Перейти до контенту

Звіробій витягнутий – хімічний склад і властивості


трава звіробій в народній медицині Звіробій витягнутий (Hypericum elongatum) – це трав'яниста зелена гола багаторічна лікарська рослина, що належить до родини звіробійних. Вона має циліндричне пряме розгалужене у верхній частині стебло довжиною від 20 до 40 см з двома видовженими невиразними лініями. Листя звіробою видовжене, короткочерешкове, супротивне, з цілими краями, широколінійне або видовжено-лінійне, з тупими кінцями, крапчастими просвітчастими залозами, краї листків загорнуті. Квіти двостатеві, правильні, розташовані у рідких витягнутих вузьких китицях довжиною 10 - 20 см, що містять одно-, двох-, трьох-, чотирьох- та п'ятиквіткові півзонтики. Пелюстки квітів тупі, видовжені, нерівнобокі, обернено-яйцеподібні, у декілька разів довші за чашечку, містять залози по краях. Залози головчасті, чорні, розташовані на ніжках, мають на поверхні біленькі залозисті рисочки. Чашолистки цієї рослини яйцеподібні, з чорними рідкими майже сидячими головчастими залозами по краях. Плоди звіробою витягнутого коробочки, він цвіте з червня до серпня.

Звіробій витягнутий росте в основному на сухих схилах Гірського Криму.

Заготівля, зберігання та хімічний склад звіробою витягнутого

Для виготовлення лікувальних препаратів застосовується трава (Herba Hyperici perforati), яку заготовляють на початку цвітіння звіробою. При цьому відсікають вкриті листками вершки стебел з цвітом. Після цього їх зв’язують в невеликі пучки та розвішують в затінених приміщеннях або на горищах для сушіння. Температура штучного сушіння становить + 40 градусів. Як тільки стебла стають ламкими, сировина вважається висушеною. Вага готової до зберігання сировини складає близько 28 % відносно ваги зібраного звіробою. Термін зберігання сушеної трави 3 роки. Звіробій витягнутий продається в аптеках.

Хімічний склад звіробою витягнутого багатий на корисні для лікування речовини. Трава має від 10 до 20 % дубильних речовин, сапоніни: флавоноїди кверцетин, рутин, гіперозид, лейкоантоціани, мірицетин, а також барвники: гіперон, гіперицин, псевдогіперицин, франгулаемодинантранол, аскорбінову кислоту, близько 0,3 % ефірної олії, каротин і майже 17 % смолистих речовин.

Використання і фармакологічні властивості звіробою витягнутого

Зазвичай ліки зі звіробою застосовуються для лікування захворювань травної системи. Це можна пояснити здатністю рослини знімати спазми кишечника і жовчних шляхів, покращувати роботу шлункових залоз і кровообіг за рахунок розширення судин, протидіяти запальним процесам слизової оболонки. Крім цього, звіробій витягнутий проявляє бактеріостатичну і в’яжучу функцію.

Використання препаратів з цієї рослини ефективне при гепатитах, холециститах, дискінезіях жовчних шляхів, застійних явищах у жовчному міхурі, метеоризмі, жовчнокам'яній хворобі, гіпоацидному гастриті, геморої, проносах, хронічному і гострому коліті. Також звіробій витягнутий використовується як сечогінний засіб на початкових стадіях нирковокам’яної хвороби і при погіршенні фільтрувальних процесів у нирках. Також настойка з трави звіробою є ефективним засобом боротьби з гостриками.

Ліки зі звіробою здатні знімати спазми капілярів та покращувати кровообіг у венах, що дуже важливо для функціонування багатьох внутрішніх органів. В окремих випадках препаратиз з цієї рослини застосовуються при погіршенні периферичного кровообігу, мікроциркуляторних і застійних явищах.

Важливою властивістю звіробою слід вважати здатність рослини покращувати чутливість шкіри до ультрафіолетових променів. Така специфічна властивість цієї трави пояснюється вмістом гіперецину - речовини, що відіграє важливу роль при лікуванні вітиліго.

Досить ефективні ліки з звіробою і при лікуванні розладів нервової системи, нічного нетримання сечі, мігрені та нейродистоній. При використанні звіробою у якості місцевого засобу особливо відчутна його бактеріостатична і протизапальна дія. Тому олію з цієї рослини успішно застосовують для лікування гінгівіту, опіків, пітиріазу обличчя, виразки гомілки і як засіб покращення загоєння ран.

В нетрадиційній медицині звіробій, крім вказаних вище захворювань, застосовується також при подагрі, поліартриті, туберкульозі, ішіасі, фурункулах, мастопатії та різноманітних запаленнях. Крім цього, ліки під назвою новоіманін (Novoimaninum), що виготовляються з трави звіробою, застосовуються при гнійних процесах в секторі отоларингології та опіках.

Ліки з трави звіробою витягнутого

Внутрішньо вживають відвар з 10 грам рослини (півтори столової ложки) і склянки окропу. Ліки слід пити по третині склянки за півгодини до прийому їжі три рази на добу.

Настойка звіробою витягнутого на 40 % спирті у співвідношенні 1 до 5 приймається внутрішньо по 40 - 50 крапель три рази на добу.

Настій рослини для знищення глистів готують з 15 грам сировини та півсклянки окропу. Пити цей засіб потрібно півсклянки три рази на день протягом трьох діб. Після цього дітям дають на четверту добу проносний засіб. Для забезпечення ефективності лікування повторюють тричі з перервою 7 - 10 днів.

При нервовому збудженні, перевтомі та безсонні застосовують напар зі столової ложки суміші звіробою витягнутого, дягелю лікарського і деревію звичайного. Всі трави змішують в однакових долях. Ліки отримують після запарювання суміші склянкою окропу. Випити засіб необхідно перед сном, приблизно за півгодини.

Як зовнішній засіб застосовується олія звіробою витягнутого. Для приготування слід настояти два тижні 20 грам суцвіття рослини на склянці соняшникової олії. Потім ліки проціджують і використовують як засіб для змащування.

Настій з двох столових ложок трави звіробою і склянки окропу використовується для спринцювання. Для цього ліки витримують до охолодження і проціджують. Перед застосуванням засіб розбавляють теплою водою 1 до 5.