Перейти до контенту

Зозулинець розмальований – хімічний склад і застосування


корисні речовини трави зозулинець Зозулинець розмальований (Orchis picta) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини зозулинцевих (орхідних). Бульби її кореневища мають еліптичну або яйцеподібну форму. Довжина стебла 15 - 40 см. Листки зближені біля основи стебла, вони тупо-загострені або тупі, мають вузько-ланцетну або видовжено-яйцеподібну форму. Часто листки бувають зігнуті дугою та складені вздовж. Квіти зозулинця розмальованого двостатеві, неправильні, яскравого фіолетово-пурпурового відтінку, розташовані у вигляді негустого циліндричного колоса. Квітка має білувату всередині губу, на поверхні якої містяться темно-пурпурові плямки, її форма округла ниркоподібна, спереду губа квітки трилопатева неглибока з тупою середньою квадратної форми дещо виїмчастою лопаттю. У квітки тупа шпорка, довжина якої маже удвічі більша за губу. Плоди цієї трави коробочки, цвіте вона з травня до липня.

Зозулинець розмальований є у червоній книзі України. Він зустрічається в природі вкрай рідко. Цю траву можна іноді знайти гірському Криму і на північному узбережжі Чорного моря. Ця трава росте в чагарниках, на лісових галявинах, гірських луках і в вологих западинках.

Зберігання та хімічний склад зозулинця розмальований

Цю рослину категорично заборонено збирати там, де вона росте. Для приготування ліків застосовуються штучно вирощені бульби коріння, заготівля яких відбувається у період цвітіння. При цьому у якості сировини застосовуються тільки молоді бульби, а старі для використання непридатні. Сировину ретельно чистять від землі, миють, після чого на 5 хвилин опускають в окріп. Підготовану таким чином сировину висушують в сушарках або під наметами при температурі від 50 до 55 градусів. Таким чином отримують лікувальну сировину, яку часто називають бульба салеп (Tubera Salep). Після обробки 10 кг свіжої сировини виходить близько 1 кг сушених бульб. Для зберігання використовують сухі приміщення з хорошим провітрюванням. В аптеках зозулинець розмальований не продається, його термін зберігання після висушування складає 5 років.

Хімічний склад коріння цієї трави досить різноманітний і багатий на корисні речовини. Відомо, що бульбокорені містять до 27 % крохмалю, близько 50 % слизу, а також пентозани, сахарозу, декстрин і ряд інших сполук.

Цілющі властивості зозулинця розмальованого

Зозулинець розмальований, як і зозулинець пурпуровий, має протизапальні, обволікаючі та загальнозміцнюючі властивості. Ця трава забезпечує захист від всмоктування отруйних речовин у шлунку і кишечнику. У якості обволікаючого та протизапального засобу бульби кореневищ вживають при лікуванні хронічних захворювань дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту. Використання зозулинця розмальованого забезпечує значний лікувальний ефект при коліті, виразках, бронхіті та гастроентериті.

При отруєннях добре допомагає слиз зозулинця розмальованого, який перешкоджає всмоктуванню токсичних речовин. Його можна застосовувати не лише перорально, але й для клізм. Не менш відчутний ефект спостерігається і при загальному виснаженні організму, яке може бути викликане втратою крові, фізичною або розумовою перевтомою. Було встановлено, що зозулинець розмальований позитивно впливає на процес лікування туберкульозу та імпотенції.

Настій трави зозулинця розмальованого в народній медицині прийнято застосовувати як гіпотензивний, потогінний та сечогінний засіб, а насіння цієї рослини можна вживати при епілепсії.

Для приготування слизу необхідно залити 2 г порошку зозулинця розмальованого склянкою окропу, настояти протягом 15 хвилин, процідити і вживати по столовій ложці три рази на день. Зберігати приготований слиз краще в холодильнику.