Перейти до контенту

Жовтець багатоквітковий – використання в нетрадиційній медицині


рецепти препаратів з рослини жовтець Жовтець багатоквітковий (Ranunculus polyanthemus) - це трав'яниста з рідким багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини жовтецевих. Її стебло прямостояче, розгалужене, довжиною від 30 до 70 см. Листя глибокопальчасторозсічене, округло-серцеподібне. Листки складаються з глибоко розсічених ланцетних або лінійно-ланцетних сегментів, а верхній частини листків містять зубчасті частки. Прикореневе листя має довгі черешки, а верхні листки на стеблах сидячі. Квіти жовтецю багатоквіткового одиничні, двостатеві, розташовані на кінцях галузок, мають широкі обернено-яйцеподібні,зубчасті на верхівках жовті пелюстки. Плоди цієї трави сім'янки, вона цвіте з червня по вересень.

Жовтець багатоквітковий можна знайти на трав'янистих схилах, луках, в чагарниках і на узліссях майже всюди на території України.

Хімічний склад і властивості жовтецю багатоквіткового

Як сировину для приготування лікувальних препаратів застосовують траву жовтецю, яку заготовляють в період цвітіння. До розряду лікарських ця рослина належить неофіційно.

Хімічний склад жовтецю багатоквіткового досліджений недостатньо. Відомо, що ця лікарська рослина містить близько 12 мг% каротину, 170 мг% аскорбінової кислоти, алкалоїди, ряд органічних кислот, флавоноїди, кумарини скополетин і умбеліферон, летку отруйну сполуку протоанемонін, а в плодах цієї трави міститься до 14 % жарної олії.

Жовтець багатоквітковий відомий в народній медицині своїми антимікробними властивостями. Водяний настій з свіжої сировини вживають внутрішньо як знеболюючий, тонізуючий і послаблюючий засіб, який допомагає при грижі та жовтянці.

Як зовнішній засіб свіжу сировину жовтецю багатоквіткового або жовтецю їдкого застосовують при невралгіях, подагрі, ревматизмі, а також для лікування фурункулів і ран.