Перейти до контенту

Китятки гіркуваті – застосування при захворюваннях


рослина китятки в народній медицині Китятки гіркуваті (Polygala amarella) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини китяткових. У китяток гіркуватих розгалужене від основи висхідне стебло завдовжки 10 – 20 см. Листя цієї трави просте, чергове, з цілими краями. Листки при основі дещо більші за розміром від стеблових. Вони тупі, мають обернено-яйподібну форму, розташовані у вигляді розетки. Листя на стеблах подовжене, загострене, звужене до основи у формі клина. Квіти китяток неправильні, двостатеві, мають білий або блакитний колір та короткі квітконіжки, вони зібрані в суцвіття у вигляді вершкових китиць. Довжина квітки становить 3 - 4 мм, її квітконіжка містить три приквітки, серед яких крайні два коротші а середній довший. Плоди цієї рослини яйцеподібної форми приплющені коробочки. Цвіте ця трава з травня по червень.

Китятки гіркуваті можна знайти на Поліссі, а також на півночі Лісостепу. Вони ростуть на торфовиськах, заболочених місцях і вологих луках.

Фармакологічні властивості та використання китяток гіркуватих

Лікувальні засоби готують з цілої рослини разом з корінням (Herba Polygalae, Herba Amarellae). Збір сировини розпочинають на початку цвітіння китяток. Потім заготовану сировину висушують на сонці або в приміщенні та зберігають в герметичній упаковці. До лікарських ця трава належить неофіційно.

Хімічний склад китяток гіркуватих дуже схожий на хімічний склад китяток великих. Рослина також має у складі сапоніни сенегін та полігалову кислоту, таніни, глікозиди, ефірну і жирну олії.

Китятки гіркуваті є відомим відхаркувальним препаратом, що проявляє високу ефективність при лікуванні гострих і хронічних легеневих захворювань і хвороб верхніх дихальних шляхів. Ця трава помічна при туберкульозі, ларингіті, емфіземі, бронхіті, запаленні легень і бронхіальній астмі. Можна застосовувати китятки гіркуваті як засіб для підвищення апетиту, лікування шлункових і кишкових хвороб, збільшення кількості молока у жінок, а також для лікування проносів з виділенням слизу. Зовнішньо ця трава застосовується при наривах та екземі.

Як внутрішній засіб використовують настій китяток гіркуватих, який можна приготувати з двох склянок окропу і чайної ложки трави. Ліки настоюють протягом двох годин і вживають по півсклянки 3 - 4 рази на день. Масу, що залишилася після процідження трави, застосовують для примочок. Відомо також, що засоби з китяток гіркуватих не проявляють побічних ефектів.