Перейти до контенту

Жеруха лучна – лікувальні властивості рослини


приготування ліків з трави жерухи Жеруха лучна (Cardamine pratensis) – це трав'яниста багаторічна гола або з розсіяним опушенням лікарська рослина, яка відноситься до родини хрестоцвітих. Вона має порожнисте, округле, прямостояче стебло довжиною 15 – 30 см. Листя жерухи лучної перисте. На верхніх листках стебел лінійні або видовжені вузькі листочки, а на прикореневих та нижніх стеблових листках листочки в основному ниркоподібні округлі, розміщені в розетці. Квіти жерухи лучної чотирипелюсткові, правильні, двостатеві, розташовані в китицях на верхівках стебел. Довжина пелюсток квітів 12 14 мм, вони мають рожевий або білий відтінок з більш темними жилками. Пелюстки приблизно в три рази довші від чашолистків. Пиляки тичинок квітів жовтого кольору. Плоди жерухи лучної стручки, вона цвіте з травня по червень.

Жеруха лучна росте переважно в північних районах Полісся на узбережжях озер, ставків, річок і струмків, біля боліт, на заливних луках, у вологих лісах.

Застосування та хімічний склад жерухи лучної

Для приготування лікувальних засобів в народній медицині використовуються свіжі вершки стебел та цвіт рослини. До лікарських рослин ця трава відноситься неофіційно.

Хімічний склад жерухи лучної, як і жерухи гіркої, ще недостатньо досліджений. Однак відомо, що трава має близько 200 - 250 мг% аскорбінової кислоти та глікозид глюкокохлеарин. Квіти цієї рослини містять фермент міозин і глюконастурцин.

Жеруха лучна проявляє заспокійливі, глистогінні, жовчогінні та діуретичні властивості. В нетрадиційній медицині з цієї трави готують ліки від жовтяниці, водянки, пневмонії, простуди і катару верхніх дихальних шляхів. Також помічено, що ліки з жерухи допомагають при нервових захворюваннях, які супроводжуються істерією та судомами.

З листя жерухи лучної готують лікувально-профілактичні салати, а сушену сировину використовують як приправу до супів, що добре доповнює інші прянощі. Крім цього, листя рослини іноді маринують або солять.

Внутрішньо приймають настій, приготований зі столової ложки свіжої трави і склянки окропу. Настій витримують дві години, проціджують та п’ють 3 - 4 рази на добу по чверті склянки.

Щоб приготувати салат з жерухи лучної слід змішати посічене молоде листя з подрібненою картоплею і додати різану цибулю. Заправляти такий салат можна сметаною. Також до нього можна додавати різні спеції. У розрахунку на 100 грамів листя жерухи слід взяти 100 грамів картоплі та 20 грамів ріпчастої цибулі. Кількість оцту, солі, перцю та вершків визначається за власним смаком.