Перейти до контенту

Калюжниця болотна – властивості та використання в медицині


лікарська трава калюжниця в медицині Калюжниця болотна (Caltha palustris) – це багаторічна гола трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини жовтецевих. У неї висхідне або вертикальне, розгалужене або просте, м'ясисте стебло. Його довжина становить 15 - 60 см. Листя калюжниці болотної блискуче, темно-зелене, чергове, зубчасте або зарубчасте, може бути цілісним. Нижні листки серцеподібні, округлої форми, довгочерешкові, великі. Верхні та середні листки майже сидячі або короткочерешкові, менші за верхні, частково обгортають стебло, мають трикутні ниркоподібні або серцеподібної форми пластинки. Квіти цієї лікарської трави правильні, великі (до 5 см діаметром), двостатеві, розташовані в пазухах приквіткових листків на довгих квітконіжках. Форма оцвітини пелюсткоподібна, складається з п’яти і більше жовтявих або золотистих листочків. Плоди калюжниці листянки, вона цвіте з квітня по травень.

Калюжницю болотну можна знайти всюди на території нашої країни. Вона росте на вологих ґрунтах і болотах.

Хімічний склад і застосування калюжниці болотної

Хімічний склад цієї трави специфічний. Надземна частина рослини містить близько 8 % дубильних речовин, до 38 мг% аскорбінової кислоти, біля 5 мг% каротину, а також сапоніни, флавоноїди, лактони анемонін та протоанемонін, невелику концентрацію алкалоїдів.

У якості сировини для приготування лікувальних засобів застосовується трава калюжниці болотної (Herba Calthae palustris). Заготівля проходить в період цвітіння. До розряду лікарських ця рослина відноситься неофіційно.

Фармакологічні властивості калюжниці болотної

Трава калюжниця болотна іноді застосовується в гомеопатії та нетрадиційній народній медицині. Найчастіше ця лікувальна сировина використовується у якості зовнішнього знеболюючого і протизапального засобу при пораненнях, опіках, травмах, забиттях, екземі, нейродерматиті, ревматизмі та ін.

Специфічною властивістю калюжниці вважається здатність трави подразнювати слизові оболонки та шкіру. Під впливом соку цієї трави на шкірі можуть утворюватися пухирці. Внутрішньо ліки з калюжниці не вживають у зв’язку з високою токсичністю. Однак в дуже низькій концентрації настій та відвар калюжниці болотної приймають внутрішньо для лікування гарячки, астми, бронхіту, коклюшу, анемії, діатезу, цинги, а також при порушенні обміну речовин і болючих менструаціях. Відомо, що трава має сечогінні властивості, тому застосовується при хворобах сечовивідних шляхів та водянки.

При передозуванні ліками з калюжниці болотної може виникати нудота і блювання, пронос, болі в животі та висипка на тілі.

Ошпарені окропом та мариновані пуп’янки цієї трави іноді застосовують як продукт харчування. Такий продукт прийнято називати «німецькі каперси». Варені у підсоленій воді корені та пагони калюжниці використовуються як приправа до рибних і м’ясних страв. Їх додають в салат, борщ і солянку. З метою використання в якості харчового продукту листя і пагони калюжниці болотної рекомендується збирати після цвітіння, адже в цей період токсичність трави значно зменшується.