Перейти до контенту

Козельці лучні – опис властивостей і способів вживання


квіти козельці для лікування хвороб Козельці лучні (Tragopogon pratensis) - це дворічна трав'яниста лікарська трава, що відноситься до складноцвітих (айстрових). У козельців розгалужене прямостояче стебло довжиною від 40 до 100 см. Листя рослини ланцетне або лінійне, сидяче, чергове, з цілими краями, тонкозагострене, розширене при основі. Квіти козельців язичкові, мають яскравий жовтий відтінок і темно-фіолетові пиляки. Вони розміщені у вигляді кошиків, під якими трохи потовщені квітконоси. Листки обгортки такі ж за довжиною, як і крайні квіти, але трохи коротші за сім'янки. Плоди козельців лучних сім'янки, що мають довгі носики, або взагалі без носиків. Вершечок сім'янки має чубчик, що складається з перистих різної довжини щетинок, що біля основи сходяться у кільце. Цвіте ця трава з травня по серпень.

Козельці лучні можна знайти тільки на гірських луках Карпат.

Хімічний склад і фармакологічні властивості козельців лучних

Як лікувальну сировину застосовують листя і коріння козельців лучних. Коріння трави викопують ранньою весною або осінню. При цьому заготовляють лише корені однорічних рослин. До розряду лікарських козельці відносяться неофіційно.

Хімічний склад козельців практично не досліджений, однак є дані про наявність у складі коріння цієї трави білків, інуліну і крохмалю. Крім цього, у всіх частинах трави є гіркуватий сік молочного кольору.

Козельці лучні є досить поширеним антисептичним, ранозагоювальним, діуретичним і протизапальним засобом. Відвар коренів рослини допомагає при кашлі, а також як додатковий засіб лікування золотухи, нирковокам’яної хвороби та ряду дерматологічних захворювань.

Подрібнене свіже листя козельців лучних покращує загоєння виразок і ран. Ця трава також застосовується як продукт харчування. З листя готують салати, а відварені корені додають до вінегрету або просто їдять як капусту. Щоб коріння було менш гірким на смак, його попередньо вимочують у підсоленій воді.

Для внутрішнього приймання готується відвар з коріння козельців лучних. Для цього беруть дві чайні ложки сировини і варять у склянці води протягом 10 хвилин. Потім відвар настоюють до охолодження, проціджують і приймають чотири рази на добу по столовій ложці.