Золотий дощ звичайний (Laburnum anagyroides) – це невисоке деревце або невеликий кущ, що сягає висоти 2 – 2,5 м. Ця рослина належить до родини бобових. Однорічні пагони куща опушені, обвислі, мають сріблястий відтінок. Листя золотого дощу трійчасте. Листки видовжено-яйцеподібної або яйцеподібної форми, довжиною до 7 см. Вершки листків заокруглені, мають короткі вістрячка, знизу вони опушені, сріблясті. Квіти цієї лікарської рослини неправильні, двостатеві, золотисто-жовтого кольору, розташовані у формі густих обвислих китиць. Плоди золотого дощу сріблясто-опушені лінійні боби, він цвіте з квітня по червень.
Золотий дощ звичайний був завезений в нашу країну з Південної Європи. Його культивують в парках і садах як декоративну рослину, особливо у південних регіонах України.
Заготівля та хімічний склад золотого дощу
В народній медицині застосовують насіння рослини. Заготовляють боби після того, як насіння дозріє. Спочатку зібрану сировину висушують, потім молотять і просівають через сито. Таким чином з 10 кг сушених бобів виходить близько 1,5 – 1,8 кг насіння, яке потрібно зберігати в сухому приміщенні.
Хімічний склад золотого дощу звичайного вивчений недостатньо. Однак відомо, що у насінні рослини є близько 3 % алкалоїду цитизину, до 12 % жирних олій, майже 6 % білків, а також пектин та ряд інших корисних речовин.
Застосування і фармакологічні властивості золотого дощу
Алкалоїд цитизин викликає рефлекторне збуджування дихального центру, покращує функціонування судинорухового центру, надниркових залоз та симпатичних ганглій, в результаті чого підвищується артеріальний тиск.
В медицині застосовується 15 % розчин цитизину, який випускається у формі препарату з назвою цититон. Його застосовують при колапсі, шоку, асфіксії, зупинці дихання (при хірургічних операціях, а також у якості наркозу, при травмах, отруєннях та інтоксикації (при ураженні такими отруйними речовинами, як синильна кислота, окис вуглецю, морфін).
Цититон (Cytitonum) вводиться внутрішньом’язово або внутрішньовенно по 0,5 - 1 мл. Максимальна добова доза препарату становить 3 мл, а разова – 1 мл. Ці ліки протипоказані для застосування при набряку легень, гіпертонії, атеросклерозі, внутрішніх кровотечах.
Також цитизин використовується для виготовлення таблеток з назвою табекс, в яких міститься 0,0015 г цієї речовини. Препарат призначається для полегшення відвикання від тютюну. Таблетки не можна застосовувати при гіпертонії 2 і 3 стадій, і при загостреннях виразкової хвороби та атеросклерозі.
Табекс (Tabex) вживають внутрішньо у кількості 6 пігулок на добу, зменшуючи поступово дозу до 1 - 2 штук (для одного повного курсу лікування необхідно 100 пігулок).