Перейти до контенту

Копитняк європейський – лікувальні властивості та опис


корисні властивості трави копитняк Копитняк європейський (Asarum europaeum, підлистень, копито кінське) - це коротко волосиста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини хвилівникових. Висота цієї трави складає 5 - 10 см. У копитняка європейського лежаче коротке стебло і розгалужене повзуче коріння. Листя цієї трави довге, черешкове, шкірясте, прикореневе, серцеподібної або ниркоподібної форми, з цілими краями. Квіти копитняка правильні, двостатеві, одиничні, мають пониклі короткі квітконіжки, що розташовані при поверхні землі між листками. Віночок квітки зрослий трипелюстковий, дзвоникоподібної форми, червоно-бурого всередині та бурого ззовні кольору. Плоди трави коробочки, вона цвіте з березня по травень.

Копитняк європейський зустрічається в мішаних і листяних лісах майже всюди на території нашої країни.

Хімічний склад і заготівля копитняка європейського

Для приготування лікувальних препаратів і засобів застосовується коріння (Rhizoma et radix Asari) та листя (Folia Asari) рослини. Коріння заготовляють осінню, а листя - в період цвітіння трави. Висушують траву копитняка в тіні або в кімнаті, яка добре провітрюється. Для зберігання використовують сухе приміщення. Оскільки ця рослина містить отруту, її зберігають окремо від інших лікарських рослин. Термін зберігання складає 1 рік.

Хімічний склад копитняка європейського вельми багатий на корисні сполуки. Коріння трави має у складі до 1 % ефірної олії та незначну кількість алкалоїдів, хоча деякі фахівці заперечують наявність цих речовин. Ефірна олія складається з таких речовин як я метилевгенол (15%), азарон (30%), трициклічний сесквітерпен (12%), 1-борнілацетат (12%), діазарон, транс-ізоазарон, сесквітерпеновий вуглевод, транс-метилізоевгенол, сесквітерпеновий спирт, азаронова кислота, азароновий альдегід (3%). При цьому останні дві речовини забезпечують таку ж якісну реакцію, як алкалоїди). Листя цієї лікарської рослини має у складі стероїд сито стерин, флавоноїди (кемпферол, кверцетин), алкалоїди, п-кумарову, ферулову і кавову фенолкарбонові кислоти. (кавова, ферулова, п-кумарова).

Фармакологічні властивості копитняка європейського

У більшості випадків копитняк європейський застосовується як відхаркувальний і блювотний препарат. Найвиразніший блювотний ефект проявляє коріння копитняка та свіже листя. Після висушування листя втрачає блювотну дію і може ви користуватися як проносний засіб. Коріння цієї трави значно отруйніше від листя, воно навіть після висушування викликає блювання при вживанні 5 грамів порошку.

Крім цього, рослина копитняк європейський покращує роботу серця, зменшує просвіт артерій, покращує тонус вен і венозних судин, збільшує тиск крові, проявляє протиглисну, сечогінну, жовчогінну, протизапальну і седативну дію, нормалізує роботу кишково-шлункового тракту та менструації.

Використання копитняка європейського рекомендується при лікуванні виразки шлунка, хвороб жовчного міхура і печінки, екземи та інших хронічних захворювань шкіри.

Крім цього, траву копитняк застосовують у випадку нерегулярних менструацій, як засіб від глистів, бронхіту, для лікування алкоголізму, як відхаркувальний препарат і сечогінні ліки при водянці.

Зовнішньо ліки з копитняка застосовуються для лікування корости і прискорення загоєння ран.

Рецепти ліків з копитняка

Внутрішньо вживають настій з 2 грамів коріння трави і склянки окропу. Пити ці ліки потрібно тричі на добу по столовій ложці для відхаркувального ефекту.

Настойка коріння копитняка готується з 20 грамів сировини і склянки спирту. Настояні ліки приймають тричі на день по 20 - 25 крапель як відхаркувальні ліки.

Настій листя копитняка європейського готується з одного грама сировини і склянки окропу. Вживати такий настій потрібно при малому артеріальному тиску три або чотири рази на добу по столовій ложці.

Відвар коріння копитняка готують зі склянки окропу і 5 грамів сировини. Приймати ці ліки необхідно по столовій ложці що 2 години для досягнення послаблюючого і сечогінного ефекту.

При порушенні менструацій допоможе відвар коріння, який готують з 2 грамів сировини і склянки води. Воду доводять до кипіння, варять сировину 10 хвилин, проціджують і приймають три рази на добу по чайній ложці перед вживанням їжі.

Приготований з сушеного коріння порошок приймають натщесерце по 0,2—0,5 г з молоком 1 раз на добу при мізерних і нерегулярних менструаціях (доза ефективна й при гарячці, глистах, мігрені та істерії);

Столову ложку відвару з 5 грамів коріння копитняка і склянки води домішують до 100 грамів горілки, після чого суміш дають випити як спиртне хворому, що страждає на алкоголізм. У результаті виникає блювання. Потім курс повторюють декілька разів на тиждень до отримання стійкої відрази до алкоголю.

Як зовнішній засіб товчене листя копитняка європейського прикладають до ран або інших уражених ділянок шкіри.

Вживати ліки з копитняка вагітним заборонено!