Буркун білий (Melilotus albus) – це однорічна або дворічна трав'яниста лікарська рослина з родини бобових. У неї розгалужене, прямостояче стебло висотою 50 – 150 см. Листя буркуну трійчасте, гостре, пильчасте. Нижні листки ромбоподібної або яйцеподібної форми, а верхні – ланцетні, видовжені. На листках міститься 14 - 16 пар бокових жилок. Прилистки буркуну цілісні, шилоподібні, іноді надрізані. Квіти зигоморфні, двостатеві, дрібні, білого кольору, зібрані у багатоквіткові пазушні китиці. Плоди буркуну боби, а цвіте ця лікарська рослина з травня по липень.
Буркун білий можна зустріти по всій території нашої країни. Він росте на схилах, луках, узліссях.
Заготівля, зберігання та хімічні властивості буркуну білого
Для лікування захворювань застосовують сировину, зібрану в період цвітіння рослини. Під час заготівлі верхівки довжиною 30 см та бокові пагони зрізають і сушать під наметами. Сушений буркун молотять і просіюють через дротяні сита з метою відділення товстих стебел. Сушеної трави отримують близько 25% від початкової ваги. Термін придатності сушеного буркуну 2 роки. В аптеках ця трава не продається.
Буркун білий має у складі 0,4-0,9% кумарину, кумарову і мелілотову кислоти, мелілотин, глікозид мелілотозид, 17,6% білку, 4,3% жирних речовин, 0,01% ефірної олії та похідні пурину.
Цілющі властивості та використання буркуну білого
Препарати з буркуну мають седативні, болетамуючі, відхаркувальні, пом'якшувальні, антикоагулюючі та вітрогінні властивості. Вони покращують кровообіг, сприяють усуненню запальних процесів та зменшують набряки.
Цю лікарську траву застосовують для виробництва зеленого витяжного пластиру, як проти судомний засіб, при тромбозі коронарних судин і стенокардії. Буркун входить до сумішей лікарських рослин при лікуванні туберкульозу легень, бронхіту, болів у шлунку, набряків та ревматизму.
Крім цього, в народній медицині буркун білий використовують як засіб від кашлю, безсоння, клімактеричних розладів, мігрені, хвороб яєчників, гіпертонії, а також для стимуляції молока у матерів.
В Болгарії ліки з буркуну білого, буркуну лікарського та буркуну зубчастого застосовують для лікування герпесу, фурункул і тріщин заднього проходу. Також у зарубіжній народній медицині ліки з буркуну широко застосовують як засіб для зовнішнього лікування у формі компресів та припарок, які розм'якшують та сприяють розсмоктуванню абсцесів, фурункулів, затверділостей, набряків. Мазь з буркуну допомагає при лікуванні простудних захворювань.
У цілях профілактики буркун білий застосовують як харчову добавку. З молодого листя варять супи, окрошки, готують салати, а суцвіття та сушене листя використовують у якості спецій для супів та інших страв.
Внутрішньо вживають настій буркуну з 2 столових ложок трави та 200 мл окропу. Його п’ють по третині склянки двічі на добу. Також настій цієї трави можна приготувати з 1 столової ложки сировини і 300 мл окропу. Його витримують 2 години, проціджують і п'ють теплим тричі на добу по півсклянки. Такі ліки допомагають при герпесі, фурункулах і тріщинах заднього проходу. Суміш квітів буркуну, підбіли звичайної та золототисячника малого застосовують у пропорції 1:1:1 і запарюють 1 столову ложку в 1 склянці окропу. Ліки настоюють 10 хвилин і вживають по півсклянки 5-6 раз на добу місяця для лікування захворювань яєчників.
Зовнішньо використовують настій квітів на олії у співвідношенні 1:10. Такий засіб прискорює визрівання фурункулів. Примочки та компреси із запареного окропом листя та квітів також можна використовувати при фурункулах і тріщинах заднього проходу. Також цей засіб сприяє розсмоктуванню при запаленнях грудних залоз та набряках суглобів, що спричинені ревматизмом.
Взявши 2 столові ложки трави буркуну білого, алтеї лікарської, листя мальви, квітів ромашки і насіння льону звичайного в рівних частинах готують відвар у 500 мл води, який застосовують для припарок та примочок від герпесу.
Дуже корисні з буркуну вітамінні салати. Для приготування такого салату відварену картоплю ріжуть кубиками, додають подрібнену цибулю з буркуном, заправляють сметаною або олією. На 200 грам вареної картоплі потрібно 25 грам молодого листя буркуну, 25 - 50 грам зеленої цибулі, олії або сметани до смаку. Не менш популярним є салат з огірками і яйцями. Для його приготування слід дрібно порізані свіжі огірки, додати посічений буркун і цибулю, порізані на шматочки яйця та заправити суміш майонезом або сметаною. На 50 грам огірків потрібно взяти 25 грам зеленої цибулі, 25 грам молодого листя буркуну, 2 варених яйця і 20 грам майонезу або сметани.