Золотушник звичайний (Solidago virgaurea) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини складноцвітих (айстрових). У неї висхідні прямостоячі стебла, всередині порожнисті, завдовжки 40 – 60 см. Нижні та прикореневі листки тупі, мають еліптичну або яйцеподібну форму і пилчасті краї. При основі вони звужуються у крилаті черешки. Верхні та середні листки на стеблах сидячі, овальної або еліптичної форми. Квіти золотушника звичайного зібрані у кошики, що нагадують китицеподібне або волотеподібне суцвіття. Зовнішні квіти суцвіття маточкові, язичкові, жовтого відтінку, а внутрішні – двостатеві, трубчасті, лійкоподібної форми. Цвіте ця лікарська рослина з липня по вересень, її плоди сім’янки.
Золотушник звичайний зустрічається в лісах та на узліссях, він росте на кам’янистих місцях та в чагарниках по всій території нашої країни.
Хімічний склад і заготівля золотушника звичайного
Хімічний склад трави золотушника звичайного досить своєрідний. Рослина містить ефірну олію, флавоноїди (рутин, кверцитин та астрагалін), каротин, сапоніни, смоли, дубильні, гіркі та слизисті сполуки, аскорбінову, нікотинову та інші органічні кислоти.
З метою приготування лікувальних засобів застосовують траву золотушника звичайного (Herba Soiidaginis virgaureae), яку заготовляють у період цвітіння. При цьому стинають лише вершечки рослини довжиною 20 – 25 см, а з рослини, що залишилась, обривають тільки листя. Сировину висушують в приміщенні з хорошою вентиляцією або на відкритому повітрі. Готової до використання і зберігання сировини отримують 23 – 25 %. Для зберігання використовують сухі приміщення. До категорії лікарських ця трава належить неофіційно, тому в аптеках вона не продається.
Застосування і фармакологічні властивості золотушника звичайного
Препарати з цієї лікарської рослини, як і з золотушника канадського, мають жовчогінні, сечогінні, протизапальні, антибактеріальні та в'яжучі властивості. Вони зменшують ламкість капілярів, їх застосовують для лікування пієліту, виведення піску і каміння з нирок, а також при поліартриті, подагрі, пієлонефриті та порушеннях роботи сечової системи у літніх людей (затримка сечі, мимовільне сечовипускання). Допомагає золотушник звичайний при хронічному запаленні нирок, жовтяниці, жовчнокам'яній хворобі, запаленнях сечового міхура, гематурії, діареї, набряках, туберкульозі та бронхіальній астмі.
Для лікування захворювань сечової системи і нирок траву золотушник звичайний часто застосовують разом з іншими лікарськими травами, що характеризуються дезінфікуючими та сечогінними властивостями. Зовнішньо цю рослину застосовують для покращення загоєння ран.
Рецепти ліків з золотушника
Внутрішньо вживають настій трави золотушника звичайного, який готують з 20 грам сировини і склянки окропу. Пити ці ліки потрібно по четверті склянки 3 – 4 рази на добу.
Також можна приготувати настій з 6 чайних ложок рослини і двох склянок холодної кип’яченої води. Ліки потрібно настоювати 8 – 10 годин, процідити і випити протягом доби рівними порціями, по декілька ковтків.
Можна приготувати ліки з суміші трав золотушника звичайного, мучниці звичайної, грижниці голої та хвоща польового. Рослини змішують в рівному співвідношенні та настоюють 6 ложок суміші на двох склянках води, як в попередньому рецепті. Вживають також протягом доби рівномірно.
Ще один рецепт суміші складається з трави золотушника звичайного, фіалки триколірної, звіробою звичайного, квітів бузини чорної та коріння живокосту лікарського. Трави змішують в рівних пропорціях, потім 2 столові ложки сировини заливають двома склянками окропу, настоюють 15 – 20 хвилин і вживають по четверті склянки тричі на добу.
Як зовнішній засіб застосовують свіже подрібнене листя або перетерте на порошок сушене листя рослини. Такий засіб сприяє загоюванню ран.
Настій з двох чайних ложок золотушника і склянки окропу можна використовувати для полоскань при запаленнях ясен, ангіні та неприємному запаху з рота.
Категорично заборонено вживати золотушник звичайний при гломерулонефриті та вагітності. Ця рослина містить отруту!