Перейти до контенту

Зозулинець чоловічий – використання в народній медицині


фармакологічні характеристики зозулинцю Зозулинець чоловічий (Orchis mascula, твердостій) - це трав'яниста багаторічна лікарська трава, що належить до родини зозулинцевих (орхідних). У неї бульбоподібні овальні або сферичні корені та стебло висотою від 15 до 30 см. Листя зозулинця чоловічого лінійно-ланцетне, має пурпурові цятки при основі. Нижні листки тупі, зближені, а верхні листки - загострені, обгортають стебло. Квіти цієї лікарської рослини неправильні, двостатеві, утворюють колосоподібне рідке суцвіття. Оцвітина має пурпуровий відтінок, губа квітки бархатиста, трилопатева, біля основи білявого кольору з темними плямками. Посередині губа має виїмку з зубчиком. Цвіте ця рослина з квітня по травень, її плоди коробочки.

Зозулинець чоловічий представляє собою одну з рідкісних рослин, які занесені в червону книгу України. Ця трава зустрічається в горах Криму, вона росте в чагарниках і на лісових галявинах. Віддає перевагу вапняковим ґрунтам.

Заготівля і зберігання зозулинця чоловічого

Збирати цю траву в місцях її зростання суворо заборонено. Для виготовлення ліків застосовуються штучно вирощені рослини. Їх коріння викопують відразу після цвітіння і старі бульбокорені викидають. У якості сировини годяться лише дочірні молоді бульби. Сировину добре промивають холодною водою і на декілька хвилин опускають в окріп. Після цього бульби висушують на відкритому повітрі у наметах або у сушарках з температурою не більше 55 градусів. Така сушена сировина отримала назву бульби салеп (Tubera Salep). Орієнтовно з 10 кг свіжих бульбокоренів виходить близько 1 кг бульби салеп. Термін зберігання в прохолодних сухих приміщеннях складає 6 років. В аптеках корені зозулинця чоловічого не продаються.

Хімічний склад бульбокоренів зозулинця чоловічого такий же, як і бульб зозулинця шоломоносного. Сировина містить крохмаль (27 - 28 %), слиз (48 - 50 %), а також декстрин, сахарозу, пентозами і ще ряд корисних речовин.

Цілющі властивості зозулинця чоловічого

Зозулинець чоловічий використовується у якості ефективного загальнозміцнюючого, обволікаючого та протизапального засобу. Відвари і настої з бульб цієї трави перешкоджають всмоктуванню шкідливих хімічних сполук у шлунку та кишечнику.

Як обволікаючий та протизапальний засіб бульбокорені цієї лікарської трави застосовують для лікування різноманітних хронічних і гострих захворювань дихальних шляхів і при запальних процесах у кишково-шлунковій системі. Доведено високу ефективність застосування зозулинця чоловічого при лікуванні бронхіту, коліту і виразки. Приготований із зозулинця чоловічого слиз ефективно допомагає при отруєннях. З нього можна готувати розчин для клізм або вживати внутрішньо пероральним шляхом.

Зозулинець чоловічий є дуже ефективним лікарським засобом при виснаженні організму, яке відбулося після надмірного фізичного та інтелектуального напруження, а також при значній втраті крові. Лікувальний ефект від цієї рослини відчутний також при імпотенції та туберкульозі.

До недавнього часу порошок, виготовлений з бульб цієї рослини, використовували як ефективні абортивні та протизаплідні ліки, що здатні також нормалізувати місячні.

Приготований із зозулинця чоловічого настій характеризується значною гіпотензивною, сечогінною і потогінною дією. З насіння цієї лікарської рослини можна також виготовляти засоби, що допомагають при епілепсії.

Для приготування слизу необхідно взяти два грами порошку з бульбокоренів трави і залити склянкою окропу. Після настоювання засобу його ретельно збовтують, проціджують і п'ють по одній чайній ложці три рази на день. Готовий до вживання слиз рекомендується зберігати у холодильнику або будь-якому прохолодному приміщенні.