Перейти до контенту

Дихальна гімнастика для дітей дошкільного та шкільного віку


дихальна гімнастика для дітей
- Актуальність дихальної гімнастики
- Педагогічна доцільність дихальної гімнастики
- Користь дихальної гімнастики для дошкільнят
- З чого почати заняття?
- Заняття для полегшення захворювань
- Загальні рекомендації до дихальної гімнастики

Нам відомо, що 21 століття стало періодом бурхливого технологічного розвитку. При цьому навіть в молодих людей погіршується здоров'я через різноманітні проблеми. Зараз серед школярів і студентів більш поширеним є розумове навантаження, а фізичного в житті дітей стає все менше і менше. Від цього рухова активність підростаючого покоління значно зменшується, а це призводить до нових проблем зі здоров'ям. Таким чином отримуємо замкнене коло. Такі зміни в життєдіяльності сучасної молоді зумовлені часом, в якому вони проживають. Звідси можна зробити дуже простий висновок: до будь-яких обставин завжди можна і потрібно пристосовуватись, адже існує багато простих вправ для занять в будь-яких умовах. Як відомо, спортом потрібно займатися регулярно, починаючи з дошкільного віку. У матеріалах цієї статті піде мова про дихальну гімнастику, розроблену для дітей дошкільного віку, школярів. Займатись по даній методиці можуть і більш дорослі діти, застосовуючи ці вправи для покращення загального стану і самопочуття.

Актуальність дихальної гімнастики

Переоцінити актуальність дихальної гімнастики за часів технічного розвитку неможливо. Вправи на дихання не змушують робити складні рухи. У той же час вони розкривають легені дитини, насичуючи внутрішні системи необхідною кількістю кисню. Крім цього дихальна гімнастика розвиває м'язи грудної клітки, внаслідок чого вони зміцнюються і покращують свій тонус.

Як відомо, спокійний стан організму неможливий без повільного дихання. Звідси і безліч чинників, які не завжди доступні сучасній людині. Так вихід зі стресової ситуації можливий при відновленні спокійного дихання. А цього навчитися можна тільки під час гімнастичних вправ. Також підвищені навантаження, погана екологія та різноманітне випромінювання побутової і промислової техніки. Всі ці фактори сприяють погіршенню здоров'я. Так в останні роки з'явилася тенденція множинних захворювань у дітей до 7 років. Крім цього у багатьох дітей спостерігається недостатня маса тіла, що виникає при зниженні рухової активності. Діти більше грають у відеоігри.

Зауважимо, що дихальна гімнастика - це хороше тренування мовного апарату, вона призначена для дітей, які страждають мовними порушеннями, наприклад, заїканням. Уміння правильно дихати допомагає розслабити мовні центри та позитивно позначається на мові дитини.

Актуальність дихальної гімнастики для дітей дошкільного віку переоцінити неможливо. А сучасні медики взагалі кажуть, що такі вправи сприяють збільшенню опірності імунітету. Адже зараз є вправи, методи та способи для проведення подібних вправ.

Педагогічна доцільність дихальної гімнастики

Впровадження нових технологій призвело до погіршеного розвитку дошкільнят, а також до погіршення показників успішності дітей різних вікових груп. Їх увага спрямована на відеоігри або мультики. В сучасній педагогіці зараз немає програм, здатних протидіяти цьому, тому максимальний упор краще робити на фізичні вправи. І якщо вести вихованців дитсадка на турнік або бруси вкрай нерозумно, то дихальна гімнастика здатна в цьому випадку стати справжнім спасінням.

Неврологи стверджують, що використання в житті дітей таких гаджетів, як смартфони, планшети і комп'ютери, негативно позначається на їх психоемоційному розвитку. Часті ігри гальмують мовні центри головного мозку, викликаючи найрізноманітніші проблеми зі здоров'ям, починаючи від затримки мовного розвитку і невміння формулювати думку, і закінчуючи серйозними проблемами неврологічного характеру.

Доцільність з точки зору педагогіки повністю виправдана хорошими результатами. Причому застосування дихальної гімнастики не вимагає додаткових грошових витрат. Навіть фахівців залучати не потрібно. Все, що необхідно від викладачів або батьків, це наявність часу на вивчення програми, провітрювання і вміння концентрувати увагу дітей. Ці речі доступні без будь-яких ускладнень.

Дихальна гімнастика рекомендована для дорослих і дітей, тому можна сміливо привертати до неї увагу дітей, адже їм потрібно брати приклад, а це безпосередньо є позитивним впливом, особливо коли мова йде про непосидющих дітей.

