Перейти до контенту

Зміцнення дитячого імунітету – що потрібно знати батькам?


зміцнення організму дитини - Причини погіршення імунітету в дітей
- Методи покращення імунітету в малих дітей
- Ефективні лікувально-профілактичні заходи для покращення імунітету
- Як загартовувати дитини зі слабким імунітетом?

Навіть звичайний нежить або незначне підвищення температури завжди викликає занепокоєння у батьків. Якщо ж мова йде про інші, більш серйозні хвороби, це викликає справжні страждання. Слід пам’ятати, що основною причиною більшості важких і тривалих захворювань є погіршення імунітету в дитини - ослаблення захисних функцій організму, внаслідок чого він не здатен подолати бактеріальні та вірусні атаки.

Причини погіршення імунітету в дітей

Якщо в малюка погіршився імунітет, його здоров’я буде в цей момент під загрозою, адже більшість бактеріальних інфекцій та вірусних уражень здатні призвести до виникнення хвороби. Потім необхідне буде тривале лікування та реабілітація організму з відновленням імунітету, бо він погіршується і під впливом антибіотиків, що часто застосовуються для лікування дитячих інфекційних хвороб. Давайте перерахуємо основні ознаки того, що в дитини погіршився імунітет:

- апатія, слабкість та сонливість;
- наявність хронічних захворювань;
- періодичне виникнення ГРЗ (декілька разів на рік);
- прояви алергії;
- висипка на шкірі;
- ускладнення внаслідок перенесених захворювань;
- довготривале одужання після хвороби.

Методи покращення імунітету в малих дітей

Якщо батьки виявили у дитини вказані вище ознаки, потрібно відвести малюка до лікаря. Самостійне лікування в даному випадку неприйнятне, як і діагностування захворювання в домашніх умовах. Справа в тому, що імунодефіцит буває не тільки набутим, але й вродженим. Правильний діагноз зможе встановити лише фахівець, який потім і призначить правильне лікування та відновлення функцій імунної системи. Якщо, скажімо, йде мова про набутий імунодефіцит, його вдасться зміцнити природнім шляхом - дотриманням режиму дня, вживанням вітамінів, нормалізацією харчування і загартовуванням організму. При вродженому імунодефіциті потрібно буде використовувати спеціальні медичні препарати, які називаються імуномодуляторами. Вони підвищують здатність дитячого організму протидіяти інфекційним ураженням.

Імунітет дитини - це спеціальна захисна система організму, до якої залучається багато життєво важливих органів (легені, кишечник, селезінка, кістковий мозок, мигдалики, вилочкова залоза, слизові оболонки та шкіра). Крім цього, за імунітет відповідають такі клітини організму, як В і Т лімфоцити, лейкоцити, моноцити і макрофаги. Кожному виду клітин відведена певна роль у загальній захисній системі організму. Тому для покращення імунітету дитини необхідно зміцнити увесь організм.

Щоб покращити здоров’я своїх дітей батьки витрачають багато часу, грошей і сил. При цьому більшість батьків здатні затратити будь-які засоби і кошти - обстеження у дорогих платних клініках, реабілітація в санаторіях і на курортах, застосування дуже дорогих препаратів і т.п. Але не потрібно нехтувати такими простими і дієвими методами покращення здоров’я, як загартовування дітей, дотримання дієти, вживання лікувальних відварів і настоїв на травах, туристичні походи і звичайні прогулянки на свіжому повітрі.

Ефективні лікувально-профілактичні заходи для покращення імунітету

Правильне харчування. Більшість імунних клітин організму знаходяться в кишечнику дитини, тому в першу чергу слід нормалізувати харчування. Тож які продукти варто давати дітям для підвищення захисної здатності організму? До таких продуктів потрібно віднести кефір, йогурти, ацидофільне молоко, кислі молокопродукти, сири, яйця, горіхи, рибу, фрукти, овочі та злаки.

Нормалізація режиму дня. Достатній відпочинок та повноцінний нічний сон є основою для відновлення організму в цілому та його захисних функцій. Відповідно постійне перенапруження і надмірна втома значно погіршують імунітет дітей.

Фізичні навантаження і заняття спортом. Лікарями було доведено, що навіть нескладні фізичні вправи, які виконують протягом 15 хвилин на день, є дуже хорошим способом відновлення імунітету і захисту організму від ураження інфекціями. Для більшої ефективності лікарі рекомендують плавання, біг та рухливі ігри на повітрі.

Вживання вітамінів. Це найбільш важливо у другій половині осені, зимою і в першій половині весни. Саме в цей період організм втрачає найбільше вітамінів, які потрібно поновлювати. Тому до харчування малюків необхідно додавати такі продукти, як фрукти,овочі, фруктові відвари і чаї, соки, мед, компоти і відвари з лікарських рослин.

Загартовування організму. Як вже було сказано, після загартовування організм здатен краще протидіяти інфекційним захворюванням, а у випадку хвороби він значно швидше відновлюється. Однак більшість батьків бояться, щоб під час загартовування дитина не застудилася. Тож давайте спочатку поговоримо про те, як загартувати дитину, в якої ослаблений імунітет.

Як загартовувати дитини зі слабким імунітетом?

Основа такого загартовування - поступовість та систематичність, щоб організм звик до самостійного регулювання при різкому перепаді температури слизових оболонок та шкіри. Тобто, внаслідок поступового загартовування відбувається плавне підвищення захисної здатності організму до хвороб. В процесі загартовування можна досягти дуже високої опірності до впливу мікробів та бактерій.

Процедуру загартовування дитини слід проводити таким шляхом: спочатку руки і ноги почергово обливають прохолодною водою (+20 град.) і досить гарячою (+ 35 град.) водою, а через декілька тижнів поступово збільшують зону обливання водою, залучаючи до процедури стегна, живіт, сідниці, спину і груди. Основою успіху загартовування буде його систематичність. Нехай воно проводиться всього по 5-10 хвилин, але має бути кожен день.