Перейти до контенту

Жовтозілля звичайне – застосування в народній медицині


використання жовтозілля в нетрадиційній медицині Жовтозілля звичайне (Senecio vulgaris) – це одно- або дворічна волосиста павутиниста лікарська рослина, яка відноситься до родини айстрових (складноцвітих). У жовтозілля звичайного розгалужене або просте ребристе прямостояче стебло довжиною від 15 до 50 см. Листя цієї рослини перисто-роздільне або перисто-лопатеве з нерівними війчасто-лопатевими або виїмчасто-зубчатими краями та видовженими сегментами. Квітки жовтозілля мають трубчасту форму, жовтий відтінок, розміщені у кошиках, які мають форму щиткоподібного волотистого негустого суцвіття. Цвіте ця рослина з квітня по листопад, її плоди сім'янки.

Жовтозілля звичайне можна часто побачити біля доріг та будинків. Росте ця трава на городах і полях по всій території України як бур’ян.

Лікувальні властивості та хімічний склад жовтозілля звичайного

Для застосування в лікувальних цілях використовується сировина, яку збирають протягом всього літа, з травня до вересня. До лікарських рослин жовтозілля належить неофіційно.

Хімічний склад жовтозілля звичайного досить різноманітний. Ця рослина містить аскорбінову кислоту, алкалоїди (в стеблах і листі до 3,5 %, у квітках до 3 %), сарацин, сенецифілін, платифілін, сенеціонін, ретрорсин, інулін, рутин, барвники та мінеральні речовини. Крім цього листя трави має у складі до 60 мг % каротину.

Жовтозілля звичайне має гіпотензивні, протизапальні, кровоспинні, спазмолітині та ранозагоювальні властивості. При низьких дозах ця рослина збуджує нервову систему, а великі дози діють заспокійливо та пригнічують ЦНС. Вплив жовтозілля на організм людини схожий на дію атропіну.

В нетрадиційній медицині відвари і настойки з жовтозілля звичайного застосовуються як засоби для регуляції менструацій. Також ліки з рослини використовуються при загостреннях виразки дванадцятипалої кишки та шлунка, запаленнях жовчного міхура і товстої кишки, для зняття сильних кишкових і шлункових спазмів, внутрішніх та маткових кровотеч, лікування гіперацидного гастриту, стенокардії та бронхіальної астми. Для зменшення судом застосовується сік рослини.

Рецепти і способи вживання жовтозілля звичайного

Внутрішньо вживають настойку, що приготована з 10 г трави і 40 г спирту. Приймати ліки потрібно три рази на добу по 25 - 40 крапель.

Можна приготувати настій жовтозілля з чайної ложки сировини і двох скляно окропу. Після настоювання протягом години ліки проціджують, охолоджують і вживають тричі на добу по столовій ложці.

Як зовнішній засіб використовується перетерта з соняшниковою олією трава жовтозілля. Вона допомагає при фурункульозі, геморої та затвердінні залоз.