Береза дніпровська (Betula borysthenica) - однодомне дерево заввишки 10 – 20 метрів, яке належить до березових, висотою 10 - 20 м. Молоді гілки трохи опущені, на їх поверхні утворюються смоляні бородавки. Листя берези довге, черешкове, чергове, майже оголене, має яйцеподібно-ромбічну форму, трохи опушене по жилках або має в кутиках бородавки. Квіти без ери дніпровської одностатеві, зібрані у висячі тичинкові та маточкові сережки. Маточкові квіти мають короткі опушені ніжки завдовжки 5-10 мм, розміщені біля плодів і мають довжину 15 - 30 мм. Плодами цієї лікарської рослини є горішки. Цвіте береза дніпровська з квітня до червня.
Найчастіше береза дніпровська трапляється в низинах рік Бугу і Дніпра, в Степу та на пісках.
Зберігання та хімічний склад берези дніпровської
У лікувальній практиці застосовують бруньки (Gemmae Betulae), сік весняного плачу і молоде листя (Folium Betulae). Інколи заготовляють ще кору цього дерева. Бруньки збирають ранньою весною, коли вони набрякають, а листя заготовляють з квітня до червня у період, коли воно має клейковину і сильний запах. Старе листя та бруньки, які вже розкрилися, не мають цілющих властивостей. Сушать зібрану сировину в сушарках при температурі до 30 градусів або на відкритому повітрі в наметах. Сушені бруньки і листя зберігають і сухих приміщеннях, які добре провітрюються. Термін зберігання сировини з берези дніпровської складає 2 роки. Важливо зазначити, що бруньки цього дерева продаються в аптеках, а сік берези заготовляють до розпускання листя, ранньою весною.
Хімічний склад сировини з берези дніпровської є таким же майже, як і з інших беріз. Листя, кора і бруньки мають значну кількість ефірної олії, нікотинову та аскорбінову кислоти, а також дубильні речовини, смоли і сапоніни. Сама ефірна олія містить бетуленову кислоту, бетулол, бетулен, нафталін та барвники. Також молодому листі і бруньках є багато каротину, флавоноїдів та гіперозид. Березовий сік традиційно містить близько 2% цукрів, яблучну кислоту, залізо, магній, кальцій, дубильні та ароматичні речовини.
Застосування та лікувальні властивості берези дніпровської
Препарати з берези дніпровської характеризуються сечогінною та жовчогінною дією. Також вони мають протизапальні, ранозагоювальні, протистичні, антифунгальні, антивірусні, протипаразитарні та глистогінні властивості. Ліки з цього дерева нормалізують роботу травного тракту, регулюють обмін речовин та функції жіночих статевих органів. Крім цього березовий сік має загальнозміцнюючу дію.
Галенові ліки з листя та бруньок застосовують при гіповітамінозі та авітамінозі, артеріосклерозі, при набряках серцевого походження, виразці шлунка, запаленні сечового міхура, хронічних захворюваннях нирок і нирковокам'яній хворобі. Також ці препарати нейтралізують спазми кишок та гладеньких м'язових органів, проявляють жовчогінну дію та застосовуються у комплексній терапії печінкових захворювань. Допомагають вони при бронхіті, ларингіті і трахеїті як ефективний відхаркувальний засіб.
Настій листя рекомендують вживати при нескладних формах холециститу і холецистоангіохоліту, при сечокислому діатезі, альбумінурії, у якості загальнозміцнюючого засобу та препарату, що має дермотонічний вплив при інфекційних та грибкових захворюваннях шкіри, вуграх і мокнучій екземі.
Березовий сік має сильну відхаркувальну та сечогінну дію. Він виводить з організму людини токсичні сполуки та зменшує серцеві набряки. Його використовують при комплексному лікуванні нирковокам'яної хвороби, як кровоочисний засіб при порушенні обміну речовин, а також для лікування захворювань шкіри, дихальних шляхів і в якості жарознижуючого засобу.
Досить результативно застосовують ліки з берези дніпровської в акушерсько-гінекологічному секторі. Наприклад, настоянку з листя радять вживати при гіпоменструальному синдромі, клімактеричних неврозах, набряках, нефропатії.
Відвар бруньок також допомагає при нефропатії, а настоянка листя і березовий сік є чудовими загальнозміцнюючими засобами при клімактеричних неврозах та анемії в післяпологовий період.
Для зовнішнього застосування препарати з берези дніпровської використовуються у дерматології та косметиці. Вони допомагають при невралгія, артритах, ревматизмі, міозитах, трофічних виразках, пролежнях, хронічних гнійних ранах, саднах.
В народній медицині препарати з бруньок і листя берези застосовуються при лікуванні бронхіту, виразковій хворобі шлунка, гастриту, виразки дванадцятипалої кишки, подагрі, набряках, жовчнокам'яній та нирковокам'яній хворобі.
Настоянка або відвар з бруньок вважаються результативними ліками від хронічної діареї та глистяної інвазії, особливо від аскарид і гостриків.
Широко відоме й застосування у лазнях та парильнях березових віників. Відомо, що такі віники ефективно лікують від болів у суглобах, радикуліту, подагри, простудних і шкірних захворювань.
Лікарські препарати з берези дніпровської
Внутрішньо вживають настій листя: 2 чайні ложки настоюють протягом 30 хвилин на склянці окропу, потім охолоджують, відціджують і додають на кінчику ложки питної соди. Пити такий насті слід по 50 мл три рази на день перед прийомом їжі.
Настоянка бруньок у пропорції 1:5 на 90% спирті вживається по 1 чайній ложці тричі на добу як сечогінний та жовчогінний засіб.
Відвар з 10 г березових бруньок та склянки окропу п’ють по 1 столовій ложці три рази на день.
Настоянку з половини столової ложки бруньок та склянки окропу вживають по третині склянки два рази в день за 10 хвилин до сніданку та вечері у якості сечогінного і жовчогінного засобу.
Березовий сік (Succus Betulae) слід пити по 1 склянці 2 – 3 рази на добу.
Зовнішнє застосування ліків з цієї рослини нічим не відрізняється від вживання препаратів з берези бородавчастої та берези білої. З цього дерева також використовують березовий дьоготь (Pix liquida Betulae), який застосовують у вигляді мазей при грибкових і паразитарних захворюваннях шкіри, а також при лишаях і екземі. Свіжим березовим соком вмивають обличчя, що допомагає вивести вугри і пігментні плями. Також березовий сік можна застосовувати у формі компресів при лікуванні екземи.
Єдине застереження – не слід вживати ліки з берези дніпровської при функціональних розладах та недостатності нирок, а також жінкам під час вагітності.