Зозулинець блощичний (Orchis coriophora) – це трав’яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини орхідних (зозулинцевих). В цієї рослини яйцеподібні (іроді видовжені) або сферичні бульби, трохи гранчасте або кругле стебло висотою від 15 до 40 см, поверхня якого вкрита листками аж до суцвіття. Листків може бути до 8 – 10, вони ланцетні або лінійні, загострені, спрямовані вгору і мають сизувато-зелений колір. Верхні листки обгортають стебло, а нижні – шириною 8 – 10 мм. Квіти зозулинця блощичного неправильні, мають специфічний запах, схожий на запах клопів. Вони зібрані у видовжений густий колос, мають буро-пурпуровий колір. Квітка зозулинця має трилопатеву губу, дзьобоподібно-загострений шолом з конічною зігнутою шпоркою. Плоди цієї лікарської рослини коробочки, вона цвіте з червня по липень.
Зозулинець блощичний відноситься до рідкісних рослин і занесений до Червоної книги України. Він зустрічається іноді у вологих чагарниках, на заболочених луках, в западинах у Лісостепу. Ця рослина розсіяно росте на Поліссі, у Карпатах і на Розточчі-Опіллі. Значно рідше вона зустрічається у Степу.
Заготівля та хімічний склад зозулинця блощичного
Заготівля цієї рідкісної рослини на місцях її зростання суворо заборонена. Для приготування ліків застосовуються штучно вирощені бульбокорені, які заготовляють відразу після цвітіння. При цьому збирають тільки дочірні молоді бульби, а старі вважаються непридатними. Сировину ретельно миють, потім на 5 хвилин опускають в кип’яток, після чого сушать під наметами або в спеціальній сушарці з температурою до 55 градусів. Таким методом приготована і висушена сировина отримала назву бульба салеп (Tubera Orchis coriophora). В результаті висушування 10 кг сировини отримують близько 1 кг сушених бульб. Їх зберігають в сухих кімнатах з ефективною вентиляцією. Термін придатності бульб зозулинця блощичного складає 6 років. В аптеках ця сировина не продається.
Відомо, що до хімічного складу бульбокоренів зозулинця блощичного входить близько 26 % крохмалю, біля 50 % слизу, а також пентозани, декстрин, сахароза та ряд інших речовин.
Лікувальні властивості та застосування зозулинця блощичного
Зозулинець блощичний, як і зозулинець болотний, відомий як чудовий протизапальний, обволікаючий та загальнозміцнюючий засіб. Ця рослина блокує всмоктування токсичних речовин з кишково-шлункової системи.
У якості протизапального та обволікаючого препарату цю рослину застосовують при лікуванні хронічних і гострих захворювань дихальних шляхів, а також від запальних процесів кишково-шлункової системи. Досить ефективним є вживання зозулинця блощичного при лікуванні виразки, коліту, бронхіту. Слиз цієї рослини вживають при отруєннях. Для цього застосовуються клізми або речовина вживається перорально.
Зозулинець блощичний вважають дієвим засобом при лікуванні виснаження організму, яке відбулось внаслідок тривалої втрати крові, інтелектуальної або фізичної перевтоми, а також при імпотенції та туберкульозі.
Приготований зі старих бульб порошок прийнято було вважати ефективним протизаплідним та абортивним засобом, а також препаратом для нормалізації місячних.
Приготований із зозулинця блощичного настій характеризується гіпотензивною, потогінною та сечогінною дією. Насіння цієї рослини застосовується для лікування епілепсії.
Для приготування слизу слід взяти 2 грами порошку з цієї рослини і залити склянкою киплячої води. Після настоювання і періодичного збовтування ліки вживають по чайній ложці тричі на добу. Під час лікування приготований слід потрібно тримати в холодильнику.