Перейти до контенту

Вероніка колосиста – лікувальні властивості та застосування в медицині


народні рецепти з трави вероніки Вероніка колосиста (Veronika spicata) – це трав’яниста багаторічна залозисто-опушена лікарська рослина, що відноситься до родини ранникових. У неї просте, висхідне, на верхівці розгалужене стебло завдовжки 15-25см. Листя вероніки колосистої супротивне, з цілими краями, лінійне або ланцетне, сидяче або черешкове. Верхні листки іноді бувають чергові. Квіти цієї лікарської рослини неправильні, двостатеві, фіолетові, яскраво-блакитні або білі, зібрані в густі верхівкові китиці. Плоди вероніки колосистої коробочки, а цвіте ця рослина з червня до жовтня.

Вероніка колосиста зустрічається по всій території нашої країни у мішаних та соснових лісах, на галявинах та узліссях. Ця страва часто росте на піщаних грунтах, її можна знайти на полі. На півдні України зустрічається значно рідше.

Хімічний склад, зберігання та заготівля вероніки колосистої

У народній медицині застосовують траву (Herba Veronicae officinalis), яку заготовляють у період цвітіння. Зібрані рослини сушать в сухих приміщеннях або під наметами при хорошому провітрюванні. Після висушування отримують близько 20% готової сировини від початкової ваги зібраної трави. Для зберігання лікувальної сировини використовують сухі приміщення. В аптеках вероніка колосиста не відпускається і належить до неофіційних лікарських рослин.

Рослина вероніка колосиста має своєрідний хімічний склад. Вона містить ефірну олію, глікозиди вероніцин та аукубін, лимонну, яблучну і молочну кислоти, сапоніни, гіркі та дубильні речовини, флавоноїди і вітамін С (біля 230 мг%).

Застосування та фармакологічні властивості вероніки колосистої

Препарати, виготовлені з цієї лікарської рослини, характеризуються проти спазматичною, обезболюючою і протизапальною дією. Також ця трава має антитоксичні, кровоспинні, депуративні, фунгіцидні, ранозагоювальні та відхаркувальні властивості.

В нетрадиційній медицині вероніка колосиста, так само як і вероніка довголиста, використовується для лікування простуди, астми, ангіни, кашлю, бронхіту і туберкульозу легень. Також відомо, що ця трава допомагає покращити апетит, лікує виразку шлунка, хвороби нирок, селезінки, сечового міхура і печінки, покращує сон, знімає нервове напруження, допомагає при ревматизмі, проносах, внутрішніх кровотечах, ломоті, укусах скажених тварин і рептилій.

Відомо, що вероніка колосиста є дуже помічною при лікуванні дерматологічних захворювань (екземи, висипи, піодермії, грибкових уражень та свербіння шкіри).

Для внутрішнього вживання готують настій з вероніки колосистої, для якого потрібно взяти 10 грам трави та склянку окропу. Вживають ці ліки по півсклянки три рази на добу за півгодини до вживання їжі. Також можна застосовувати суміш вероніки колосистої, череди три роздільної та фіалки триколірної у процентному співвідношенні 1:1:1. З трьох чайних ложок цієї суміші та склянки окропу готують настій, який п’ють 4 рази на добу по склянці за півгодини до вживання їжі. Такий чай допомагає при екземі, висипах на шкірі, грибкових ураженнях, скрофульозі та піодермії.

Для зовнішнього застосування можна приготувати відвар або настій з 20 грам вероніки колосистої та склянки окропу. Його використовують для промивання ран, приготування місцевих ванночок, а також у вигляді компресів для лікування гнояків, вугрів, грибкових уражень, сверблячих висипів, опіків та ран. Для приготування настою з свіжої трави можна використати й рослинну олію, на якій вероніка колосиста настоюється протягом 10 днів у співвідношенні 1:1. Таку витяжку можна використовувати для змащення фурункулів, опіків та гнійних ран.