Користь дихальної гімнастики для дошкільнят

На думку медичних фахівців вправи дихальної гімнастики можна поєднувати з безліччю найпростіших дій, таких як ходьба, біг і плавання. При цьому у дітей спостерігається відновлення працездатності органів після перенесення важких захворювань. А регулярні заняття служать профілактикою захворювань, що доступна навіть малозабезпеченим сім'ям.

Також не можна забувати про такі переваги дихальної гімнастики:

- проведення занять не вимагає якихось особливих умов і наявності спортивного інвентарю;
- вже на першій стадії об'єм легенів значно збільшується;
- відбувається насичення всіх органів киснем в необхідній кількості;
- тренування м'язів грудної клітини допомагає в майбутніх спортивних заняттях;
- імунітет активізується, що приводить в дію захисні механізми організму;
- відбувається зниження артеріального тиску та зміцнення стінок судин.

Досягнення навіть одного показника з перелічених призведе до значних результатів, а ефективна допомога в лікуванні величезного переліку захворювань, якщо організм забезпечується киснем, буде відчутна в процесі самого лікування. При мінімально коротких заняттях тривалістю 10 хвилин на чистому повітрі або при відкритому вікні дорослим і дітям забезпечується чудовий настрій і приплив енергії. Наступні зміни у внутрішніх органах стануть приємним сюрпризом.

Будь-які хронічні захворювання або наявність цукрового діабету стануть менше впливати на життя дітей. Якщо спостерігаються проблеми з серцево-судинною системою або з роботою нервової системи, дихальна гімнастика принесе свої плоди через один-два тижні. Організм буде менше втомлюватися, а всі процеси всередині нього отримують додатковий стимул до розвитку. Не буде жодного стресу або інших факторів, що можуть негативно впливати на дітей.

Користь від виконання таких вправ в деякій степені може також сприятливо вплинути на формування постави у дітей. Виконуючи дихальну гімнастику, діти будуть тягнутись вгору і краще рости. Це забезпечить оптимальний фізичний розвиток і подальшу нормалізацію роботи всього тіла.

З чого почати заняття?

По-перше, необхідно підготувати приміщення. Якщо воно захаращене, потрібно прибрати всі предмети і непотрібні меблі. По-друге, слід здійснити прибирання приміщення. Не повинно бути пилу, бруду, цвілі та грибкових утворень. Наступний крок спрямований на дезінфекцію і провітрювання. Замість хлорки краще використовувати більш щадні речовини, тим більше, коли почнеться провітрювання холодним повітрям після збирання. Якщо якісь бактерії й виживуть, то низька температура доб'є їх остаточно. По-третє, приміщення не повинно бути занадто холодним. Після попередніх дій його буде потрібно прогріти до необхідного мінімуму і додати ще 5 - 6 градусів, адже вправи проводяться при відкритій кватирці. Це означає, що діти будуть дихати свіжим повітрям. Виключити ймовірність захворювань для вчителів та батьків має бути найважливішим фактором.

Подальші дії потрібно проходити в певній послідовності. Кожне заняття краще проводити на голодний шлунок. Найкраще використати час перед прийомом їжі. Підготовчих вправ не потрібно. Діти розставляються по всій кімнаті так, щоб вони могли стояти в повному комфорті. На одну дитину повинен припадати приблизно 1 квадратний метр площі. Подальші дії проводяться залежно від обраної програми або конкретних вправ. Їх дуже багато і деякі можна проводити навіть у вигляді пісень.

Заняття для полегшення захворювань

Є спеціальні заняття, що сприяють лікуванню різноманітних хвороб. Дихальна гімнастика не завжди допомагає у всіх напрямках. Іноді є підготовчі вправи або вправи, що пов'язані з ними. В будь-якому випадку кожна з них націлена на конкретний результат.

Вправа Долоньки

Діти стають навпроти вчителя. Руки складаються в ліктях долонями назовні. Від тіла вони повинні відділятись на відстань 2 - 3 см. Потім відбувається вдих, а долоні стискаються в кулаки. Сила повинна бути нормальною. Це дуже важливо для внутрішніх процесів. Видих відбувається у вільній формі, через рот або ніс, це вже не важливо. Кулаки розпрямляються.

Гімнастика здійснюється у вільній формі. Повітря повинно активно циркулювати в організмі. Після 4 - 6 повних циклів вправи потрібно зробити невеликий перепочинок, що триває близько 15 секунд. Потім все повторюється. Для дошкільнят необхідно проводити не менше 100 вдихів і видихів. Після двох-трьох днів занять тренування можна збільшити до 10 - 12 циклів і 10 секунд відпочинку. Для лежачих хворих все проводитися так само, тільки в ліжках. При виконанні вправ у сидячому положенні головне тримати спину прямо.

