Перейти до контенту

Анакамптис пірамідальний – цілющі властивості та застосування


лікувальні препарати з анакамптису Анакамптис пірамідальний (Anacamptis pyramidalis, зозулинець гостроверхий) – це трав’яниста багаторічна рослина, яка відноситься до родини обхідних (зозулинцевих). Кореневі бульби кулясті, цілісні. Кожного року старі кореневі бульби відмирають і утворюються нові. Листя вузьколанцетне, чергове, у напрямі до верхівки стебла стає поступово меншого розміру. Квітконосне стебло висотою до 40 см увінчане пірамідальним густим суцвіттям з двостатевими зигоморфними пурпурово-червоними квітами, які мають тонку звислу шпорку завдовжки 10 - 14 мм. Плід анакамптису – коробочка, а цвіте ця лікарська рослина у червні та липні.

Анакамптис пірамідальний - досить рідкісна рослина, яка на даний час занесена до Червоної книги України. Вона зустрічається в Західному Лісостепу, на Кримському півострові та в Прикарпатті.

Зберігання та хімічний склад анакамптису пірамідального

У лікувальних цілях використовують бульби коренів рослини, які потрібно збирати після цвітіння. У якості лікарської сировини годяться тільки дочірні молоді бульби. Після збору їх добре миють та занурюють на кілька хвилин в окріп, після чого висушують під наметом, на відкритому повітрі, або в сушарці при температурі від 50 до 55 градусів. Готова висушена сировина часто називається бульби салеп (Tubera salep). При висушуванні з 10 кг сирих бульб отримують біля 1 кг сушених. Зберігають цю сировину в сухому приміщенні з доброю вентиляцією до 6 років. В продажу через аптеки ця сировина не поступає.

До складу органічних речовин, які містяться в бульбах анакамптису пірамідального, входить 50 % слизу, 27% крохмалю, сахароза, декстрин та пентозани.

Фармакологічні властивості та застосування анакамптису пірамідального

Салеп є ефективним протизапальним та обволікаючим засобом. Його слід приймати при запалених процесах в органах травлення (гастрит, коліт, виразка шлунка), а також при дизентерії, проносах, токсичних отруєннях хімічними речовинами, при різних формах бронхіту.

Для застосування акамптису пірамідального в лікувальних цілях використовують наступний рецепт слизу: 2 г сушеної рослини ошпарюють склянкою окропу, збовтують протягом 10 хвилин та вживають по чайній або десертній ложці 2 - 3 рази на добу. Приготовлений по даному рецепту слиз потрібно зберігати в холодильнику.