Перейти до контенту

Зірочник середній – лікувальні властивості та хімічний склад


народні рецепти з трави зірочник Зірочник середній (Stellaria media, мокрець) - це дворічна або однорічна трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини гвоздикових. У неї циліндричне лежаче дуже розгалужене стебло довжиною від 10 до 30 см. На меживузлях з однієї сторони стебла знаходиться ряд волосків. Листя цієї рослини цілісне, з цілими краями, яйцеподібної форми, супротивне, короткозагострене, війчасте при основі. Верхні листки сидячі, а нижні черешкові. Квіти зірочника середнього дрібні, двостатеві, правильні, з білими пелюстками, мають довгі квітконіжки. Пелюстки квітів двічіроздільні, коротші від чашолистків. Плоди цієї рослини коробочки, цвіте вона з березня до листопада.

Зірочник середній можна знайти практично всюди на території нашої країни. Він росте як бур'ян на городах, в садах, біля будинків та в засмічених місцях.

Хімічний склад і заготівля зірочника середнього

Для приготування лікувальних засобів застосовується трава (Herba Stellariae mediae), яку заготовляють протягом всього періоду цвітіння. Після збору декілька годин сировину пров'ялюють на сонці, після чого висушують в приміщенні або під наметом. Сушеної сировини виходить близько 20 % відносно ваги зібраної. До лікарських рослин зірочник належить неофіційно.

Хімічний склад зірочника середнього специфічний. Рослина містить понад 20 мг% каротину, майже 60 мг% аскорбінової кислоти, а також сапоніни, флавоноїди, токоферол, дубильні та інші речовини.

Фармакологічні властивості та застосування зірочника середнього

Ця лікарська рослина застосовується в нетрадиційній медицині різних країн світу. Було визначено, що зірочник позитивно впливає на роботу серця і нервову систему, має здатність спиняти кровотечу і зменшувати відчуття болю. Крім цього ліки з цієї трави розсмоктують пухлини, покращують загоєння гнійних ран, проявляють антисептичну, протизапальну та протицинготну дію.

Свіжий сік з зірочника середнього або настій рослини можна застосовувати при лікуванні хвороб жовчного міхура і печінки, а також при захворюваннях легень, тиреотоксикозі, геморої та блюванні кров'ю.

В країнах Сходу настойка цієї трави застосовується для промивання очей при запаленнях та для лікування катаракти ( на початкових стадіях помутніння рогівки).

Як зовнішній засіб міцний настій зірочника середнього використовують для примочок при лікуванні таких шкірних захворювань, як висипи, вугри, а також для загоєння гнійних ран і порізів. Ванни з цієї трави допомагають при нервовому перезбудженні, безсонні та при набряках ніг.

Зі свіжого листя молодої рослини готують салати, які включають в лікувально-профілактичний раціон харчування при захворюваннях серця, нирок, печінки та легень.

Рецепти приготування ліків

Внутрішньо вживають сік, вичавлений з свіжої зібраної трави зірочника. До соку додають трохи меду, змішують і п'ють 3 - 6 разів на добу по чайній ложці.

Для приготування настою зірочника середнього потрібно запарити столову ложку сировини склянкою окропу в термосі. Витримавши 8 годин, ліки зціджують та п'ють 3 - 4 рази на добу по четверті склянки.

Щоб приготувати салат з трави зірочника потрібно додати до неї подрібнену зелену цибулю, варене яйце, кріп, трохи посолити і заправити вершками. У розрахунку на 100 грам трави слід взяти стільки ж зеленої цибулі, одне варене яйце, 20 грам вершків та сіль за смаком.

Для зовнішніх засобів потрібно приготувати настій з 10 столових ложок свіжої сировини та 1 літра води. Траву варять протягом 5 хвилин та настоюють 4 години. Засіб використовується для промивань і компресів.