Перейти до контенту

Ломиніс лозяний – характеристика і лікувальні властивості рослини


використання ломиносу в нетрадиційній медицині Ломиніс лозяний (Clematis vitalba, ломиніс виноградолистий) - це багаторічна ліана, що належить до родини жовтецевих. У цієї рослини звивисте дерев'янисте стебло, довжина якого може сягати десяти метрів. Верхня частина стебла трав’яниста. Листя непарно-перисте, зубчасте, супротивне, серцеподібне біля основи і яйцеподібне у верхній частині. Іноді листки мають цілі краї без зубчиків. Квіти ломиносу лозяного одиничні, двостатеві, правильні, з простою оцвітиною, яка складається з чотирьох тупуватих пелюсткоподібних, опушених довкола опадаючих листків, довжина яких становить від 10 до 15 мм. Плоди цієї рослини складаються з багатьох сім'янок, вона розцвітає у червні і відцвітає в кінці липня.

Ломиніс лозяний (виноградозистий) можна побачити на відкритих галявинах, у чагарниках Кримських гір та в окремих регіонах Закарпаття.

Заготівля та хімічний склад ломиносу лозяного

В народній медицині ліки виготовляють з трави цієї рослини (Herba Clematis vitalbae), яку заготовляють під час цвітіння. Траву ломиносу зривають при хорошій сонячній погоді. При цьому заготовляють лише вершечки пагонів довжиною до 25 - 30 см, які потім висушують на відкритому повітрі в затіненому місці або у спеціальній кімнаті, що ретельно провітрюється. Готової до зберігання сировини отримують близько 20 - 22 % від ваги зібраних пагонів. Традиційно зберігають в темному сухому приміщенні при постійній вентиляції. До категорії лікарських ця трава належить неофіційно.

Хімічний склад рослини багатий та різноманітний. Трава ломиносу має алкалоїд клематин, близько 2,5 % дубильних речовин, стероїдні і тритерпенові сапоніни, дигідроксикоричну, кавову і хлорогенову кислоти, що відносяться до фенолкарбонових, а також до 0,15 % ефірної олії, каротин та вітамін Е.

Застосування та лікувальні властивості ломиносу лозяного

Під час досліджень було виявлено фунгіцидну та бактерицидну дію трави і квітів ломиносу лозяного. Однак у відношенні до Escherichia соli, Bacillus subtills, Shigella sonnei та Staphylococcus aureus у спиртових витяжок з рослини не було виявлено протимікробної дії. В нетрадиційній медицині ломиніс застосовується як гіпотензивний, діуретичний та потогінний засіб.

Настоянку з трави ломиносу лозяного вживають внутрішньо від набряків, мігрені, гіпертонії, а також при лікуванні виразки, водянки, запалення сечового міхура. Іноді цією травою лікують пухлини і венеричні захворювання, але про ефективність такого лікування відомостей немає. Також відомо, що ця трава покращує апетит.

Як зовнішній засіб рослину ломиніс лозяний застосовують від інфекційних шкірних захворювань, корости та мікозу. Трава добре допомагає при тріщинах куточків рота і при лікуванні фурункул. Під час зовнішнього використання настоянкою ломиносу змочують уражені частини тіла тричі на добу. Щоб покращити ефект від такого лікування іноді настоянку приймають і внутрішньо.

В секторі гомеопатії використовується спиртова витяжка з ломиносу. Вона допомагає при запаленні очей, сечового міхура, а також при малярії та різноманітних шкірних висипках.

Для внутрішнього вживання готують настоянку з чайної ложки трави і двох склянок окропу. Ліки витримують годину, проціджують і чекають поки настоянка повністю охолоне. Лікування відбувається вживанням три рази на добу по третині склянки настоянки. Використовується такий же рецепт і для зовнішнього лікування, засобом змочують уражені ділянки шкіри.

Пам’ятайте, що ця рослина отруйна. Особливо це стосується свіжої трави. Вважається, що під час висушування отруйні речовини щезають, однак при використанні цієї рослини потрібно бути вкрай обережним.