Живокіст шорсткий (Symphytum asperum) - це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, поверхня якої покрита гачкоподібними щетинками. Ця рослина належить до родини шорстколистих, вона має галузисте стебло висотою від 30 до 100 см. Листя живокосту шорсткого загострене, чергове, довгасто-овальної або видовжено-яйцеподібної форми. Прикореневі листки мають довгі черешки, а листки на стеблах – збіжні, сидячі. Квіти рослини правильні, двостатеві, розташовані в завійках, що містять невелику кількість квіток. Віночок квітки дзвоникоподібний, спочатку він має рожевий або пурпуровий відтінок, а згодом стає блакитний. Плоди цієї лікарської рослини складають з чотирьох горішків, цвіте вона з травня до липня.
Живокіст шорсткий занесений в червону книгу, він росте в Лісостепу Полтавської та Київської областей.
Заготівля та зберігання живокосту шорсткого
Для приготування ліків відбувається заготівля коріння живокосту шорсткого (Radix Symphyti). Його викопують з ґрунту восени, акуратно очищають, ріжуть на частини довжиною до 20 см та миють в холодній воді. Потім з сировини видаляють ушкоджені частини і розколють кореня повздовж. Після цього сировину ще раз полощуть у воді та висушують на горищах, під наметами або в спеціальних сушарках з температурою до +40 градусів. Слід зауважити, що при повільному висушуванні коріння псується. Про що свідчить бурий відтінок. Тоді сировина стає непридатною до використання. Після сушіння вага коренів зменшується до 20 %. Зберігати сушене коріння цієї рослини, як і живокосту кавказького, можна протягом трьох років. Ця рослина вважається неофіційно лікарською.
Хімічний склад живокосту шорсткого досить своєрідний. В корінні рослини міститься до 0,8 % алкалоїдів циноглосину, алантоїну і лазіокарпіну. Також росила на має у складі дигалову кислоту, від 2 до 3 % аспарагіну, слизисті та дубильні речовини, холін, ефірну олію, цукор, крохмаль та ще декілька недосліджених глікозидів.
Застосування живокосту шорсткого в медицині
Найціннішими діючими органічними і хімічними сполуками живокосту шорсткого є слизисті і дубильні речовини, та алкалоїд алантоїн. Завдяки вмісту цих речовин, рослина має протизапальні та обволікаючі властивості. Також ліки з рослини ефективно стимулюють проліферацію клітин і загалом позитивно впливають на організм.
Протягом минулих десятиліть офіційна медицина застосовувала живокіст шорсткий для лікування шлунково-кишкових розладів та в якості пом'якшувального засобу від кашлю.
В народній медицині цю лікарську рослину часто застосовували при виразках гомілки, пораненнях, переломах, запаленнях шлунка і кишечника, ниркових хворобах, виразках шлунка і дванадцятипалої кишки, кашлі, бронхіті, туберкульозі легень, сильній діареї. Трохи рідше живокіст застосовується для покращення обміну речовин, лікування абсцесів та фурункулів.
Зовнішньо коріння з цієї рослини використовують в різноманітних випадках. Ліки з коріння ефективно прискорюють загоєння ран та порізів, допомагають при стоматиті, гнійничкових висипках, інфекціях ротової порожнини, запрілостях, тріщинах шкіри і трофічних виразках.
Відвари і настої з живокосту шорсткого
Внутрішньо найчастіше вживають відвар з 10 грам коріння живокосту шорсткого та склянки води. Пити такі ліки слід що дві години по дві чайні ложки.
Щоб приготувати настій коріння живокосту шорсткого, потрібно взяти 2 чайні ложки сировини і залити двома склянками кип’яченої охолодженої води. Після настоювання протягом восьми годин отриманий настій проціджують, а коріння повторно заливають склянкою окропу. Після настоювання протягом 10 хвилин ліки відціджують та змішують з попереднім настоєм. В результаті отримують близько трьох склянок ліків, які потрібно випити протягом дня невеликими ковтками.
Ще один рецепт приготування настойки коріння живокосту шорсткого передбачає змішування 1 частини сировини і 5 частин 40 % спирту. Настоювати ліки потрібно 7 - 10 днів. Вживають такий настій по 20 - 30 крапель від 3 до 5 разів на добу.
Для лікування виразки дванадцятипалої кишки потрібно змішати по 50 грамів коріння живокосту шорсткого і траву м'яти перцевої, та додати по 25 грамів коріння валеріани лікарської, солодки голої, листя меліси лікарської і трави хвоща польового. Дві столові ложки суміші заливають на годину склянкою окропу, потім проціджують і п’ють три рази на добу по півсклянки.
Від виразки шлунка допоможуть ліки з коріння живокосту шорсткого, звіробою звичайного, цикорію, споришу звичайного, хвоща польового, листя подорожника великого і нагідок лікарських. Всі рослини слід взяти у рівному співвідношенні. Потім дві столові ложки суміші слід варити протягом 5 хвилин у пів літри води, процідити і вживати по півсклянки 3 - 4 рази на день.
Зовнішньо застосовується відвар з 10 грамів коріння рослини і склянки окропу. Варити ліки потрібно 10 хвилин, потім почекати до охолодження, процідити і використовувати для примочок, промивань, спринцювань і полоскань.
Також в народній медицині застосовується свіжий сік живокосту шорсткого або готується мазь з коріння рослини. Для цього слід взяти свіжий корінь, перетерти його та змішати з розтопленим свинячим жиром в рівному співвідношенні.
Інколи можна зустріти думку, що ця рослина отруйна, однак, офіційного підтвердження цього немає.