Перейти до контенту

Маловоддя при вагітності – основні причини і можливі наслідки


від чого буває маловоддя у вагітних - Що таке маловоддя у вагітних?
- Чим небезпечне маловоддя при виношуванні дитини?
- Відмінності помірного і вираженого маловоддя
- Симптоми маловоддя при вагітності
- Що робити жінці при маловодді?
- Причини розвитку патологічного стану
- Як лікувати маловоддя при вагітності?
- Харчування та дієта при маловодді

Вагітність - це не тільки один з найпрекрасніших періодів у житті жінки, але й досить непростий період. В цей час організм майбутньої мами зазнає багато змін та перебудов, що викликають не тільки приємні моменти, але і деякі ускладнення здоров'я. Протягом вагітності у майбутньої матері може виникнути безліч ускладнень, які затьмарюють очікування дитини. Слід зазначити, що не завжди ускладнення обмежуються раннім токсикозом. Далі мова піде про таке порушення, як маловоддя при вагітності. Коли жінка планує вагітність, вона повинна знати, які саме ускладнення можуть виникнути у неї в цей період часу, які причини такого стану і які можуть бути наслідки маловоддя для дитини, якщо ігнорувати симптоми цього порушення.

Що таке маловоддя у вагітних?

Під час виношування дитини нормою вважається постійне підвищення рівня амніотичної рідини (особливого середовища, в якому відбувається розвиток дитини до її народження). Навколоплідні води відповідають за ряд надзвичайно важливих функцій. Наприклад, вони виконують такі завдання в організмі дитини і вагітної жінки:

- забезпечення дитини натуральним середовищем проживання;
- захист дитини, пуповини і плаценти від різних недуг;
- регулювання обміну речовин між матір'ю і плодом;
- забезпечення дитини можливістю рухатися і займати коректну позу в останні місяці виношування;
- зниження неприємних відчуттів у матері, коли малюк активно рухається;
- запобігання зрощування шкірного покриву з плодовим міхуром;
- сприяння розкриттю шийки матки під час пологів.

До 28 тижня вагітності рівень навколоплідних вод повинен досягти належних значень. Як правило, після закінчення 9 місяця вагітності рівень навколоплідних вод становить від 600 до 1500 мл. У разі, коли їх кількість зменшується до 500 мл, у вагітної спостерігається маловоддя - стан, який може не тільки викликати некомфортне перебування дитини в утробі матері, але й може стати причиною розвитку ускладнень, захворювань, а в окремих випадках навіть може спричинити задуху і смерть.

Таким чином маловоддя - це стан майбутньої мами, коли рівень навколоплідних вод знижується нижче допустимого значення. Це явище досить рідкісне (з ним стикаються лише в 4 % випадків) і найчастіше вказує на те, що виношування дитини проходить з відхиленнями.

Чим небезпечне маловоддя при виношуванні дитини?

Така патологія є джерелом багатьох ускладнень в період вагітності. У випадку, коли навколоплідних вод не вистачає, стінки матки ближче стикаються з плодовим мішком, що загрожує підвищенням тиску на дитину, яка розташована в некоректному положенні з фізіологічної точки зору. Через це у дитини можуть виникнути проблеми з хребтом, можливий розвиток клишоногості, примикання шкірного покриву до оболонки плода. Шкірний покрив дитини в даній ситуації стає зморшкуватим і сухим, а шкіра постійно піддається тертю. Можна лише уявити собі муки дитини, тіло якої покрите синцями та мозолями.

Під час тривалого маловоддя близьке примикання навколоплідного мішка до шкірного покриву дитини загрожує появою сімонартових зв'язок. Вони обвиваються навколо дитини, не дають їй повноцінно рухатися, а іноді навіть стають причиною серйозних травм. Якщо вони обплетуть пуповину, може порушитися циркуляція крові, що стає причиною виникнення різних серйозних патологій нервової системи: відставання у фізичному розвитку, затримка мовного розвитку, а в найсерйозніших випадках маловоддя є причиною смерті плоду через гіпоксію.

