Зимолюбка зонтична (Chimaphilla umbellata) - це гола трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини грушанкових. У неї повзуче кореневище та розгалужене невисоке (близько 10 см) здерев’яніле внизу стебло. Листя рослини цупке, блискуче, шкірясте, короткочерешкове, вічнозелене, видовжене, обернено-клиноподібне, з пилчастими краями. Листя розташоване кільцями. Квіти зимолюбки зонтичної правильні, двостатеві, середньої величини, рожевого кольору, мають по п’ять пелюсток, розташовані не вершині стебла у формі зонтикоподібної китиці. Плоди цієї лікарської рослини коробочки, вона цвіте з червня до серпня.
Зимолюбка зонтична росте у різних місцях у Лівобережному Лісостепу, лісах Полісся та в горах Криму.
Фармакологічні властивості та хімічний склад зимолюбки зонтичної
Для приготування лікувальних засобів застосовується трава зимолюбки (Herbae Chimaphiliae umbellate), яку заготовляють у період цвітіння. До розряду лікарських рослин зимо любка зонтична належить неофіційно.
Хімічний склад досить багатий і специфічний. Трава має у своєму складі гіперозид, кемпферол, арбутин, гомоарбутин, авікулярин, ериколін, гірку сполуку урсон, близько 20 % амірину, до 5 % дубильних речовин, а також камедь, смоли, органічні кислоти, слиз та ін.
В нетрадиційній медицині зимолюбка зонтична використовується як засіб для покращення діурезу, зменшення вмісту цукру в крові, дезінфекції сечовивідних шляхів, посилення виведення з організму хлористих та азотистих солей, покращення травлення та апетиту, нормалізації менструацій.
Настій цієї лікарської рослини п'ють для лікування хронічних ниркових хвороб (нефрит, альбумінурія, гематурія), а також для зняття запалення і виведення піску з сечового міхура, при звуженні уретри, хронічному гонорейному уретриті, для лікування передміхурової залози, подагри, диспепсії та діабету. Допомагає настій зимолюбки при водянці та набряках.
Настій зимолюбки зонтичної також вживають як в'яжучий засіб при запальних процесах в кишково-шлунковій системі та від катару дихальних шляхів. Крім цього, трава проявляє тонізуючу і загальнозміцнюючу дію при захворюваннях, викликаних надмірними фізичними навантаженнями.
В ряді країн світу зимолюбку зонтичну застосовують в науковій медицині. Як стверджують деякі джерела, були випадки успішного лікування цією рослиною раку молочної залози.
Внутрішньо вживають настій з 20 грам трави і склянки окропу. Приймають ліки три рази на добу по третині склянки.