Перейти до контенту

Зозулинець обпалений – лікувальні властивості та хімічний склад


ліки з зозулинцю в домашніх умовах Зозулинець обпалений (Orchis ustulata) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини зозулинцевих (орхідних). Він має кулясті або овальні бульбокорені та кругле, до половини облистнене стебло завдовжки 20 – 40 см. Нижні листки зозулинця загострені, лінійно-довгасті, а верхні в декілька разів менші за нижні, загорнуті довкола стебла. Квіти трави зозулинця обпаленого дрібні, неправильні, двостатеві, мають специфічний медовий запах, розташовані у вигляді густого циліндричного суцвіття. Листки оцвітини вільні майже до основи, шолом притуплений, кулястий, пурпурово-чорного кольору. У квітки трироздільна губа з дволопатевою середньою часткою та дуже короткою шпорою (1 мм), що направлена донизу. Плоди рослини коробочки, цвіте вона з червня до серпня.

Зозулинець обпалений належить до зникаючих рідкісних рослин, тому його занесли до червоної книги України. Він іноді може трапитись в Карпатах, на Закарпатті, Розточчі-Опіллі, в Лісостепу, Степу, на правому березі Полісся. Росте ця трава на сухих ґрунтах, її можна знайти на узліссях і сухих луках. Переважно зозулинець росте на вапняках.

Заготівля і зберігання зозулинця обпаленого

Цю рослину категорично заборонено збирати там, де вона росте. Для приготування ліків застосовуються штучно вирощені бульби коріння, заготівля яких відбувається у період цвітіння. При цьому у якості сировини застосовуються тільки молоді бульби, а старі для використання непридатні. Сировину ретельно чистять від землі, миють, після чого на 5 хвилин опускають в окріп. Оброблену таким чином сировину сушать під наметами або в сушарці з температурою від 50 до 55 градусів. В результаті отримують лікувальну сировину, що має назву бульба салеп (Tubera Salep). Після обробки 10 кг свіжої сировини виходить близько 1 кг сушених бульб. Для зберігання використовують сухі приміщення з хорошим провітрюванням. В аптеках зозулинець мавпячий не продається, термін зберігання сушеної сировини складає 5 років.

Хімічний склад бульб цієї рослини досить багатий і різноманітний. Відомо, що в бульбокоренях міститься близько 27 % крохмалю, до 50 % слизу, а також сахароза, пентозани, декстрин і ряд інших органічних речовин.

Застосування та лікувальні властивості зозулинця обпаленого

Зозулинець обпалений, як і зозулинець мавпячий, має обволікаючі, протизапальні та загальнозміцнюючі властивості. Ця рослина забезпечує захист від всмоктування токсичних речовин в кишечнику і шлунку. У якості обволікаючого та протизапального засобу бульби рослини вживають при лікуванні хронічних захворювань дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту. Застосування зозулинця обпаленого забезпечує значний лікувальний ефект при виразковій хворобі, бронхіті, коліті та гастроентериті.

При отруєннях чудово допомагає слиз зозулинця обпаленого, який перешкоджає всмоктуванню токсичних речовин. Його можна застосовувати не лише перорально, але й для клізм. Не менш відчутний ефект спостерігається і при загальному виснаженні організму, яке може бути викликане втратою крові, фізичною або розумовою перевтомою. Було встановлено, що зозулинець обпалений позитивно впливає на процес лікування туберкульозу та імпотенції.

Настій трави зозулинця обпаленого в нетрадиційній медицині використовується як гіпотензивний, сечогінний і потогінний засіб, а насіння трави можна застосовувати при епілепсії.

Для приготування слизу необхідно залити 2 г порошку зозулинця обпаленого склянкою окропу, настояти протягом 15 хвилин, процідити і вживати по столовій ложці три рази на день. Зберігати приготований слиз краще в холодильнику.