У випадку, коли навколоплідних вод не вистачає, під час пологів шийка матки розкривається повільно і пологи дуже ускладнюються. При цьому схватки стають більш болісними, а їх ефективність значно зменшується. Вже після появи на світ дитини у матері можуть виникати маткові кровотечі.

Також існує небезпека переривання вагітності (частіше зустрічається при вираженому маловодді). У вагітних з цією патологією набагато частіше, ніж у інших вагітних жінок, пологи починаються раніше запланованого терміну.

Ще одна небезпека, яка чатує на жінок з низьким рівнем навколоплідних вод, це гіпотрофія у дитини (тобто за меншина вага тіла). При помірному маловодді діти з таким відхиленням народжуються у 20 % жінок, які страждали маловоддям, а при вираженому - у 75 % жінок. Інколи відзначаються випадки гіпоксії плода (тобто гострої нестачі повітря). Найчастіше зустрічається при вираженому маловодді у 20 % дітей.

Відмінності помірного і вираженого маловоддя

Коли мова йде про маловоддя, його поділяють на два види - помірне і виражене. При вираженому маловодді довжина вертикальної кишені становить 2 сантиметри або менше, а при помірному маловодді його довжина дорівнює 2 - 5 сантиметрів. Рівень навколоплідних вод теж може дати інформацію про стан вагітності жінки. При вираженому маловодді кількість вод становить 500 мл, а при помірному - трохи більше.

При помірному маловодді досить дотримувати правильної дієти, не хвилюватися і дотримуватися правильного режиму дня. При вираженому маловодді все набагато серйозніше - вагітну кладуть в лікарню, лікують її медикаментами, моніторять її стан і стан майбутнього новонародженого.

Симптоми маловоддя при вагітності

При помірному маловодді ніяких характерних симптомів для цього стану практично немає, його можна виявити тільки на УЗД.

При вираженому маловодді спостерігаються такі симптоми:

- вагітна матка зменшується в розмірах, особливо якщо є результати попереднього обстеження. Під час обстеження лікарем-акушером виявляється, що окружність живота зменшується, а також зменшується висота стояння дна матки;
- рухи дитини викликають у вагітної хворобливі відчуття;
- іноді відчуваються болі ниючого характеру в нижній частині живота;
- загальний стан вагітної погіршується (її нудить (не плутати цю ознаку з раннім токсикозом), вона швидше втомлюється, у роті відчувається сухість).

Що робити жінці при маловодді?

Ще під час планування вагітності майбутня мати повинна ознайомитися з усіма можливими недугами, які бувають під час виношування дитини. Як правило, акушер-гінеколог, який веде жінку під час вагітності, проводить з нею профілактичні бесіди. Тому уважна майбутня мама повинна дуже відповідально віднестися до свого стану. Як тільки жінка помітить, що у неї є симптоми маловоддя, їй потрібно негайно звернутися до лікаря, щоб докласти всіх зусиль для зменшення можливості виникнення ускладнень як у себе, так і в дитини.

Важливо! Для вагітної жінки дуже важливо знати про можливі ускладнення та їх наслідки. Але головне не впадати в паніку через кожну підозрілу ознаку, яку жінки схильні вигадувати. Інакше не минути нервового зриву. Найголовніше під час вагітності дотримуватися рекомендацій лікаря, вчасно робити всі обстеження та більше відпочивати.

