Перейти до контенту

Жовтий осот городній – застосування в медицині


саморобні ліки з трави осоту жовтого Жовтий осот городній (Sonchus oleraceus) - це однорічна трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини складноцвітих (айстрових). При ушкодженні цієї рослини з місця поранення виділяється сік молочно-білого кольору. У жовтого осоту гладке, порожнисте всередині, прямостояче стебло довжиною 50 - 120 см. Листя рослини голе, чергове, матове, стругоподібне, перисто-надрізане або нерівномірно-колюче зубчате. Нижні листки черешкові, а верхні та середні мають стеблообгортну серцеподібну основу та загострені вушка. Суцвіття цієї рослини розгалужене, у формі кошиків, що розташовані на потовщених ніжках. Квіти осоту городнього язичкові, жовтого або блідо-жовтого відтінку з червоними пасками на відгинах. Плоди цієї трави сім'янки, цвіте вона з червня до листопада.

Жовтий осот городній часто можна побачити на городах і засмічених ділянках. Цей бур'ян зустрічається по всій території України.

Фармакологічні властивості та хімічний склад жовтого осоту

Для приготування ліків у народній медицині використовують сировину, яку заготовляють в період цвітіння. до категорії лікарських ця трава належить неофіційно. Хімічний склад жовтого осоту городнього практично не досліджений, але є дані про те, що до складу цієї рослини входить каучук, каротин і дубильні речовини.

Лікувальні засоби з жовтого осоту проявляють протизапальні, кровоспинні, послаблюючі, молокогінні, сечогінні та жовчогінні властивості. В секторі нетрадиційної медицини настій цієї трави застосовується для лікування жовтяниці, простуди, кровохаркання, для зняття болів сечового міхура (при каменях), а також як засіб проти глистів та ліки для стимуляції молокоутворення у матерів, що годують грудьми.

Свіжий сік осоту городнього з давніх часів використовувався для лікування різноманітних хвороб печінки, а сама трава застосовувалася як засіб від подагри. Для прискорення загоєння ран, які кровоточать, застосовується свіже потовчене листя осоту, яке прикладають до уражених ділянок. Крім цього, молоде листя рослини іноді включають до лікувально-профілактичного харчування, додаючи його в салати.

Рецепти з осотом городнім

Внутрішньо приймають настій трави жовтого осоту, який готують з однієї столової ложки сировини і склянки окропу. Після настоювання протягом години ліки проціджують і вживають по столовій ложці три рази на добу.

Для приготування салату потрібно взяти молоде листя осоту, ретельно промити, вимочити протягом години в 10 % розчині кухонної солі, потім просушити, посікти, додати порізані кружальцями солоні огірки, тертий хрін та сметану. В розрахунку на 100 грамів листя осоту слід взяти 50 грамі огірків, близько 25 грамів тертого хрону і 20 - 25 грамів сметани. Перець та сіль додають на смаком.

Як зовнішній засіб застосовується настій трави осоту. Для цього одну жменю рослини заливають літром окропу, варять протягом 5 хвилин, проціджують і використовують для ванночок від геморою, додавши холодної води. Такі ванночки приймають три рази на тиждень, тривалість процедури від 15 до 25 хвилин.