Перейти до контенту

Гірчак шорсткий – застосування в народній медицині


народні методи лікування травою гірчак Гірчак шорсткий (Polygonum scabrum, геморойна трава) – це трав'яниста, темно-зеленого кольору лікарська рослина, яка відноситься до родини гречкових. Вона має прямі, розгалужені, лежачі або підведені стебла завдовжки 40 - 60 см. Листя гірчака шорсткого яйцеподібно-ланцетне або видовжено-ланцетне, з короткими черешками і тупуватими краями. Знизу листки мають крапчасті залозки, а зверху містять чорні плями у формі півмісяця. Піхви листків цієї трави також часто містять залози, які по краях мають дрібні війки. Квіти гірчака шорсткого правильні, двостатеві, розташовані на помітних квітконіжках та зібрані в колосоподібні суцвіття зеленаво-білого відтінку, які зверху покриті залозками. Квітконоси рослини рясно вкриті жовтявими залозками. Плоди цієї лікарської рослини горішки, вона цвіте з червня по жовтень.

Гірчак шорсткий поширений здебільшого в лісових регіонах України. Він росте на луках і полях, та у якості бур’яну на городах.

Заготівля та хімічний склад гірчака шорсткого

У лікувальних цілях застосовують сировину, яку заготовляють у період цвітіння гірчака шорсткого. Зібрані рослини висушують під наметами, в спеціальних приміщеннях або прямо на горищі будинку. При цьому важливо забезпечити достатнє провітрювання. Для зберігання сушеної сировини використовують сухі кімнати. До категорії лікарських рослин ця трава належить неофіційно і в аптеках не відпускається.

Хімічний склад гірчака шорсткого дуже простий. Ця трава містить галову кислоту, близько 6 % дубильних речовин і оксиметилантрахінон. В листі рослини є також значна концентрація аскорбінової кислоти (приблизно 260 мг %).

Застосування та властивості гірчака шорсткого

Як свідчить багатолітня практика народної медицини, ця лікарська рослина має характерні антибактеріальні властивості, які проявляються по відношенню до дизентерійної палички Флекснера. В ряді країн гірчак шорсткий прийнято застосовувати в традиційній науковій медицині як послаблюючий та кровоспинний засіб для лікування геморою. Щодо вітчизняної медицини, ця трава застосовується так само, як відомий в народній медицині гірчак почечуйний.