Перейти до контенту

Жовтушник сіруватий – використання в народній медицині


цілющі властивості рослини жовтушник Жовтушник сіруватий (Erysimum diilusum, E. Canescens, жовтушник розлогий) – це дворічна або однорічна трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини хрестоцвітих (капустяних). У жовтушника декілька або одне розгалужене стебло завдовжки від 30 до 90 см. Листя рослини лінійне або довгасте, з цілими краями. Нижні листки черешкові, а верхні та середні листки сидячі. Квіти жовтушника сіруватого жовті, чотирироздільні, двостатеві, зібрані в китицеподібні верхівкові суцвіття. Цвіте ця трава з травня по червень, її плоди чотиригранні стручки, які достигають в кінці червня на початку липня.

Жовтушник сіруватий зустрічається на схилах та у степах практично всюди на території нашої країни крім Карпат.

Хімічний склад і заготівля жовтушника сіруватого

Хімічний склад жовтушника сіруватого багатий на яблучну, лимонну і виннокам’яну кислоти. Крім цього трава містить серцеві глікозиди еризимозид та еризимін. В стеблах цих глікозидів близько 0,5 %, у листі – до 1,5 %, а в насінні та квітах – від 3 до 6 %. Також насіння жовтушника має у складі ряд інших глікозидів та жирну олію, яка складається з ерукової, олеїнової, пальметинової та лінолевої кислот.

Лікарські препарати виготовляють з трави жовтушника (Herba Erysimi canescentis), яку збирають в період цвітіння рослини, стинаючи стебла на висоті 12 – 15 см від поверхні землі. Для зберігання траву жовтушника сіруватого сушать, застосовують у свіжому вигляді або вичавлюють сік. Після сушіння вага сировини зменшується до 22 – 24 %. Термін придатності сушеного жовтушника складає два роки. В аптеках ця лікарська рослина не продається.

Застосування і властивості жовтушника сіруватого

Фармакологічна дія жовтушника сіруватого обумовлена наявністю у складі рослини глікозидів еризимозиду та еризиміну. В ході фармацевтичних та клінічних досліджень було встановлено, що ця трава має дуже важливе значення як ефективний серцевий засіб. За способом впливу на організм ліки з цієї рослини схожі на строфанту, однак їх дія починається і закінчується швидше за рахунок швидкого виведення з серцевого м’яза. Лікувальні засоби з жовтушника сіруватого проявляються також сечогінні та відхаркувальні властивості, заспокійливо впливають на центральну нервову систему.

Ліки з трави жовтушника застосовуються зазвичай при хронічній та гострій серцевій недостатності при значних порушеннях функціонування системи кровообігу, кардіосклерозі, стенокардії, гіпертонії, а також при грудних і легеневих захворюваннях. Наприклад, препарати з жовтушника допомагають при водянці позбутися хрипоти.

Незважаючи на те, що ліки з жовтушника не накопичуються в організмі людини, вживати їх потрібно вкрай обережно, враховуючи високу біологічну активність речовин.

Рецепти при готування ліків з жовтушника

Для внутрішнього вживання можна приготувати настойку з 20 г трави жовтушника сіруватого та півсклянки спирту. Приймати таку настойку потрібно тричі на добу по 10 крапель.

Настій трави жовтушника готують з чайної ложки сировини і неповної склянки окропу. Пити такий настій слід три рази на добу по столовій ложці.

В аптеках продається комплексний препарат кардіовален (Cardiovalenum) на основі жовтушника, який приймають 1 – 2 рази на добу по 15 - 20 крапель при стенокардії, вегетативних порушеннях і ревматичних пороках серця.