Перейти до контенту

Зозулинець тризубчастий – використання в медицині та хімічні властивості


зозулинець в нетрадиційній медицині Зозулинець тризубчастий (Orchis tridentata) - це багаторічна лікарська трав'яниста рослина, яка належить до родини обхідних (зозулинцевих). У неї бульбоподібне коріння, довжина стебла становить 25 - 40 см. Листки цієї лікарської трави мають ланцетну або видовжено-ланцетну форму, вони розташовані на нижній частині стебла. Квіти зозулинця тризубчастого неправильні, двостатеві, зібрані у майже сферичне густе суцвіття. Губа квітки такої ж довжини, як і всі решта листки оцвітини або трохи довша, вона має білуватий або яскраво-рожевий колір. Середня лопать обернено-серцеподібної форми, дещо довша за бокові, у верхній частині розширюється у дві лопаті, між якими знаходиться зубчик. Приквітки мають червонуватий відтінок і зелену жилку. Цвіте ця трава з квітня до липня, її плоди коробочки.

Зозулинець тризубчастий належить до дуже рідкісних трав, що поступово зникають з нашої планети, тому він занесений до червоної книги України. Рослина інколи трапляється в горах Криму поблизу Феодосії. Вона росте на лісових галявинах і луках. луках і лісових галявинах.

Хімічний склад і заготівля зозулинця тризубчастого

Цю траву заборонено збирати у місцях, де вона росте в дикій природі. Для приготування лікарських засобів застосовуються бульби коріння штучно вирощеної рослини. Їх заготовляють після того, як зозулинець відцвіте. При цьому старі бульби відкидають, оскільки вони непридатні для застосування. Заготовану сировину добре промивають і кидають в окріп на 5 хвилин. Потім їх висушують в сушарках або під наметами на відкритому повітрі. Температура сушіння повинна становити 50 - 55 градусів. Готову сировину часто називають бульба салеп (Tubera Salep). В результаті висушування 10 кг бульбокоренів отримують близько 1 кг лікарської сировини. Для зберігання використовують сухі приміщення, що добре провітрюються. Термін зберігання бульби салеп 6 років, в аптеках вона не продається.

Хімічний склад бульбокорені зозулинця тризубчастого такий же, як і зозулинця салепового. Сировина містить майже 50 % слизу, до 28 % крохмалю, а також дектрин, сахарозу, пентозами та інші сполуки.

Лікувальні властивості зозулинця тризубчастого

Зозулинець тризубчастий застосовується як ефективний загальнозміцнюючий, обволікаючий і протизапальний засіб. Ліки з цієї рослини протидіють всмоктуванню токсичних речовин в кишечнику і шлунку.

Як протизапальний та обволікаючий засіб коріння цієї лікарської рослини використовують при лікуванні гострих та хронічних захворювань дихальних шляхів, а також при запальних процесах кишково-шлункового тракту. Досить ефективним є вживання зозулинця тризубчастого при лікуванні коліту, виразок, бронхіту. Слиз зозулинця тризубчастого використовується при отруєннях для приготування клізм або вживається пероральним шляхом.

Зозулинець тризубчастий вважається ефективним засобом від виснаження організму, що відбулося в результаті сильної втрати крові, фізичної або розумової праці. Дуже помічною ця трава вважається також при туберкульозі та імпотенції.

До недавнього часу порошок, виготовлений з бульбокоренів трави, застосовувався як ефективний абортивний і протизаплідний засіб та ліки для нормалізації місячних.

Приготований із зозулинця тризубчастого настій має відчутну сечогінну, потогінну та гіпотензивну дію. З насіння цієї лікарської трави готують також ліки від епілепсії.

Для приготування слизу слід взяти 2 грами порошку з бульб рослини і запарити склянкою окропу. Після того як ліки настояться, їх потрібно ретельно збовтати, відцідити і вживати по чайній ложці тричі на добу. Приготований слиз бажано тримати в холодильнику або прохолодному приміщенні.