Грабельки звичайні (Erodium cicutarium, журавлині носики) – це однорічна розсіяно-волосиста, трав'яниста лікарська рослина з родини геранієвих. У неї висхідне, при основі розгалужене стебло висотою від 10 до 50 см. Листя довгасте, супротивне, двічі непарно перисто-розсічене. Нижні листки зібрані у прикореневу розетку. Квіти грабельок звичайних двостатеві, правильні, п’ятипелюсткові, розміщені по 6 - 8 одиниць у зонтиках. Пелюстки квітів пурпурового відтінку, іноді можуть містити темні плями. Плоди сухі, складаються з 5 однонасінних часток, що після достигання скручуються спірально. Цвіте ця рослина з березня до серпня.
Грабельки звичайні ростуть всюди по території нашої країни. Цю траву часто можна побачити у степах, вона росте на відслоненнях, у засмічених місцях, як бур'ян на городах.
Фармакологічні властивості та хімічний склад грабельок звичайних
Для лікування застосовується трава, яку заготовляють у період цвітіння. До лікарських рослин грабельки звичайні належать неофіційно.
Хімічний склад цієї трави повністю не досліджений. Однак відомо, що рослина містить гіркі та дубильні речовини, каротин, смоли, флавоноїди, ацетилхолін, цукри, вітамін К, аскорбінову та інші органічні кислоти, сполуки кальцію та мікроелементи.
Під час клінічного застосування та експериментів було встановлено, що грабельки звичайні мають кровоспинні властивості. У нетрадиційній медицині ця рослина застосовується як протизапальний, в'яжучий, бактерицидний, заспокійливий і кровоспинний засіб.
Настій грабельок звичайних приймають від простуди, при стенокардії, плевриті, запаленні легень, судомах, кишково-шлункових хворобах, при маткових і внутрішніх кровотечах.
Відвар з цієї рослини використовують і для приготування дитячих ванн від діатезу, для полоскань при захворюваннях горла і промивання ран.
Рецепти з грабельок звичайних
Внутрішньо вживають настій з 1 столової ложки сушеної трави та двох склянок окропу. Ліки настоюють 10 – 12 годин, проціджують і приймають чотири рази на добу по 50 грам.
Можна приготувати настій трави грабельок звичайних з 1 столової ложки сухої сировини та однієї склянки окропу. Такий настій витримують 15 - 20 хвилин, відціджують та п’ють по 2 столові ложки від 4 до 6 разів на добу.
Ще один рецепт настою складається з 2 чайних ложок сушених грабельок і склянки холодної води. Сировину заливають кип’яченою охолодженою водою і настоюють 8 - 10 годин. Вживати ліки потрібно по 3 столових ложки тричі на добу.