Перейти до контенту

Лимонник китайський – лікувальні властивості та використання в медицині


китайський лимонник в нетрадиційній медицині Лимонник китайський (Schizandra chinensis) - це дводомна або однодомна листопадна дерев’яниста лікарська рослина, яка відноситься до родини лимонникових. Це ліана довжиною від 8 до 15 метрів з ароматом лимона. Листя лимонника китайського чергове, загострено-еліптичне або обернено-яйцеподібне, з незначним зазубленням або цілими краями. Черешки листків червоного кольору. Квіти цієї рослини ароматні, одностатеві, значно рідше двостатеві, рожевого або білого відтінку, мають воскоподібні члени оцвітини. Розміщені квіти по 3 - 5 одиниць у пазухах листків. Плоди лимонника китайського - численні соковиті лстянки, вони складається з багатьох ягодоподібних червонуватих двонасінних або однонасінних плодиків. Достигають плоди лимонника у вересні, цвіте він з травня по червень.

Лимонник китайський зустрічається у дикій природі Далекого Сходу. В Україні він росте лише на ділянках садоводів як харчова, декоративна та лікарська рослина.

Заготівля та хімічний склад лимонника китайського

Для потреб медицини збирають дозрілі плоди (Fructus Schizandrae) і насіння лимонника (Semen Schizandrae). Потім плоди рослини декілька днів пров’ялюють на відкритому повітрі під наметами, після чого штучно досушують у спеціальних сушарках. Спочатку температура сушіння становить 40 градусів, а потім її доводять до 60 градусів. Насіння добувають з плодів після того, як з них вичавлюють сік. Для висушування насіння температура не повинна становити більше 50 градусів. Сушену сировину насипають в полотняні мішечки і тримають в темному сухому місці при якісній вентиляції.

Хімічний склад лимонника китайського багатий корисними речовинами і сполуками. У плодах міститься близько 20 % винної, яблучної, лимонної та інших органічних кислот, а також флавоноїди, цукри, ефірна олія, антрахінони, сапоніни, до 500 мг% вітаміну С (в сушених плодах), схізандол, схізандрин, у-схізандрин та ін. Насіння лимонника китайського має у собі до 33 % жирної та близько 2 % ефірної олії. Слід зазначити, що жирна олія в свою чергу складається з гліцеридів лінолевої, ліноленової та олеїнової жирних кислот. Крім цього в олії міститься вітамін Е, схізандрол, схізандрин та усхізандрин.

Фармакологічні властивості лимонника

Лимонник китайський належить до категорії рослин, які називають стимуляторами центральної нервової системи. Лікарські препарати з лимонника покращують фізичну і розумову працездатність, регулюють кровообіг, посилюють імунітет і стійкість до захворювань, покращують зір, стимулюють дихання, прискорюють адаптацію очей до темноти, стимулюють секреторну і моторну функції травної системи, нормалізують обмін речовин в організмі, тонізують роботу матки, знижують кількість цукру в крові, посилюють імунобіологічні реакції та регенеративні процеси.

Вживання лимонника китайського рекомендується при розумовій та фізичній перевтомі, гіпотонії, надмірній сонливості, депресіях та астенічних станах у людей з психічними та нервовими розладами, загальному виснаженні організму після перебігу хронічних інфекційних захворювань, що супроводжуються інтоксикацією, трофічних виразках.

У практиці гінекологів ліки з лимонника китайського використовуються для лікування гіпотензії та токсикозів у вагітних, астенічних проявів після ускладнених або патологічних пологів, під час клімактеричного періоду при нормальному кров'яному тиску.

Застосування лимонника китайського

Ліки з лимонника не рекомендується застосовувати при нервовому збудженні, гіпертонії, безсонні та органічній патології серцево-судинної системи. При перевищенні дози може виникнути надмірне збудження серцево-судинної та нервової системи.

Вживати ліки з лимонника китайського потрібно на голодний шлунок або через 4 години після прийому їжі. Курс лікування лимонником в середньому триває 3 - 4 тижні. Ліки з цієї рослини починають діяти через півгодини після вживання, тривалість їх дії становить 4 - 6 годин.

У якості внутрішнього засобу п'ють настойку з плодів лимонника китайського (Tinctura fructuum Schizandrae), для приготування якої потрібно змішати сировину з 95 % спиртом у пропорції 1:5. Вживати таку настойку потрібно по 20 - 30 крапель тричі на добу.

Для приготування спиртового екстракту з насіння лимонника потрібно змішати його з 70 % спиртом у пропорції 1:3. Вживають екстракт два або три рази на добу по 20 - 30 крапель.

Також для лікування застосовується порошок з перетертого насіння лимонника (Pulvis Schizandrae). Його приймають три рази на добу по 0,5 - 1 грам.

Для лікування свіжим соком потрібно пити його тричі на день по столовій ложці.

Щоб приготувати настій з сушених або свіжих плодів цієї рослини слід одну столову ложку сировини залити склянкою окропу і настояти протягом двох годин. Пити готовий настій потрібно 5 - 6 разів на добу по столовій ложці.