Перейти до контенту

Глід східний – хімічний склад та способи застосування


від чого допомагає глід Глід східний (Cmtaegus orientalis) - це невеликий кущ або деревце висотою від 1 до 2 метрів. Цей кущ відноситься до родини трояндових. Листя глоду східного має коротенькі, довжиною до 5 мм черешки, його поверхня шкіряста, форма обернено-яйцеподібна або заокруглено-ромбічна. Нижні листки глибоко трилопатеві, а верхні п’яти або семи роздільні аж до середньої жили та поділені на продовгуваті, зубчасті по краях частки. Листки з двох сторін сіруваті від м'якого густого опушення. Квіти глоду східного двостатеві, правильні, чотирьох- або п’ятистовпчикові, п’ятипелюсткові, білуватого або рожевого відтінку, розміщені у невеликих, густих, повстистих, щиткоподібних суцвіттях. Плоди цього куща сферичної форми, яблукоподібні, червонувато-помаранчеві, містять чотири або п’ять кісточок. Цвіте рослина з червня по липень.

Глід східний росте на кам'яних сухих схилах гір та в чагарниках на території Криму.

Хімічний склад та зберігання глоду східного

В медицині використовується цвіт і плоди глоду східного. Цвіт куща разом з листям (або без нього) заготовляють при початку розцвітання, доколи більшість квіток не розпустилась. Сушать заготовану сировину в затінку, після чого отримують близько 18 % готової до зберігання лікарської сировини. Строк зберігання сушеного цвіту складає 1 рік. Плоди рослини обривають після того, як вони повністю достигнуть. Їх висушують у спеціальних сушарках при температурі від 50 до 60 градусів. Готові сушені плоди мають приблизно 40 % ваги відносно свіжих. Термін придатності сушених плодів 2 роки. Сушені плоди та цвіт глоду східного продається в аптеках.

Хімічний склад глоду східного практично такий же, як і всіх решта різновидів цієї лікарської рослини. У квітах містяться кверцетин, гіперозид, сапонаретин, вітексин, орієнтин, рамнозиди вітексину, гомоорієнтин, кавова і хлорогенова фенолокислоти, аміни холін, три метиламін та ацетилхолін. У плодах глоду східного є органічні кислоти, сорбіт, цукор, біля 8 % пектинових речовин, до 100 мг% аскорбінової кислоти, більш ніж 1,5 % fi-каротину, до 1200 мг% антоціанів та майже 1500 мг% лейкоантоціанів, близько 3% кумаринів, вітамін К, флавоноли, катехіни, фенолокислоти, стерини, олеанолова та урсолова кислоти.

Фармакологічні характеристики глоду східного

Виготовлені з цієї рослини галенові препарати проявляють кардіотонічну, седативну, спазмолітичну, десенсибілізуючу, гіпотензивну і седативну дію. Глід східний має властивість підвищувати силу скорочень серцевих м’язів, внормовувати артеріальний тиск (підвищувати занижений, та навпаки), знімати надмірне збудження нервової системи та забезпечувати тривалий, спокійний і глибокий сон, після якого на ранок не відчувається психічне пригнічення.

Відомо, що загальний вплив на організм людини препаратів з глоду східного залежить від вжитої дози. При вживанні малої дози ліки з цієї рослини тонізують серцеву діяльність, а прийом збільшених доз забезпечує відчутний седативний та антиспазматичний ефект. Якщо дозу збільшити ще у 3 – 4 рази, то людина відчуває сповільнення пульсу та надмірну сонливість.

Слід звернути увагу на те, що ліки з цієї рослини є нетоксичні, вони не провокують побічних реакцій та не мають кумулятивної дії. Препарати з глоду східного застосовують для лікування різноманітних серцевих захворювань з порушенням роботи серцевого м'яза. Вони ефективні при коронаритах, що супроводжуються явищами стенокардії, а також при гіпертонії склеротичного і вегетосудинного походження, психічному перезбудженні, артеріосклерозі, нападах неврастенії, гострому суглобовому ревматизмі, запамороченнях різного походження, клімактеричних неврозах. В останньому випадку ліки з глоду використовуються для зменшення збудження нервової системи та усування болю.

Рецепти відварів та екстрактів з глоду східного

Зовнішньо застосовують настій, який готують з 10 грам свіжих квітів та півсклянки міцного 70 % спирту або горілки. Ліки витримують 14 днів, потім відціджують і п’ють по 20 - 30 крапель тричі на добу, додаючи у чарку води. Для використання цього настою в якості седативного засобу слід збільшити дозу до 60 – 80 крапель.

Настій можна також приготувати з 5 грам сушеного цвіту (одна столова ложка) і склянки окропу. Ліки настоюють до охолодження і вживають два або три рази на день по півсклянки.

Настойку плодів глоду східного отримують з 10 грам мелених висушених плодів та 100 грам міцної горілки або 70 % спирту. Настойку тримають у темному місці протягом двох тижнів, проціджують та приймають по 30 крапель на ложку цукру або чарку води.

Також настій плодів отримують з 15 грам (столової ложки) сушеної подрібненої сировини і склянки окропу. Його п’ють по третині або половині склянки тричі на добу.

Міцний екстракт плодів глоду східного можна отримати з 25 грам сировини і півсклянки окропу. Мелені плоди варять до зменшення кількості води у два рази. Вживати ці ліки потрібно по 20 – 30 крапель три рази на день.

Повну столову ложку суміші з 10 грам цвіту глоду східного, 20 грам собачої кропиви, 25 грам листя ожини, 20 грам маренки запашної та 15 грам сухоцвіту багнистого заливають склянкою окропу та відстоюють 15 хвилин. Приймати цей настій потрібно три рази на добу по склянці. Він допомагає від істерії та дратівливості.

Одну столову ложку приготованої суміші з квітів та плодів глоду східного, омели білої, хвоща польового, 30 грам зубців часнику, 10 грам квітів арніки гірської та 40 грам трави деревію звичайного заливають склянкою окропу та, відстоявши, вживають по третині склянки тричі на добу від гіпертонічної хвороби.

Для лікування серцевих неврозів у народній медицині використовується суміш з 20 грам листя та квітів глоду східного, 20 грам кореневищ валеріани лікарської, 20 грам собачої кропиви звичайної, 5 грам материнки звичайної, 5 грам чебрецю звичайного, 10 грам меліси лікарської, 5 грам м'яти перцевої, 5 грам цвіту лаванди колоскової, 5 грам шишок хмелю, 5 грам трави горицвіту весняного та 5 грам листя конвалії. Три столових ложки приготованої суміші заливають півтора склянками окропу і настоюють до охолодження. Приймати цей настій слід по півсклянки три рази на день.

Можна придбати й готові ліки з глоду східного в аптеці. У продажу є рідкий екстракт глоду (Extractum Crataegi fluidum), який п’ють по 30 крапель тричі на добу, і настойка глоду (Tinctura Crataegi), яку вживають по 30 крапель два або три рази на добу.