Перейти до контенту

Грушанка круглолиста – хімічний склад та лікувальні властивості


народні рецепти з грушанки Грушанка круглолиста (Pyrola rotundifolia) - це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини грушанкових. Ця трава має тупогранчасте стебло висотою від 10 до 40 см, на якому розміщений один або два піхвові листки. Прикореневі листки грушанки круглолистої округлі, зібрані в розетку, черешкові, довгі, нерівно зазубрені. Квіти рослини широкі, дзвоникоподібні, правильні, розташовані у багатоквіткових вершкових китицях, що утворюють віночок блідо-рожевого або білого кольору. Плоди цієї рослини коробочки, вона цвіте з червня по липень.

Грушанка круглолиста зустрічається у Карпатах, на Прикарпатті та Поліссі. Іноді цю лікарську траву можна знайти і в Лісостепу. Вона росте розсіяно, в мішаних та соснових лісах, на вологих луках та в горах.

Хімічний склад та властивості грушанки круглолистої

Хімічний склад грушанки круглолистої досліджений недостатньо. Однак відомо, що листя цієї рослини містить близько 18 % дубильних речовин, глікозиди емульсин та арбутин, 60 мг% аскорбінової кислоти і сахарозу.

Для приготування лікувальних засобів застосовують траву, зібрану у період цвітіння. До розряду лікарських грушанка належить неофіційно.

Препарати з грушанки круглолистої відомі в народній медицині своїми протизапальними, сечогінними, протиспазматичними, в'яжучими та антисептичними властивостями. Ліки з рослини використовують для лікування запалень нирок та сечового міхура, катарів кишково-шлункового тракту, запалень передміхурової залози, а також при водянці, ревматичних і головних болях, запальних хворобах жіночої статевої системи, гемороїдальних та післяпологових кровотечах.

Крім цього, настоями та відварами грушанки круглолистої можна лікувати цингу та діабет, полоскати горло та ротову порожнину, промивати гнійні рани. Також для лікування ран, що погано загоюються, іноді застосовують сік рослини.

Для прийому внутрішньо готують настій з 1 столової ложки трави та склянки окропу. Ліки витримують до повного охолодження та вживають по дві ложки тричі на добу.

Також можна приготувати спиртову настойку грушанки круглолистої. Для цього траву змішують з горілкою або спиртом у співвідношенні 1:10 і настоюють протягом 2 тижнів. Пити спиртову настойку потрібно по 20 крапель на воду тричі на добу.

Для зовнішнього застосування у формі полоскань та промивань використовують описані вище настої або прикладають до ран свіжу потовчену траву.