Ячмінь звичайний (Hordeum vulgare) – це трав'яниста однорічна злакова рослина, що належить до родини тонконогових. У ячменю прямостояче стебло-соломина довжиною від 40 до 120 см, на поверхні якого містяться чітко виражені вузли та порожнисті меживузля. Рослина розгалужується в нижній частині, яка називається вузлом кущіння. Листя чергове, складається з прямолінійної пластинки і трубчастої видовженої піхви. Між листком та піхвою знаходиться плівчастий язичок. Ячмінь звичайний має чотиригранний або шестигранний видовжений колос, складається з розміщених на кожному виступі стрижня трьох одноквіткових колосків. Нижні квіткові луски мають довгі остюки. Плоди цієї рослини зерна, вона цвіте з червня до липня.
Ячмінь звичайний, як відомо, вирощують на більшості території нашої країни в основному як продовольчу та фуражну рослину.
Хімічний склад та властивості ячменю звичайного
Хімічний склад ячменю звичайного дуже багатий на вітаміни та корисні для здоров’я речовини. Зерно цієї рослини містить приблизно 16 % білків, до 75 % вуглеводів, майже 10 % клітковини, 3,5 % жирів, а також вітаміни В, D, Е, ферменти, каротин і зольні сполуки.
Для приготування лікувальних засобів використовується зерно ячменю звичайного, який неофіційно належить до категорії лікарських рослин. Ліки з цієї рослини у формі настою ячмінного солоду або відвару зернівок характеризуються протизапальними, пом'якшувальними та обволікаючими властивостями. Їх застосовують при лікуванні запальних хвороб кишково-шлункового тракту, або від сильного кашлю.
Настій солоду з ячменю також призначають як кровоочисний засіб, що допомагає від екземи, псоріазу, висипки на шкірі, фурункульозу та ін. Супи та каші з ячмінного зерна дуже корисні для людей, які страждають ожирінням.
Дуже ефективними при лікуванні запальних шкірних захворювань є ванни з ячмінного солоду, для отримання якого зерно спочатку пророщують, після чого висушують та перемелюють на борошно.
Лікувальні рецепти з ячменю
Внутрішньо зазвичай приймають відвар, для приготування якого потрібно 20 грам зерен ячменю протягом 5 годин настоювати на склянці холодної води, потім варити ще 10 хвилин, процідити і пити по кілька ковтків від 4 до 6 разів на добу.
Також готують настій з 2 столових ложок меленого солоду. Сировину заливають літром окропу і витримують 4 години, після чого п’ють 3 - 6 разів на добу по півсклянки, додаючи у настій мед або цукор.
Для приготування зовнішнього засобу необхідно взяти 1,5 кг ячмінного солоду і залити його 3 літрами окропу. Настій витримують 30 хвилин, потім відціджують і виливають у наповнену водою ванну. У випадку приготування дитячої ванни достатньо буде взяти 0,5 кг солоду та літр окропу.