Перейти до контенту

Жовтець їдкий – способи застосування і властивості


рослина жовтець в народній медицині Жовтець їдкий (Ranunculus acris, R. acer) - це багаторічна притиснуто-волосиста трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини жовтецевих. Вона має прямостояче, одиничне, розгалужене стебло завдовжки від 30 до 70 см. Нижні ти прикореневі листки пальчасто-роздільні, п'ятикутні, черешкові, складаються з видовжених ромбічних часток. Пластинки листків можуть бути зубчаті або з цілими краями. Листки на верхівках стебел трироздільні, сидячі. Квіти жовтецю їдкого правильні, одиничні, п'ятироздільні, двостатеві, з блискучими пелюстками жовто-золотавого відтінку. Плоди цієї лікарської рослини збірні, головчасті, складаються з сім'янок. Цвіте ця трава з травня по серпень.

Жовтець їдкий часто можна зустріти на луках, узліссях та галявинах практично всюди на території нашої країни за виключенням південного Степу.

Лікувальні властивості та використання жовтецю їдкого

Для приготування ліків використовується сировина, яку збирають під час цвітіння жовтецю, який належить до неофіційних лікарських рослин.

Хімічний склад цієї рослини досить своєрідний і дуже схожий з хімічним складом жовтецю повзучого. В листках і стеблах міститься близько 0,1 % алкалоїдів, 12 мг% каротину, 170 мг% аскорбінової кислоти, до 2,5 % дубильних речовин, а також анемонін, ранункулін, протоанемонін, серцеві глікозиди і флавоноїди.

Під час клінічних спостережень та експериментів було досліджено, що жовтець їдкий має епітелізуючі, антивірусні, антибактеріальні, протитуберкульозні властивості. Крім цього, він виводить з організму токсичні речовини.

В народній медицині жовтець їдкий використовується здебільшого як зовнішній засіб, що сприяє загоєнню ран, лікує туберкульоз шкіри та інфіковані дерматози. Приготованою з квітів жовтецю їдкого та свинячого жиру маззю натирають тіло для лікування простуди. В дуже малих дозах відвар з квітів рослини вживають для лікування ряду захворювань печінки. Однак ця рослина отруйна, тому поводитись з нею і визначати дози потрібно вкрай обережно.