Вправа Погонич

Ця вправа починається з правильного розміщення дітей в приміщенні. Їм доведеться виконувати дії руками, тому вони можуть зачепити один одного. Далі всі дії здійснюються після вдиху або видиху. Спочатку необхідно стати і розслабити тіло. Потім відбувається стрімкий вдих і руки ставляться на рівень пояса. Під час видиху вони опускаються вниз на вихідну позицію. Буде краще, якщо їх стиснути в кулаки і вперти в боки, але не сильно. Тоді дихальна гімнастика супроводжується ще й розвитком дрібної моторики.

Серія для новачків починається з 8 - 12 підходів і супроводжується невеликим відпочинком тривалістю 15 - 20 секунд. Ця вправа дуже ефективна при викривленнях хребта або епілепсії у дітей. Однак виконання такої вправи при захворюваннях необхідно узгодити з лікарем. Вона виконується тільки стоячи.

Вправа Робота з насосом

Все починається в виставлення ніг на ширину плечей. Далі необхідно трохи нахилитися вперед так, щоб плечі були трохи сутулі. Руки опускаються паралельно до тіла. Голова трохи нахилена вниз, але не сильно. Якщо потрібно, можна впертися задом у стіну.

При видиху тіло опускається вниз на 20 - 30 см. Нахил повинен бути таким, ніби ви намагаєтеся зловити пір’я, що вільно падає. При вдиху тіло піднімається назад. Загалом вправа повинна нагадувати накачування велосипедного колеса за допомогою насоса. Ця вправа дозволяє впоратися з бронхітом або сильним кашлем, вона виконується за схемою 10 х 10, тобто загальна кількість вдихів та видихів повинна бути 100 разів. Після кожних десяти повторень робиться перерва тривалістю 5 секунд. Для дуже маленьких дітей кількість повторень зменшується наполовину, але якість виконання має залишатися незмінною. При цьому відпочинок збільшується до 20 секунд, якщо це необхідно.

Вправа Обійми

Починається з вибору вихідного положення. Виконується як сидячи, так і стоячи. Руки ставляться перед собою, вони зігнуті в ліктьовому суглобі. При вдиху дитина обіймає себе, а потім повертається у вихідне положення. Процес обіймання чергується зміною рук, що знаходяться зверху. Вдих здійснюється різко, видих - плавно.

Дихання в цій вправі краще чергувати. Спочатку можна через ніс, а потім рот. Повернення в початкове положення здійснюється спокійно і без поспіху. Розвиток моторики та реакції буде поступово покращуватися при виконанні такої гімнастики.

Вправа Кішка

Ця вправа може дуже сильно зацікавити дітей, особливо якщо вони дуже маленькі. Її виконання полягає в тому, що вона нагадує невеликий танець. Ноги виставляються на ширину плечей, спина випрямляється, руки опускаються вниз. При вдиху повітря здійснюється невелике присідання і поворот тіла вправо. При видиху тіло повертає на вихідну позицію. Наступний вдих відбувається вже вліво.

Вправа повторюється 50 разів. Через кожні 6 - 8 разів відбувається відпочинок 10 - 15 секунд. Щоб у дітей викликати додатковий інтерес, їх можна поставити в коло. Ця вправа допомагає при лікуванні захворювань серця і судин. Також часто відзначається покращення стану при аденоїдах.

Вправа Повороти голови

Найпростіша вправа. Полягає в звичайних поворотах голови і послідовному диханні. Воно здійснюється спокійно і без різкостей. До речі, при виконанні цієї вправи можна ефективно чергувати дихання через ніс або рот. Кожна серія з 10 - 15 повторень супроводжується періодичним відпочинком.

Загальні рекомендації до дихальної гімнастики

Головною вимогою до проведення дихальної гімнастики є те, що вправи виконуються під ретельним наглядом вчителя або батьків. Допускається влаштовувати такі міні-тренування навіть під час прогулянок. При цьому діти будуть займатись і приміщення готувати вже не буде потрібно. Це особливо зручно, якщо на вулиці не сильний мороз, або не дуже жарка погода влітку. Під час таких занять на вулиці діти зможуть отримати додатковий заряд позитивної енергії. Якщо ж з яких-небудь причин дитина не відвідує дитячий садок, батьки можуть займатися з нею вдома, застосовуючи наведені вище рекомендації. В будь-якому випадку дихальна гімнастика забезпечить позитивні результати для здоров'я дітей та зміцнить їх загальний стан.