Жовтець повзучий (Ranunculus repens) - це багаторічна трав'яниста лікарська трава, що відноситься до родини жовтецевих. Рослина має висхідне стебло довжиною 20 - 70 см, що біля основи містить надземні довгі пагони, що укорінюються вузлами. Листя жовтецю повзучого черешкове, тричі або двічі розсічені, складається з тричі розділених сегментів, що мають форму гострозубчастих часток. Квіти рослини правильні, п'ятироздільні, двостатеві, складаються з жовтих, блискучих, обернено-яйцеподібних пелюсток. Плоди цієї трави збірні, кулястої форми, складаються з сім'янок. Цвіте ця рослина з травня по червень.
Жовтець повзучий зустрічається майже всюди на території країни, де є підвищена вологість, крім полинового Степу.
Лікувальні властивості та хімічний склад жовтецю повзучого
Як сировину для лікування використовують траву, яку заготовляють у період цвітіння. До лікарських рослин жовтець повзучий, як і жовтець багатоквітковий, належить неофіційно.
Хімічний склад жовтецю повзучого досліджений не повністю, але відомо, що в траві є аскорбінова кислота, до 0,1 % алкалоїдів, дубильні речовини, хінони, кумарини скополетин та умбеліферон, сапоніни, флавоноїди вітексин, неовітексин і сапонаретин, а також у-лактони протоанемонін та ранункулін.
Ця рослина досить отруйна, тому її використовують виключно для приготування зовнішніх засобів. Вона має ранозагоювальні властивості, може застосовуватись як бактерицидний і витяжний засіб для лікування золотухи і фурункульозу. Також в народній медицині застосовується добре зім’яте свіже листя, яке прикладають до ран.