Перейти до контенту

Жовтозілля широколисте – хімічний склад і властивості


приготування лікувальних засобів з жовтозілля Жовтозілля широколисте (Adenostyles platyphylloides, Senecio platyphylloides, паличник, живильна трава) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини айстрових (складноцвітих). Вона має горизонтальне товсте коріння, до якого надходять знизу численні тоненькі корінчики. В жовтозілля широколистого опушене ребристе тонке пряме, розгалужене зверху стебло, довжина якого може сягати двох метрів. Нижні та прикореневі листки досить великі, їх ширина може сягати 50 см. Нижнє листя рослини загострене, ниркоподібної або серцеподібної форми, довгочерешкове, з нерівними зубцями по краях та глибокою виїмкою при основі. Середні листки на стеблах короткочерешкові, мають стрілоподібну або трикутну форму і великі стеблообгортні вушка. Листя на верхівці стебла жовтозілля широколистого ланцетоподібне, сидяче, з майже цілими краями. Квіти рослини яскраво-жовтого кольору, трубчатої форми, розміщені у циліндричних кошиках по 10 - 15 квіток та утворюють густі щитки. Плоди цієї трави сім'янки. Цвіте вона у серпні.

Жовтозілля широколисте часто зустрічається на узліссях в гірській місцевості, в затінених глибоких ущелинах гір та на гірських луках Кавказу.

Хімічний склад і заготівля жовтозілля широколистого

Хімічний склад жовтозілля широколистого досить специфічний. Всі частини цієї трави мають у своєму складі алкалоїди сарацин, платифілін, сенецифілін, сенеціонін та неоплатифілін. При цьому вміст алкалоїдів у листі становить від 0,5 до 3,5 %, в насінні – до 4,5 %, у корінні – від 2 до 4 %, у стеблах – до 1,2 %.

З метою виготовлення лікувальних препаратів застосовується трава жовтозілля (Herba Senecionis platyphylloides), яку заготовляють у період цвітіння. Крім цього в медицині використовується коріння рослини (Rhizoma cum radicibus Senecionis platyphylloides), яке викопують під час заготівлі трави або осінню, бо в цей час рослина містить максимальну кількість алкалоїдів. Отриману сировину висушують вдень на вулиці, ховаючи на ніч у приміщення. Також застосовуються сушарки з температурою до +50 градусів. Термін зберігання сушеного коріння становить 1 рік, а трави – до 2 років.

Фармакологічні властивості та застосування жовтозілля широколистого

Алкалоїд платифілін, який видобувають з трави жовтозілля, широко застосовується у медичній практиці. Дія цього алкалоїду дуже схожа на дію атропіну, однак є дещо слабшою та м’якшою. Крім цього, платифілін є менш токсичний ніж атропін, що теж має велике значення. Ця речовина проявляє набагато сильнішу спазмолітину та холінолітичну дію, ніж атропін. Платифілін має здатність пригнічувати холінореактивні процеси у вегетативних вузлах, він пригнічує роботу центральної нервової системи і впливає на судинорухові центри.

Цей алкалоїд застосовують в медицині як засіб від гострих кишкових і шлункових спазмів, при холециститах, виразках шлунку і дванадцятипалої кишки, стенокардії, бронхіальній астмі, ниркових і печінкових коліках. В офтальмології платифілін застосовується як препарат для розширення зіниць.

В медицині застосовується платифіліну гідротартрат - виннокам'яна сіль платифіліну. Ця речовина входить до складу таких комбінованих препаратів, як тепафілін, палюфін та плавефін.

Алкалоїд сенецифілін в медицині застосовується як джерело сировини для виготовлення препарату під назвою диплацин, що використовується в хірургії для розслаблення скелетних м’язів.

Відвари і настойки з жовтозілля широколистого

При встановленні курсу лікування, який може складати від 10 до 20 діб, призначають платифілін гідротартрат (Platyphyllini hydrotartras) внутрішньо у вигляді порошку (по 0,003 - 0,005 г), у формі крапель 0,5 % розчину (доза становить від 10 до 15 крапель), у формі свічок (по 0,01 г два рази на добу), або в мікроклізмах (тричі на добу по 20 крапель 0,5 – 1 % розчину).

Для знеболювання при гострих виразкових болях, або при ниркових, печінкових і кишкових коліках платифілін призначається у вигляді 0,2 % розчину для підшкірного введення 2 - 3 рази на добу по 1 - 2 мл.

Забороняється застосовувати платифілін тільки при органічних хворобах серцево-судинної системи, нирок, печінки, та при глаукомі.