Причини розвитку патологічного стану

Вчені та лікарі донині вивчають причини даної патології, але кілька джерел цбогопорушення вже вивчені. До них відносяться:

- наявні у дитини патології в розвитку нирок (в таких випадках маловоддя можна виявити на ранніх стадіях);
- наявність у матері хронічних захворювань (проблеми з серцем або судинами, цукровий діабет і т.п.);
- статеві інфекції (мікоплазмоз, хламідіоз та ін.);
- ожиріння у вагітної та порушення обміну речовин (найчастіше маловоддям страждають жінки, що мають зайву вагу);
- шкідливі звички матері;
- перенесені недавно вірусні захворювання, що не повністю були вилікувані;
- проблеми з плацентою;
- високий артеріальний тиск у вагітної;
- багатоплідна вагітність (оскільки кровотік нерівномірно розподіляється в плаценті, одній із дітей дістається більша кількість кисню та необхідних речовин, а іншій - менша);
- переношування дитини більше 9 місяців (за терміном плацента повинна вже припинити роботу, вона припиняє виконувати свої функції);
- порушення роботи навколоплідного мішка;
- епітелій, що покриває водяну оболонку, недостатньо розвинений. Крім цього причиною може стати збій в роботі самої оболонки.

Як лікувати маловоддя при вагітності?

Тож яким чином можна покращити стан майбутньої мами? Все залежить від того, яке саме у неї маловоддя - помірне чи виразне. У першому випадку лікування проходить набагато легше і без застосування лікарських препаратів. Якщо ж симптоми патології починають проявлятися все більше, а кількість навколоплідних вод зменшується до 400 мл, вагітну потрібно госпіталізувати.

При виявленні в майбутньої мами маловоддя лікар відправляє її в пологовий будинок для необхідних досліджень, а саме:

- кардіотокографія;
- ультразвукова діагностика;
- лабораторні аналізи (загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі і т.д.).

Якщо гінеколог вважає, що в майбутньої мами підтікає амніотична рідина, необхідно взяти мазок на води.

У третьому триместрі виношування дитини шийка матки розкрита вже досить для того щоб виконати амніоскопію. За допомогою цього лікар вже максимально точно скаже про кількість і склад амніотичної рідини. Таке дослідження не приносить шкоди ні дитині, ні цілісності оболонок плода. Також на спосіб лікування жінки впливають причини, що викликали дану патологію.

У випадках, коли причиною є амніональна гідрорея, вагітній жінці прописують жорсткий постільний режим, вітаміни і медичні препарати, що впливають на зниження тонусу матки. Найчастіше буває так, що вагітна лежить у стаціонарі аж до народження дитини, бо так лікар може постійно спостерігати за станом матері та плода.

А що якщо причиною маловоддя став вірус? В цьому випадку вагітній призначають противірусні препарати, які підбираються лікарем індивідуально. Крім цього знадобляться медикаменти для покращення циркуляції крові. Якщо лікар побачить покращення самопочуття майбутньої мами, він відправить її додому.

Якщо ж проблема криється в порушенні розвитку оболонок плода, тоді буде потрібно лікування, спрямоване на збереження вагітності та запобігання проникнення вірусів всередину утроби.

Буває і так, що причина маловоддя у переношуванні дитини. В такому випадку проводиться амніотомія (прокол мішка). Як тільки процедура виконана, відразу починають пологи. Тому потрібно вчасно виявити маловоддя і вжити необхідні заходи для його усунення.

Харчування та дієта при маловодді

Як при помірному, так і при вираженому маловодді майбутній мамі потрібно дотримуватися ретельно підібраної дієти, що містить в собі всі необхідні вітаміни і елементи. Харчування при такому порушенні потрібно правильно збалансувати. В дієту необхідно включити всі можливі вітаміни і речовини, що потрібні матері та дитині. У раціоні не повинно бути продуктів, що містять багато насичених жирів. Також варто обмежити вживання солодкого, цукру та інших продуктів, в яких багато калорій, які можуть стати причиною надмірної ваги. Але в першу чергу слід позбутися всіх шкідливих звичок.

Щоб якомога швидше відчути покрашення, крім вибору правильної дієти майбутня мама повинна змінити свій режим дня. Їй потрібно частіше відпочивати, в жодному випадку не піднімати важкі предмети і взагалі ставитися до себе більш дбайливо. Це значно покращить стан матері та малюка.