Перейти до контенту

Заїкання у дітей – основні причини та методи корекції


дитина заїкається - Причини заїкання у дітей
- Лікування заїкання у дітей
- Методи лікування заїкання в дитини
- Логопедичні заняття
- Дихальні вправи
- Точковий масаж
- Комп'ютерна корекція заїкання
- Медикаментозне лікування заїкання

Найчастіше логоневроз або заїкання в дитини виникає у віці від 3 до 5 років. Протягом цього періоду мова у дітей розвивається найбільш активно, однак мовна функція є ще не повністю сформованою. Таким чином спостерігається своєрідна «поломка» мови. Слід зазначити, що хлопчики 3-5 років заїкаються у 3-4 рази частіше, ніж дівчатка, що пов’язано з більш високою емоційною стійкістю дівчаток. Як свідчить світова статистика, кількість дітей, що заїкаються із загальної кількості становить близько 2-3%, а серед дорослих ця проблема турбує всього 1% населення. В Україні, згідно із статистичними даними, заїкається приблизно 1,5-2% людей.

Заїкання у дітей – це специфічне порушення темпу, ритму, дихання, мови і плавності голосу, що викликається судомами м'язів язика, губ та гортані (мовного апарату). Досить часто заїкання в дитини з'являється раптово, після чого воно поступово прогресує. У вимові дитини під час заїкання можна спостерігати кількох разове повторення певних звуків та окремих складів, розділених вимушеними зупинками. Судоми мовного апарату бувають тонічні та клонічні. Перші викликаються напруженням і тривалою неможливістю виправити своєрідний «збій» під час вимови, а клонічні судоми супроводжуються повторенням певних звуків та складів, з яких починається те чи інше слово. Досить часто у дітей буває тоно-клонічний невроз, тобто змішана форма заїкання. Логоневроз в дитини може не проявлятися протягом тривалого часу і раптово виникнути під час сильного стресу.

Причини заїкання у дітей

Слід зразу сказати, що причин заїкання може бути дуже багато, однак всіх їх можна розділити на наступні групи: фізіологічні, психологічні, соціальні та провокуючі.

ВІК (років) Результати дослідження заїкання
(загальна кількість дітей 109)
Хлопчики Дівчатка
6 - 8 31,2% (34) 7,3% (8)
9 - 12 22,1% (24) 5,5% (6)
13 - 17 23,8% (26) 10,1% (11)
Разом 77,1% (84) 22,9% (25)

Перед тим, як почати лікування дитини від заїкання, слід з’ясувати які саме причини викликали порушення мови. Дуже часто причиною заїкання є фізіологічні фактори. Наприклад, заїкання може бути наслідком захворювання нервової системи у дитини, що в свою чергу може пояснюватись спадковою схильністю або родовою травмою. В окремих випадках основною причиною заїкання в дитини є органічне (фізіологічне) порушення роботи підкіркових ділянок мозку. Крім цього, проблеми з вимовою слів бувають також пов'язані із рядом захворювань горла, носа, глотки, або причиною їх виникнення є виснаження нервової системи у дитини після перебігу таких захворювань, як кір, тиф, рахіт і коклюш.

Психологічні причини заїкання у дітей завжди пов’язані з емоційним станом. Логоневроз у дитини або невротичні заїкання в даному випадку провокуються не лише порушенням роботи нервової системи, але й сильними раптовим психоемоційними стресами. При значному збудженні мозок працює значно швидше ніж мовний апарат. Тому заїканню передують зазвичай невротичні реакції, причиною яких є різноманітні дитячі страхи. Таке заїкання буває у дітей при перебуванні в темряві, раптових гучних звуках, покаранні, самотності, втраті батьків тощо. Також відомо дуже багато випадків, коли причиною заїкання в дитини трьох-п’ятирічного віку є неадекватна поведінка свійських або диких тварин.

До розряду соціальних належать причини, що пов’язані з недостатньою роботою батьків над формуванням вимови слів дитиною. Наслідком цього може бути не тільки порушення вимови певних звуків, але й скороговоріння, при якому спостерігається вимова слів під час видиху. Деколи заїкання у дітей виникає при паралельному вивченні кількох зарубіжних мов, при перевантаженні мовним матеріалом, який зазвичай не відповідає віку дитини. Також поштовхом до мовних порушень може бути надмірна суворість батьків при спілкуванні з дитиною. Відомо також, що деякі діти схильні підсвідомо копіювати заїкання, яке чують від інших людей або дітей. Слід також мати на увазі, що соціальні причини заїкання іноді викликають порушення навіть у дітей з цілком здоровою нервовою системою.

основні причини заїкання дітей

До інших провокуючих факторів, що спричиняють у дітей напади заїкання, відноситься перевтома, різноманітні хвороби, шкільні або сімейні проблеми. Також лікарі помітили певну залежність заїкання від раціону харчування, пори року і погоди. Встановлено, що надмірна кількість білкової їжі також підсилює заїкання у дітей. Порушення мови частішають під час росту зубів та перехідного віку. Досить часто заїкання виникає під час перебігу інфекційні захворювань, в той час як хронічні захворювання не бувають причиною мовних порушень, хоча іноді вони підсилюють напади заїкання в дітей. Наприклад, проблеми з мовою виникають при аденоїдних розростаннях, які ускладнюють носове дихання в дитини.

