Перейти до контенту

Барвінок прямий – фармакологічні властивості та застосування


лікування хвороб барвінком вдома Барвінок прямий (Vinca erecta) представляє собою трав'янисту багаторічну кореневищну лікарську рослину з родини барвінкових. В цієї рослини прямостоячі, численні, стебла висотою 20 - 40 см, які утворюють куртини. Листя барвінку прямого сидяче, супротивне, шкірясте, голе, еліптичної або яйцеподібної форми. Квіти можуть мати блідо-блакитний або білий колір і знаходяться в пазухах листків. Плоди цієї лікарської рослини складаються з двох листянок. Цвіте вона з квітня по травень.

Барвінок прямий росте по всій території нашої країни, однак найбільш поширений на південних, північно-східних та південно-східних схилах гір.

Хімічний склад барвінку прямого та заготівля

Коріння барвінку прямого у своєму складі має алкалоїди, вміст яких складає до 3 %, а також резерпін, вінкамін, скіміанін та ряд інших речовин. Слід зауважити, що ця рослина в аптеках не продається.

Під час заготівлі збирають лише кореневища, які можна заготовляти на будь якому періоді вегетації. Коріння викопують та очищають, потім січуть на шматки довжиною 2 - 3 см і накладають шар товщиною кілька сантиметрів для ефективного висушування, періодично перевертаючи сировину кілька разів протягом доби. Для зберігання необхідно помітити сушену сировину в сухе добре провітрюване приміщення.

Вживання та цілющі властивості барвінку прямого

Слід одразу відмітити, що з барвінку прямого, малого і рожевого виготовляють кілька поширених препаратів, які називаються інсулін, ервамін, що здатні стимулювати мускулатуру матки. Також барвінок застосовується у випадках, коли важко зупинки післяпологову кровотечу. Досить ефективним є вінсулін і в якості гіпотензивного засобу.

На сьогоднішній день в аптеках можна купити препарат барвінкан гідрохлорид, що містить хлористоводневу сіль вінкаміну, який добувають з цієї рослини. Терапевтичні дози вінкаміну діють на організм людини майже так само, як стрихнін, що збуджує центральну нервову систему та підвищує рефлекторну збудливість спинного мозку. Препарат барвінкан гідрохлорид лікарі рекомендують при млявих паралічах, астенії, неврастенії, невриті, периферичних парезах, імпотенції та ослабленні серцевої діяльності. Барвінкан гідрозлорид вживають і в якості тонізуючого засобу, коли людина відчуває загальну слабість після виснажливих перенесених захворювань.