Перейти до контенту

Глід шарлаховий – рецепти і властивості


приготування лікувальних засобів з глоду Глід шарлаховий (Crataegus coccinea) – це невисоке дерево або кущ. Висота рослини може становити від 2 до 5 метрів. Це дерево належить до родини трояндових. На гілках рослини містяться колючки довжиною до 10 мм. Листя глоду шарлахового тонке, широке, яйцеподібної або яйцеподібно-ромбічної форми. При основі листки широкі клиноподібні або серцеподібні, з лопатями або майже цілісні, з подвійно-зубчатими краями. Зверху листки майже голі, світло-зеленого відтінку, опушені знизу. Квіти глоду шарлахового правильні, двостатеві, трьох- або чотирьохстовпчикові, п’ятипелюсткові, білого або рожевого забарвлення, розміщені в негустих щиткоподібних суцвіттях. Плоди цього куща шарлахово-червоного кольору, яблуподібної форми, з борошнистим м'якушем, він цвіте з травня по червень.

Глід шарлаховий вирощують в парках та садах як декоративну рослину на всій території нашої країни.

Заготівля, зберігання та хімічний склад глоду шарлахового

В лікарській практиці застосовуються плоди та цвіт глоду шарлахового. Квіти разом з листям (або без листя) заготовляють під час розцвітання куща, поки вони ще не розпустились. Зібраний цвіт сушать в затінку, після чого отримують від 18 до 20 % готової до зберігання сировини. Термін придатності сушеного цвіту 1 рік. Плоди цієї рослини збирають після їх достигання та висушують в сушарках при температурі до +60 градусів. Сушені плоди втрачають близько 60 % своєї ваги. Термін придатності сушених плоді глоду шарлахового 2 роки. Плоди та цвіт куща можна придбати в аптеці.

Хімічний склад глоду шарлахового такий же, як глоду українського та глоду східного. Цвіт рослини містить сапонаретин, кверцетин, орієнтин, гіперозид, вітексин, гомоорієнтин, рамнозиди вітексину, аміни холін, три метиламін та ацетилхолін, кавовау та хлорогенову фенолокислоти. До складу плодів рослини входять органічні кислоти, сорбіт, цукри, від 2 до 5 % пектинових речовин, від 50 до 100 мг% аскорбінової кислоти, стерини, вітамін К, близько 2 % fi-каротину, флавоноли, катехіни, урсолова та олеанолова кислоти, від 1 до 3 % кумаринів, до 1200 мг% антоціанів і від 500 до 1200 мг% лейкоантоціанів.

Застосування та лікувальні властивості глоду шарлахового

Галенові препарати, що виготовляються з глоду шарлахового, мають кардіотонічні, седативні, гіпотензивні, спазмолітичні та десенсибілізуючі властивості. Ця рослина, як і всі решта різновиди глоду, здатна підсилювати серцеві скорочення, нормалізувати артеріальний тиск (підвищувати або понижувати), зменшувати збудження нервової системи, позитивно впливати на сон, роблячи його більш тривалим та спокійним. Крім цього, після пробудження людина не відчуває стану психічного пригнічення, як це часто буває при вживані седативних засобів.

Також відомо, що спрямованість лікувального ефекту всіх ліків з глоду залежить від прийнятої дози. Якщо вжита доза була незначною, ліки будуть впливати на серцеву діяльність тонізуюче, а при вживанні трохи більшої кількості препаратів з глоду відчувається седативна і спазмолітична дія. Якщо ж доза була більшою, ніж звичайна терапевтична, у 3 або 4 рази, людина буде відчувати надмірну сонливість, її пульс сповільниться.

Всі ліки з глоду шарлахового є малотоксичні і не викликають кумулятивних та побічних реакцій організму. Екстракти, відвари і настої використовуються для лікування захворювань серцевого м'яза, таких як коронарити, що супроводжуються ознаками стенокардії. Також ліки з глоду помічні при гіпертонії та особливо ефективні при вегетативно-нервовій або склеротичній формі цього захворювання, а також при артеріосклерозі, запамороченнях, надмірному нервовому і психічному збудженні, суглобовому ревматизмі. Препарати з рослини призначають жінкам при клімактеричних неврозах для зменшення збудливості нервової системи та больових відчуттів.

Рецепти ліків з глоду шарлахового

Настій цвіту глоду шарлахового можна приготувати з 10 грам (столової ложки) свіжого цвіту і півсклянки 70 % спирту (спирт можна замінити міцною горілкою). Настоявши ліки протягом 12 - 14 днів, їх проціджують і приймають по 20 - 25 крапель на ложку цукру або чарку води три рази на добу. Якщо потрібно досягти седативної дії, дозу настою збільшують до 60 - 70 крапель.

Настій квітів глоду шарлахового також отримують з 5 грам сушеної сировини (одна столова ложка) та склянки окропу. Такий настій потрібно вживати по третині або півсклянки два або три рази на день.

Настойку з плодів глоду шарлахового отримують, взявши 10 грам сушених подрібнених плодів та півсклянки міцної горілки або 70 % спирту. Ліки настоюють приблизно два тижні, потім відтискають та відціджують. Лікувальна доза цієї настойки складає 20 - 40 крапель, які додають до півсклянки води і випивають.

Настій плодів також отримують з 15 - 20 грам (двох столових ложок) мелених сушених плодів та склянки окропу. П'ють настій по четверті або третині склянки три рази на день.

Екстракт плодів глоду шарлахового можна приготувати з 20 грам (двох столових ложок) перемеленої сушеної сировини та півсклянки окропу. Мелені плоди потрібно варити у воді на невеликому вогні до зменшення кількості рідини удвічі. Після цього ліки охолоджують, проціджують та приймають по 20 - 40 крапель двічі на добу.

Готові препарати з глоду шарлахового продаються і в аптеках. Можна купити настій (Tinctura Crataegi) та рідкий екстракт (Extractum Crataegi fluidum), які вживають тричі на день по 20 - 30 крапель.