Перейти до контенту

Билинець комариний – застосування в фармакології та особливості


рецепти ліків з трави билинець Билинець комариний (Gymnadenia conopsea, билинець довгоногий) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини зозулинцевих (орхідних). Коріння – пальчасто роздільні бульби. Листя чергове, ланцетне або лінійно-ланцетне, у напрямку верхівки стебла листя поступово зменшується у розмірі, перетворюючись у приквіти. Стебло билинця комариного має довжину 25 - 60 см і закінчується щільним колосоподібним суцвіттям з двостатевими рожево-пурпуровими зигоморфними квітами, які мають ниткоподібну шпорку. Плоди цієї рослини коробочки, а цвіте вона з червня по липень.

Билинець комариний - рідкісна рослина, що занесена до Червоної книги України. Вона інколи трапляється в горах Криму, в Карпатах, на Прикарпатті та Закарпатті. Значно рідше її можна знайти на Росточчі-Опіллі, в Лісостепу і на Поліссі.

Заготівля та хімічний склад билинця комариного

Застосовують в медицині бульби коріння, які заготовляють відразу після цвітіння. Під час збору коріння заготовляють тільки молоді бульби, а старі викидають. Зібрану сировину ретельно миють, потім 5 хвилин опускають в окріп, виймають і сушать на відкритому повітрі, або в сушарці при температурі не більше 55 градусів. Приготована таким чином сировина в фармакології носить назву «бульби салеп» (Tubera salep). Висушивши 10 кг бульб отримують близько 1 кг сировини. Зберігають в добре провітрюваних сухих приміщеннях, а максимальний термін зберігання складає 6 років. Слід зазначити, що в аптеках салеп не продається.

Хімічний склад цієї рослини такий же, як і в билинця запашного. Бульби коріння містять 50% слизу, 27% крохмалю, пентозани, декстрин та сахарозу.

Ліки з билинця комариного

У фармацевтичній промисловості з цієї рослини виготовляють препарат, який називається салеп (Mucilago Salep). Це ефективні обволікаючі, протизапальні та загальнозміцнюючі ліки у формі слизу, які перешкоджають всмоктуванню з шлунково-кишкового тракту токсичних речовин. У якості обволікаючого і протизапального засобу салеп вживають при хронічних і гострих захворюваннях дихальних шляхів, а також при запаленні шлунково-кишкового тракту.

Дуже ефективним препаратом вважається салеп у випадку загального виснаження організму, що зумовлене фізичною і розумовою перевтомою, тривалими кровотечами, туберкульозом та іншими захворюваннями. Листя билинця комариного та билинця запашного прикладають до наривів, а насіння використовують як ліки від епілепсії.