Золототисячник гарний (Centaurium pulchellum) – це трав'яниста однорічна лікарська рослина, що відноситься до родини тирличевих. У нього чотиригранне розгалужене прямостояче стебло завдовжки 10 - 15 см. Листя золототисячника гарного сидяче, супротивне, з цілими краями. Нижні листки обернено-яйцеподібні, не зібрані у розетки, а верхні листки – загострені, ланцетні або видовжено-ланцетні. Квіти цієї рослини правильні, двостатеві, розташовані у формі напівзонтиків у на вершках гілок та у розгалуженнях стебла. Віночки квітів цвяхоподібної форми, білявого або рожевого відтінку. Плоди золототисячника коробочки, цвіте він з червня по вересень.
Золототисячник гарний можна знайти на вологих луках майже всюди на території нашої країни, окрім Степу та гірських регіонів.
Хімічний склад і зберігання золототисячника гарного
Хімічний склад трави золототисячника гарного подібний на склад золототисячника малого. Трава містить від 0,5 до 1 % алкалоїдів (генціаніну), флавоноїди (рутин, кверцетин, кемпферол, космозеїн, апігенін, скутеляреїн, лютеолін, кверцимеритрин, хризоеріол, астрагалін, апіїн та ін.), гіркі глікозиди еритроцентаурин та еритаурин, фітостерин, ефірну олію та олеанолову кислоту. Крім цього, свіжозібрана трава має у своєму складі каротиноїди та аскорбінову кислоту, як повністю руйнуються під час висушування.
Для приготування лікувальних препаратів застосовується трава (Herba Centaurii), заготовляти яку потрібно під час цвітіння. Стебла зрізають нижче приземної розетки і сушать в затінку або в приміщенні з вентиляцією. Готової до використання і зберігання сировини отримують близько 25 %. Термін зберігання сушеного золототисячника становить 2 роки. Ця лікарська трава продається в аптеках.
Фармакологічні властивості золототисячника гарного
Золототисячник гарний покращує функціонування залоз травної системи, пришвидшує виділення жовчі, проявляє знеболюючу, протизапальну, глистогінну та проносну дію, покращує перистальтику кишечника і скорочення м'язів матки.
У традиційній медицині золототисячник застосовується як засіб для покращення апетиту, стимуляції травлення і підвищення перистальтики кишок.
Настойка рослини золототисячника має відчутну лікувальну активність при використанні її при метеоризмі, депресії, гіпоацидному гастриті, хворобах жовчного міхура, нирок і печінки, а також при необхідності вивести глисти.
В гінекологічній та акушерській справі ліки із золототисячника застосовують для покращення скорочення матки у період після пологів, а також як засіб зупинки маткової кровотечі під час аборту і для лікування запалень жіночих статевих органів.
Настойка трави золототисячника гарного на прованській олії широко відома як ефективний препарат для лікування виразки гомілки (Ulcus cruris).
Трава золототисячник застосовується часто як засіб народної медицини при розладах травної системи, погіршенні апетиту. Особливо ефективна ця трава при печії, що виникає внаслідок високої кислотності шлункового соку, шлункових кровотечах, метеоризмі, захворюваннях нирок, жовчних шляхів та печінки. Застосовується золототисячник при цукровому діабеті, туберкульозі легень, геморої, запаленнях периферичних лімфатичних вузлів, шкірних хворобах, а також як засіб протидії алкоголізму. Допомагає ця лікарська рослина і при лікуванні грипу.
Трава золототисячника гарного є складовою частиною гіркої настойки, шлункових та апетитних чаїв. Для приготування гіркої настойки слід взяти 60 порцій трави золототисячника, 60 порцій листя бобівника трилистого, 30 порцій трави полину гіркого, 30 порцій коріння аїру, 15 порцій шкірок плодів мандарину і залити це все літром 40 % спирту.
При передозуванні препаратами золототисячника було помічено розлади травлення, однак інших побічних ефектів ця рослина не проявляє.
Рецепти застосування золототисячника
Внутрішньо вживають гірку настойку трави золототисячника (Tinctura amara), яку слід приймати по 20 крапель від 3 до 6 разів на добу за півгодини до вживання їжі. Такий засіб покращує апетит і травлення.
Також настій трави золототисячника готують з 10 грам сировини і склянки окропу. Приймати ці ліки потрібно теплими по третині або половині склянки тричі на добу за декілька десятків хвилин до прийому їжі.
Ще один рецепт настойки золототисячника передбачає настоювання 1 столової ложки трави на 1 літрі окропу. Пити настойку потрібно по півсклянки три рази на день перед їдою. Цей рецепт розрахований на лікування гіперацидного гастриту, який супроводжується печією.
Ефективною буде настойка суміші з трьох столових ложок трави золототисячника гарного і такої ж кількості трави звіробою звичайного. Суміш запарюють на 5 склянках окропу, проціджують і вживають по півсклянки від 3 до 5 разів на добу. Засіб також допомагає при розладах кишечника.
Жовчогінний засіб готується з суміші трав: золототисячника гарного, рути лікарської, чистотілу звичайного та кореня кульбаби лікарської. Всі компоненти беруться у рівній кількості та змішуються. Потім 1 столову ложку суміші запарюють склянкою окропу і вживають тричі на добу по півсклянки.
При запаленнях жіночих статевих органів застосовується настій з 20 грам трави золототисячника і склянки окропу. Його пити потрібно один раз на добу по третині склянки. Засіб допомагає покращити скорочення матки після пологів, зупиняє кровотечі після аборту і лікує цілу низку запалень.
Засіб від алкоголізму можна приготувати з суміші золототисячника і полину гіркого у співвідношенні 4:1. Столову ложку суміші запарюють склянкою окропу і п’ють тричі на добу по столовій ложці.
Для лікування грипу готують ліки з 4 столових ложок суміші взятих порівну трав бобівника трилистого, золототисячника гарного та квітів ромашки лікарської. Сировину запарюють трьома склянками окропу, потім настоюють протягом 15 - 20 хвилин, відціджують і приймають протягом дня.