Жовтяниця черговолиста (Chrysosplenum allernilolium) – це трав'яниста багаторічна розсіяно-волосиста, блідозеленого кольору лікарська рослина, що відноситься до родини ломикаменевих. В неї гранчасте соковите стебло довжиною від 5 до 15 см. Листя жовтяниці зубчате, ниркоподібно-округлої форми. Листки біля кореня довго черешкові, зібрані в розетку, а листки на стеблі – короткочерешкові, чергові. Квіти цієї рослини дуже маленькі, правильні, розташовані суцвіттями у формі плоского напівзонтика на верхівках стебел. Суцвіття оточені зеленувато-жовтявими верхівковими листками, що служать пелюстками. Плоди жовтяниці - одногніздові коробочки, вона цвіте з квітня по травень.
Жовтяниця черговолиста росте на вологих ґрунтах, її можна знайти в листяних лісах, поблизу канав, водойм, боліт, річок і струмків у лісостеповій та лісовій зоні України.
Лікувальні властивості жовтяниці черговолистої
Як сировину застосовують траву жовтяниці, зібрану в період цвітіння. Хімічний склад цієї рослини невідомий, до категорії лікарських вона відноситься неофіційно.
Як внутрішній засіб траву жовтяниці черговолистої застосовують для лікування кашлю, жовтяниці, хвороб сечового міхура, а також вживають від затримки сечі та як в'яжучий засіб. Зовнішньо застосовується настій рослини, який допомагає при виразках, кровотечах і ранах, що погано гояться.
Для внутрішнього прийому готують настій з чайної ложки сировини і склянки окропу. Ліки приймають по 2 - 3 столові ложки три рази на добу. Цей же настій застосовується і зовнішньо, ним промивають рани та уражені місця.