернах жита посівного, в основному представляють собою тригліцериди стеаринової, пальмітинової та олеїнової кислот. З позиції дієтології склад амінокислот, з яких складається житній білок, вважається більш повноцінним, ніж аналогічний склад пшеничного білка.
В цілях лікування застосовуються найчастіше висівки та житній хліб.
Застосування жита для лікування захворювань
Як зазначалось, для лікування застосовується в основному житній хліб, який відноситься до ефективних стимуляторів секреції шлунку. При затриманні всередині шлунку приблизно на три години, житній хліб стає хімічним і механічним подразником. Крім цього, хліб з жита посівного проявляє незначну послаблюючу дію, тому він вважається дуже корисним при лікуванні закрепів.
Розігріте житнє тісто або намочений в теплому молоці житній хліб в народній медицині застосовується для прикладання до твердих пухлин і наривів. Це прискорює визрівання наривів, сприяє їх пом’якшенню і розсмоктуванню.
Від проносів, а також як відхаркувальний та пом’якшувальний засіб, використовується відвар з житніх висівок, який можна вживати без будь-яких обмежень за віком та протипоказань, оскільки він де викликає побічних ефектів. Єдиним негативним ефектом вживання житнього хліба вважається незначний метеоризм.