Перейти до контенту

Вовконіг європейський – застосування в медицині та властивості


трава вовконіг в нетрадиційній медицині Вовконіг європейський (Lycopus europaeus) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини губоцвітих. У неї прямостояче, борозенчасте, розгалужене або просте стебло завдовжки 40 - 120 см. Листя короткочерешкове, яйцеподібно-ланцетне або ланцетне, велико зубчасте. Серединні та нижні листки біля основи розсічені. Квіти цієї рослини зигоморфні, розміщені у неправильних кільцях і знаходяться в пазухах верхніх і серединних листків. Віночки квітів дзвоникоподібні, білі, чотирилопатеві, мають характерні червоні плями. Плоди вовконогу європейського горішки, цвіте він з липня по вересень.

Вовконіг європейський зустрічається по всій території нашої країни на берегах водойм, болотах, заплавних луках та у вільшняках.

Заготівля та хімічний склад вовконогу європейського

В медицині використовують траву, яку заготовляють у період цвітіння рослини. Зібрану сировину сушать у затінку під наметом при хорошій вентиляції або в спеціальних сушарках при температурі 40 градусів. Для зберігання сушеної сировини використовують сухі приміщення. Ця рослина є неофіційною, тому в аптеках не продається.

Вовконіг європейський має небагатий хімічний склад. У листках рослини є глікозид лікопін, а також урсолова і кавова кислоти, гіркоти і смоли.

Лікувальні властивості вовконогу європейського

Рідкий екстракт цієї лікарської рослини зменшує венозну та артеріальну гіпоксію під час експериментального тиреотоксикозу, зменшує розмір та вагу щитовидної залози, нормалізує базові показники складу крові, зменшує зобогенний ефект.

В нетрадиційній медицині вовконіг європейський застосовують як кровоспинний, заспокійливий, протималярійний і протипроносний засіб.

Настій з цієї трави інколи застосовується як засіб від нападів важкого серцебиття, порушень серцевого ритму, маткових кровотеч, а також як ліки від базедової хвороби.

Відвар вовконога європейського разом з корінням використовується у народній медицині Сходу, де він відомий як сечогінний засіб, ліки від набряків, фурункульозу і порушення менструацій.

Для внутрішнього вживання готують настій з 20 - 30 грам трави і склянки окропу. Пити ці ліки слід по третині або половині склянки тричі на добу.