Перейти до контенту

Аневризма у дітей – лікування, симптоми і профілактика


що таке аневризма і як її лікувати - Причини аневризми у дітей
- Симптоми виникнення аневризми
- Діагностика аневризми у дитини
- Ускладнення при аневризмі
- Лікування аневризми у дітей
- Профілактика патології

Під аневризмою слід розуміти патологію, що полягає у надмірному випинанні стінок серця, аорти, вен і кровоносних судин. Причиною аневризми у дітей зазвичай є зменшення товщини стінки та її надмірне розтягнення. Внаслідок такого розтягнення стінок судин утворюється мішечок, який натискає на внутрішні органи дитини та ускладнює їх нормальну роботу. Слід зазначити, що такий сформований з тканин судини мішечок в будь-який момент може розірватись, що створює високий рівень небезпеки для життя дитини. А тепер розглянемо основні причини, симптоми, методи лікування і способи профілактики цього захворювання.

Причини аневризми у дітей

Причин утворення такої патології у дітей існує дуже багато. В першу чергу потрібно зазначити, що аневризма може бути вродженою, або поступово утворитись підчас розвитку дитини в процесі її зростання. Як свідчить статистика, схильність до аневризми в дитини найчастіше передається спадково, якщо у родичів була виявлена така патологія.

Стан стінок судин та їх еластичність може погіршуватися під впливом таких негативних факторів, як васкуліт, гіпертонія, сифіліс, атеросклероз та ін. Серйозною загрозою виникнення аневризми є куріння в дитячому віці. Особливо якщо є схильність до патології, куріння значно прискорює цей процес, а також спричиняє атеросклероз та гіпертонію.

До розвитку аневризми можуть призводити травми і тромби кровоносних судин. Зазвичай утворення тромбів починається з малих судин, після чого вони збільшуються. Як було досліджено лікарями, такі патології найчастіше бувають у дітей, що займаються екстремальним видами спорту або після потрапляння в ДТП.

Симптоми виникнення аневризми

Аневризма в малих дітей у більшості випадків розвивається без будь-яких симптомів. Так відбувається протягом десятків років. У більшості випадків патологію виявляють в процесі рентгенологічного обстеження, яке проводиться з іншою метою. Запідозрити захворювання можна при періодичному виникненні болів у відповідній ділянці тіла. Крім того, що аневризма буває набутою або вродженою, вона можна мати різні форми, яким характерні відповідні симптоми. Ось деякі з них.

1. Аневризма головного мозку. Проявляється у вигляді головних болів, порушення координації рухів, епілептичних нападів.

2. Аневризма серця. Така патологія зазвичай дає про себе знати ще під час внутрішньоутробного розвитку дитини. Основним симптомом при такому порушенні є ознаки серцевої недостатності в дитини.

3. Аневризма аорти грудного відділу. При такому розташуванні аневризми симптоми можуть не виникати. Однак, в дитини може спостерігатися задишка, кашель, відчуття болю при ковтанні або в спинному відділі.

4. Аневризма аорти черевної порожнини. Біль при такому розташуванні патології виникає в грудях, животі, збоку або в попереку. При цьому болі можуть посилюватися при певному положенні тіла. До симптомів також відносяться пульсації в області живота, втрата уваги, посиніння пальців та збільшення температури тіла. Однак перераховані симптоми будуть виникати тільки в тому випадку, коли утворення аневризми стало причиною запальних процесів та утворення тромбів.

У випадку розриву аневризми у дитини виникають такі симптоми:

- гострий біль;
- посиніння шкіри;
- тахікардія та порушення дихання;
- різке зниження тиску;
- відсутність реакції та чутливості.

При невчасному наданні допомоги дитині часто буває летальний наслідок.

Діагностика аневризми у дитини

За симптомами діагностувати аневризму у дитини практично неможливо. В даному випадку потрібне проведення спеціальних досліджень. Так, рентгенографія допоможе в діагностиці аневризми аорти грудини, а томографія допоможе виявити аневризму головного мозку. Всі види обстежень призначає виключно лікар. За допомогою диференціальної діагностики доктор відрізняє аневризми від пухлинних новоутворень, в тому числі і онкологічного характеру.

Ускладнення при аневризмі

Якщо лікування аневризми в дитини було несвоєчасним, тоді наслідки цього захворювання можуть бути дуже неприємними. Наприклад, як наслідок розриву аневризми може бути кома, причиною якої є потрапляння крові до субарахноїдального простору та змішування її з рідиною спинного мозку. При цьому майже у 80 % випадків буває летальний наслідок розриву аневризми. Багато дітей гине ще до того, як було розпочато хірургічну операцію. Після проведення операції небезпека для дитини трохи зменшується. В результаті аневризми можливий раптовий ангіоспазм, є основною причиною інсульту. В кращому випадку все це завершується інвалідністю дитини.

Лікування аневризми у дітей

Що стосується батьків, вони зобов’язані пильно стежити за здоров'ям дитини та періодично обстежувати її у лікарів різного фаху. Враховуючи те, що в більшості випадків симптомів при аневризмі не виникає, обстеження дозволять вчасно діагностувати і попередити виникнення патології. Якщо ж батьки виявили ознаки цього захворювання, дитину слід негайно завести до педіатра, а після цього до судинного хірурга і кардіолога. Розрив аневризми потребує негайного виклику швидкої допомоги.

Метод лікування аневризми у дитини буде залежати від того, наскільки швидко розвивається патологічний процес і на якій він стадії. При швидкому розвитку аневризми та значних розмірах патології необхідне проведення хірургічної операції. В ході такої операції ділянку судини хірург замінює штучним трансплантатом. При невеликих розмірах аневризми ймовірність розриву досить незначна. Тоді лікування проводиться консервативними методами. Для лікування аневризми в дитини використовуються ліки, що аналогічні до препаратів, які застосовуються при лікуванні гіпертонії з метою зменшення навантаження на стінки судин. У випадку, коли дитині була проведена хірургічна операція по видаленню аневризми, потрібно періодично проходити обстеження і контролювати стан судин.

Профілактика патології

Профілактика аневризми у дітей, якщо вона вроджена, просто неможлива. Однак, можна в певній степені попередити набуту патологію. Дитині потрібно пояснювати негативний вплив куріння, а також розповісти про можливий розвиток патології серця і судин під час куріння. Особливу увагу слід приділяти вимірюванню тиску в дитини, якщо він нестабільний. Також батькам потрібно подбати про правильне збалансоване харчування дитини. Раціон повинен містити достатню кількість вітамінів, мікроелементів та поживних речовин. Важливе місце у харчуванні дитини повинні займати овочі, фрукти, білкова їжа. Потрібно пам’ятати про те, що надмірна вага тіла дитини створює серйозну загрозу для судин і серця. Рекомендується зацікавити дитину спортом, а також постійно стежити за правильним режимом дня. Дитина повинна спати певну кількість годин, уникати стресів та перевтоми.