Лікування заїкання у дітей

В першу чергу з метою лікування заїкання в дитини необхідно дотримуватися режиму дня, який повинен бути створений індивідуально для кожної дитини. Спід пам’ятати, що дитини віком 3-7 років повинна спати не менше 10 годин вночі + 2 години вдень, а після 7 років сон дитини повинен тривати не менше 8 годин вночі + 1 година вдень. Крім цього, перед сном дітям протипоказаний перегляд фільмів та мультфільмів.

Дитячу психіку травмують регулярні зауваження та окрики. В сім’ї необхідно повністю виключити сварки та негативні відносини в присутності дитини. Іншими словами, батькам не слід проявляти при дитині свої емоції та не показувати своє хвилювання з приводу її заїкання. Не потрібно заставляти дітей поспішати з відповідями на поставлені запитання і забезпечити дітям максимальну кількість позитивних емоцій.

Діти повинні постійно чути в своєму оточенні правильну вимову батьків. Тому до них потрібно звертатись повільно, спокійно та ласкаво. Відомо, що діти дуже часто наслідують темп мови батьків і засвоюють його на все життя. Особливо плавно і співуче потрібно спілкуватись з дитиною при виразному заїканні. Категорично забороняється заставляти малюка багаторазово повторяти складні для нього слова.

Батькам потрібно постійно дбати про зменшення нервового навантаження на дитину, звести до мінімуму перебування у галасливих компаніях та не допускати перевтоми у малюка. Також позитивний ефект дають гартуючі процедури, обтирання, повітряні ванни, контрастний душ, ігри на вулиці тощо. Для зняття емоційного напруження дитини батькам потрібно частіше виконувати разом з дитиною фізичні вправи та проводити рухливі ігри.

Методи лікування заїкання в дитини

Логопедичні заняття

Основним завданням логопедичних занять є звільнення мови під час заїкання дитини від напруження, а також вироблення чіткої артикуляції та плавної, ритмічної, виразної вимови. Спершу діти виконують завдання разом з логопедами, а потім тренуються самостійно підчас усних оповідань. Отримані у логопеда навики закріпляються у дітей в повсякденному житті під час спілкування з оточуючими людьми та дітьми. Підвищення складності логопедичних лікувальних вправ повинно залежати від досягнутого дитиною ступеня мовної самостійності.

Дихальні вправи

Застосування традиційної методики лікування заїкання у дітей робить голос більш вільним і природнім. Вправи позитивно діють на всю дихальну систему. Крім цього, дихальні вправи тренують в дитини діафрагму, яка включається в процес утворення голосу. Дитина починає дихати більш глибоко, її голосові зв'язки стають більш рухливими і максимально щільно змикаються під час вимови. Дихальні вправи дуже добре доповнювати тренуваннями з релаксації.

Точковий масаж

Займаючись питанням лікування заїкання в дитини, рекомендується задіяти також методи нетрадиційної медицини, одним з яких є точковий масаж. Курс такого лікування визначається індивідуально, залежно від складності та специфіки випадку. Під час точкового масажу лікар натискає на відповідні точки, що знаходяться на обличчі, спині, ногах та грудній клітці. Інколи результати такого лікування вже стають помітні після першої серії масажів, однак багато що залежить від віку дитини та причини її заїкання. Під впливом точкового масажу відбувається нормалізація нервової регуляції мови, тому точковий масаж необхідно проводити тривалий час.

Комп'ютерна корекція заїкання

Дуже ефективним сучасним методом корекції мовних порушень у дітей є застосування спеціалізованих комп'ютерних програм, що допомагають синхронізувати мовні центри і слуховий апарат дитини. Малюк повинен чітко вимовляти слова перед мікрофоном, а програма відтворює його вимову із затримкою на долі секунди. Тобто, дитина чує свою вимову з певною затримкою і самостійно намагається її скорегувати. У результаті таких занять вимова дитини стає більш плавною і безперервною. Крім цього комп’ютерні програми дозволяють відтворювати певні ситуації, що часто виникають від час спілкування. Наприклад, можна відтворити гнів, заперечення або невдоволення.

Медикаментозне лікування заїкання

Застосування медикаментів при лікуванні заїкання у дітей є лише допоміжним методом у загальному комплексі корекції мовних порушень. Іноді дітям призначають транквілізатори, протисудомні препарати і ліки, що нейтралізують речовину блокуючої дії, яка перешкоджає нормальній роботі нервових центрів. Крім цього дітям можуть бути призначені анксіолітичні ноотропні препарати на зразок дитячого Тенотену. В окремих випадках лікарі також доповнюють курс лікування настойками лікарських трав і заспокійливими відварами.