Грицики звичайні (Capsella bursa-pastoris, калитник, мішечки) – це однорічна гола трав'яниста, розсіяно-опушена лікарська рослина, що належить до родини хрестоцвітих (капустяних). У грициків просте або розгалужене, прямостояче стебло довжиною від 10 до 50 см. Листя цієї рослини чергове. Прикореневі листки черешкові, зібрані у розетку, перисто-розсічені та розділені на зубчасті трикутні частки. Стеблові листки сидячі, з цілими краями, при основі стеблообгортні та стрілоподібні. Квіти рослини дрібні, двостатеві, правильні, чотирипелюсткові, білого відтінку, розміщені у верхівкових китицях. Плоди грициків стручки, цвітуть вони з квітня по вересень.
Грицики звичайні ростуть всюди на території нашої країни. Ця рослина зустрічається як бур'ян на полях, біля будинків та доріг.
Заготівля, зберігання та хімічний склад грициків звичайних
Для виготовлення лікувальних засобів застосовується трава (Herba Bursae pastoris), яку збирають у період цвітіння, як тільки на рослині утворюються нижні плоди. Під час заготівлі рослини виймають із землі разом з корінням, яке потім відсікають, залишивши тільки листки прикореневої розетки. Якщо траву косити, то листя розеток залишається невикористаним, що зменшує якість сировини. Зібрану сировину сушать на грищах або під наметами до тих пір, поки не стануть ламкими стебла. Готової сушеної сировини отримують 20 %. Термін зберігання сушених грициків 3 роки. Ця сировина продається в аптеках.
Хімічний склад грициків звичайних має флавоноїди рутин, лютеолін-7-рутинозид, лютеолін-7-глюкозид, а також дубильні речовини, сапоніни, аміни холін, тирамін, ацетилхолін, аскорбінову, лимонну, винну, яблучну та фумарову кислоти, сполуки кальцію та ефірну олію. Чи є в рослини вітамін К поки що вважається спірним питанням.
Застосування та фармакологічні властивості грициків звичайних
Лікувальні препарати, виготовлені з грициків, мають виражені кровоспинні властивості, зменшують артеріальний тиск, стимулюють моторику шлунка та покращують перистальтику кишечника. Листя цієї лікарської рослини характеризується високою фітонцидною активністю.
В акушерській та гінекологічній практиці ліки з грициків звичайних застосовуються при атонії матки, післяпологових кровотечах, значних і тривалих місячних у клімактеричний період. Досить ефективним є застосування цієї трави і для лікування легеневих, ниркових та кишково-шлункових кровотеч.
В народній медицині настій трави застосовується при захворюваннях печінки, сечового міхура, коліках, діареї, гарячці та нирковокам'яній хворобі.
Досить часто грицики звичайні використовуються разом з іншими лікарськими травами. Наприклад, при ниркових кровотечах разом з цією рослиною вживають хвощ польовий, а від маткових кровотеч вживають грицики з гірчаком перцевим і калиною.
Лікувальні рецепти з грициків звичайних
Внутрішньо вживають настій з 10 г трави (2 столові ложки) і склянки окропу, який п’ють по столовій ложці від 3 до 5 разів на добу після вживання їжі як кровоспинний засіб.
Як кровоспинний засіб також застосовується суміш взятих порівну трави грициків звичайних і хвоща польового. Чотири столові ложки суміші заливають трьома склянками окропу, витримують дві години, проціджують та приймають по півсклянки три рази на день.
Готовий екстракт грициків звичайних (Extractum Bursae pastoris fluidum) продається в аптеках. Його п’ють по 20 крапель тричі на добу при маткових кровотечах та атонії матки.
Ще один рецепт від маткових кровотеч складається з 15 грам трави грициків звичайних, 20 грам омели білої та 15 грам споришу звичайного. Одну столову ложку суміші запарюють склянкою окропу, витримують півгодини та вживають щоденно один раз на ніч.
Як жовчогінний засіб використовується настій з 40 грам трави грициків та літри окропу. Його потрібно настоювати 20 - 30 хвилин, процідити і пити три рази на день по півсклянки за годину до вживання їжі.
Для досягнення гіпотензивного ефекту готують настій з трьох столових ложок свіжої або сушеної трави і склянки окропу. Ліки настоюють 15 - 25 хвилин, проціджують та приймають по четверті або третині склянки три рази на добу.
Зовнішньо настій трави грициків звичайних використовують для компресів. Для його приготування потрібно 10 грам сировини і склянку окропу. Настоєм лікують садна і забиті місця.