Перейти до контенту

Залізняк бульбистий – властивості та використання в медицині


рецепти лікувальних засобів з залізняка Залізняк бульбистий (Phlomis tuberosa) - це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини губоцвітих. У залізняка бульбистого голе, пряме, чотиригранне, вертикальне стебло пурпурово-фіолетового відтінку довжиною від 30 до 100 см. У верхній частині стебло розгалужене і складається з декількох спрямованих вгору гілочок. Листя цієї рослини супротивне, а нижні стеблові та прикореневі листки серцеподібно-трикутної форми, черешкові, зарубчасті, знизу опушені, сіруваті. Верхні листки залізняка яйцеподібно-ланцетні, сидячі, майже голі або розсіяно опушені. Квіти рослини неправильні, розташовані кільцями по 10 - 16 квіток, колір пелюсток брудно-рожевий. Плоди залізняка бульбистого складаються з чотирьох горішків, рослина цвіте з червня по липень.

Залізняк бульбистий зустрічається всюди на території нашої країни крім Північного Полісся та гірських регіонів. Він росте на степових схилах, узліссях та галявинах.

Фармакологічні властивості та хімічний склад залізняка бульбастого

Для приготування лікувальних засобів застосовується сировина, яку заготовляють у період цвітіння. До категорії лікарських рослин залізняк належить неофіційно.

Хімічний склад залізняка бульбистого досліджений не повністю. Відомо, що ця трава має алкалоїди, ефірну олію, аскорбінову кислоту, дубильні речовини, макро- та мікроелементи заліза, цинку, марганцю, магнію, міді, титану, нікелю та ін. Бульби коріння крім цього мають у своєму складі сапоніни.

Під час досліджень було виявлено, що настій з цієї рослини викликає сильне звуження судин, однак токсичного впливу на організм людини при цьому не спостерігається.

Як свідчать результати аналізів, що були проведені під час клінічних спостережень, вживання тривалий час настою залізняка бульбистого пацієнтами, що хворіють на хронічний гастрит, нормалізує кислотність в шлунку. Тобто вона збільшується при секреторній недостатності, а при підвищеній кислотності навпаки зменшується. При цьому в людини зникають відчуття болю та печія.

В нетрадиційній народній медицині ліки з цієї рослини застосовуються для лікування запалень, туберкульозу легень, бронхіту, водянки, набряків, недокрів'я і геморою. Також ліки з залізняка застосовуються при судомах у дітей.

Рецепти і застосування залізняка бульбастого

Внутрішньо вживають настій трави залізняка, який готують з 3 - 4 столових ложок сировини і двох склянок окропу. Пити ці ліки потрібно три рази на добу по півсклянки.

Настойку залізняка можна приготувати з 10 грам трави і півсклянки горілки. Ліки настоюють протягом 7 - 10 днів, проціджують і вживають три рази на добу по столовій ложці.

Інколи цю траву варять тривалий час у воді доки не утвориться густа маса. Отриману масу розбавляють 1:1 молоком та приймають з цукром для лікування туберкульозу.

Кореневі бульби залізняка дуже поживний та корисний продукт харчування. Вживати їх можна смаженими, печеними або вареними.

Зберігання кореневих бульб цієї рослини відбувається так само, як і звичайної картоплі. Іноді їх подрібнюють і сушать. Після цього сушені бульби перетворюються на борошно, з якого можна готувати різні страви (оладки, млинці і т.п.).