Перейти до контенту

Глечики жовті – фармакологічні властивості та рецепти


квіти глечики в нетрадиційній медицині Глечики жовті (Nuphar lutea, водяна лілія, латаття жовте) – це водяна багаторічна лікарська рослина, що належить до родини лататтєвих. Вона має повзуче, товсте, покрите рубцями черешків коріння. Листя глечиків жовтих шкірясте, плаваюче, яйцеподібної овальної форми, з тригранними черешками та цілими краями. Квіти цієї рослини двостатеві, великі, одиничні. Чашолистки пелюсткоподібні, мають насичений жовтий колір, зібрані у дзвоники. Чашолистки є довшими за пелюстки. Плоди глечиків жовтих гладенькі, ягодоподібні, цвіте рослина з червня до серпня.

Глечики жовті поширені всюди на території нашої країни крім кримського півострова. Ця рослина зустрічається у повільно текучій та стоячій воді.

Хімічний склад та зберігання глечиків жовтих

Хімічний склад рослини не дуже різноманітний. Коріння має дубильні, гіркі та смолисті речовини, близько 45 % крохмалю, цукри, алкалоїди неотіобінуфаридин, нуфлеїн, нуфаридин, тіобінуфаридин.

У лікувальних цілях застосовується коріння глечиків жовтих, яке заготовляють у період цвітіння та осінню. Для збору коріння використовують багри або зривають його руками, підрізавши пере цим ножем. Після очищення коренів від листя та гнилих частин його полощуть та січуть на куски величиною 2 - 5 см, а потім додатково подрібнюють до розміру близько 1 см. Підготовану сировину розкладають тонким шаром на тканині або папері та, пров’яливши на сонці, далі сушать на горищах, у наметах або спеціальних сушарках з температурою не більше 60 градусів. Готової до застосування сировини отримують біля 10 % відносно ваги зібраного коріння. Термін зберігання сушеного коріння 2 роки. В аптеках ця сировина не продається.

Застосування глечиків жовтих у медицині

Фармакологічні властивості глечиків жовтих досить різноманітні. Препарат лютенурин, що виготовляється з цієї рослини, має грампозитивні та бактеріостатичні мікроорганізми, він фунгістатично впливає на патогенний грибок Candida, а також характеризується протитрихомонадною дією і сперматоцидними властивостями.

Ліки лютенурин застосовуються у медицині для лікування різного походження отитів, хронічних і гострих урогенітальних трихомонадних хвороб, а також від трихомонозів, що ускладнені грибковою та бактеріальною флорою. Також відомо, що препарат можна застосовувати для лікування шкірних захворювань і хвороб слизових оболонок, які спровоковані грибком типу Candida і грампозитивними мікроорганізмами. Лютенурин має також протизаплідну дію.

В нетрадиційній медицині відвар з коріння глечиків жовтих вживають для лікування запалень травної системи, захворювань шкіри, ревматизму, а також застосовують при лихоманці, надмірних місячних, фригідності та імпотенції. У формі зовнішнього засобу відвар з цієї рослини використовується для спринцювань при хронічних і гострих трихомонадних кольпітах, що ускладнені грибковою флорою та різного роду бактеріями. Спринцювання можна застосовувати і як засіб запобігання вагітності.

Внутрішньо застосовується відвар з 4 столових ложок подрібненого коріння та літри води. Його варять протягом 5 хвилин, відціджують, охолоджують і вживають по столовій ложці тричі на день. У випадку передозування відвару може виникати пронос, блювота, глибокий сон та смерть, яка є наслідком паралічу центральної нервової системи.

Зовнішньо для спринцювань готують відвар по рецепту, що описаний вище.